Eva Fu

30. 12. 2022

Neměli byste vkládat důvěru v čínskou komunistickou stranu, varuje expert

Když Milán začal testovat příchozí z Číny na přítomnost viru způsobujícího onemocnění covid-19 v souvislosti s explozivním nárůstem šířením viru v této zemi, testováním bylo zjištěno, že přibližně polovina cestujících v rámci dvou letů měla tento virus.

To přimělo Itálii, jako první evropskou zemi, kterou pandemie v roce 2020 těžce zasáhla, aby zavedla povinné testování na přítomnost viru u všech cestujících z Číny a navázala na milánské testy, aby prověřila možné nové varianty.

Itálie však narazila na zeď ve chvíli, když se snažila vyvinout tlak na Evropskou unii (EU), aby její postup následovala.

Sedmadvacetičlenný blok států se při jednání ve čtvrtek ráno nedokázal dohodnout na dalším postupu, ale slíbil, že bude pokračovat v diskusích o společném postupu. Podobné zpoždění se objevilo také na začátku pandemie a mělo dalekosáhlé důsledky.

„Z vědeckého hlediska není v této fázi žádný důvod k obnovení kontrol na hranicích,“ uvedla Brigitte Autranová, vedoucí francouzského výboru pro hodnocení zdravotních rizik COVARS.

Tento názor sdílely i další země, například Německo, Portugalsko a Velká Británie, přičemž Rakousko zdůraznilo ekonomický přínos nadcházejícího návratu čínských turistů, kteří od 8. ledna budou moci cestovat do zámoří po téměř třech letech, kdy byli nuceni zůstávat v zemi.

„V Norsku nyní pravděpodobně každý týden onemocní covidem několik set tisíc lidí,“ napsal na Twitteru profesor Preben Aavitsland z Norského institutu veřejného zdraví. „Několik stovek případů navíc mezi cestovateli z Číny by bylo kapkou v moři.“

Italská premiérka Giorgia Meloniová na tiskové konferenci vyzvala ostatní kolegy z EU k přijetí opatření.

Povinné covidové testování „je účinné pouze tehdy, pokud bude přijato na evropské úrovni“, uvedla Meloniová s tím, že mnoho návštěvníků původem z Číny přilétá do Itálie přestupními lety přes jiné evropské země.

Chybí transparentnost

Pochybnosti o oficiálních údajích z Číny a o rozsahu epidemie přiměly její sousedy, včetně Japonska, Indie, Jižní Koreje a Tchaj-wanu, aby přijali požadavky na testování pro cestující z Číny, což ve středu následovaly i Spojené státy.

„V mezinárodním společenství narůstají obavy z pokračující vlny nákazy covidem-19 v Číně a z nedostatku transparentních údajů, včetně údajů o genomické sekvenci viru, které jsou z ČLR hlášeny,“ uvedl americký úředník v písemném prohlášení pro média na začátku týdne s odkazem na Čínskou lidovou republiku. Svoji identitu však před médii neodhalil.

Bez těchto údajů, dodal úředník, „je pro úředníky v oblasti veřejného zdraví stále obtížnější zajistit, aby byli schopni identifikovat případné nové varianty a přijmout rychlá opatření k omezení šíření“.

Čínští zdravotničtí představitelé, kteří čelí mezinárodní kritice, ve čtvrtek nadále trvali na tom, že čínský režim je transparentní a dodržuje mezinárodní standardy hlášení úmrtí na covid-19, přestože hlášený zanedbatelný oficiální počet 11 úmrtí je v rozporu s množícími se svědectvími pracovníků pohřebních ústavů a zdravotnického personálu o vysokém počtu úmrtí v celé zemi.

Podle sdělení, které uniklo na internet, odhadl nejvyšší čínský zdravotnický orgán, že během prvních 20 prosincových dnů se virem nakazilo téměř 250 milionů obyvatel.

Pacienti s covidem-19 na lůžkách v nemocnici Tien-ťin Nankai, 28. prosince 2022. (Noel Celis / AFP via Getty Images)

„Obrovský hazard“

Podle virologa Seana Lina, bývalého ředitele americké laboratoře pro virová onemocnění v Armádním výzkumném ústavu Waltera Reeda, je problémem systému EU to, že nadnárodní orgán nemůže přijímat rychlá rozhodnutí, když je třeba přijmout naléhavá opatření.

O víkendu Čína oznámila, že od 8. ledna otevírá své hranice a podporuje oživení cestovního ruchu poté, co po většinu posledních tří let cestování pozastavila. Po tomto těžkém období života v přísné politice nulového covidu bude podle něj mnoho Číňanů „spěchat ven s využitím tohoto omezeného časového okna“, protože politika se může s ohledem na vyvíjející se situaci kdykoli změnit.

„V krátké době budete čelit obrovskému přílivu čínského obyvatelstva,“ řekl Lin deníku The Epoch Times.

Podle Lina by screening příchozích z Číny na infekce virem měl být minimální politikou, kterou přijmou země po celém světě.

Mluvčí německého ministerstva zdravotnictví Sebastian Guelde uvedl, že situaci monitorují, ale nezaznamenali „žádné náznaky, že by se v tomto ohnisku v Číně vyvinula nebezpečnější varianta“. Lin však Gueldeho prohlášení označil za „obyčejnou hloupost“.

„Je to obrovský hazard,“ míní virolog. „V takové situaci stále věříte komunistické straně?“

„Čínská vláda hraje s celým světem slovní hry a politika nulového covidu, kterou prosazuje v posledních dvou nebo třech letech, je proti vědě jako takové,“ říká virolog Sean Lin.

Poukázal také na závažné plicní příznaky, které se objevily během současné vlny onemocnění v Číně, které naznačují, že virus v oběhu nemusí být běžným virem omikron, jak tvrdili čínští představitelé.

Italská premiérka Meloniová ve čtvrtek uvedla, že úředníci sekvenovali polovinu vzorků testovaných návštěvníků z Číny a všechny vykazovaly kmen omikron.

„To je docela uklidňující,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci. „Situace v Itálii je pod kontrolou a neexistují žádné bezprostřední obavy.“

Lin však není zdaleka tak optimistický.

Po znovuotevření čínských hranic je situace nyní podobná jako na začátku roku 2020, kdy Peking uzavřel epicentrum viru ve Wu-chanu, ale umožnil lidem volně cestovat do zbytku světa a přenášet virus s sebou.

Znovuotevření hranic se rovná tomu, že virus, který mohl zmutovat, se nyní může volně šířit po celém světě, což Lin popsal jako další uvalení „katastrofy na celý svět“.

„Myslím, že to může být ještě horší než v roce 2020,“ předpovídá Lin a všichni doufáme, že světové vlády vyřeší situaci lépe než v roce 2020.

Z původního článku newyorské redakce přeložil M.K.

Související články

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.