Zdenka Danková

15. 1. 2023

Přírodovědci hodnotí uplynulý rok 2022: jednou z dobrých zpráv bylo, že v ptačím parku Kosteliska našli užovku stromovou, nejvzácnějšího hada Česka. „Vyskytuje se pouze ostrůvkovitě na několika místech republiky. Lokalita na Kosteliskách byla dosud pro odborníky neznámou. Užovky budeme i nadále monitorovat, abychom o této populaci, která prozatím unikala pozornosti, zjistili více,“ uvedl Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO v říjnu 2022.

Ptačí park Kosteliska (u Dubňan na jižní Moravě) existuje teprve třetí rok, už teď ale patří k oázám života. Pestrá mozaika vodních ploch, pastvin, luk a lesíků v jinak převážně vyprahlé zemědělské krajině Hodonínska sem láká mnoho ptáků za potravou i k rozmnožování.

„Podrobný monitoring v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku ukázal, že toto místo je útočištěm pro stále větší množství druhů včetně těch, které patří v Česku k nejvzácnějším.,“ uvedli pozorovatelé

„Za největší letošní úspěch považujeme vyhnízdění velmi skrytě žijícího chřástala malého, jehož hnízdní populace se v Česku odhaduje jen na 20-40 párů, a sýkořice vousaté, které u nás hnízdí jen 90-180 párů,“ uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO, která park spravuje.

Ornitologové mimo jiné zaznamenali úspěšné hnízdění hus velkých. Vyhnízdily také čejky chocholaté, které patří v Česku i Evropě k druhům, které ze zemědělské krajiny drasticky ubývají kvůli intenzivnímu hospodaření.

„Z bahňáků na Kosteliskách zahnízdil i vzácný vodouš rudonohý a pisila čáponohá, ale mláďata se jim vyvést nepodařilo. Je ale potěšitelné, že za potravou sem zaletovaly pisily z širokého okolí, a to včetně mláďat. Nejvíce jsme pozorovali 17 jedinců. Z dalších vzácných bahňáků jsme pozorovali také tenkozobce opačné, břehouše černoocasého nebo bekasiny otavní,“ doplňuje Ondřej Ryška.  

Z vzácných kachen se na Kosteliskách v průběhu celé hnízdní sezóny zdržovaly čírky obecné, čírky modré či lžičáci pestří. Ornitologové doufají, že v parku rovněž zahnízdili.

Orlík krátkoprstý loví především plazy

Senzací byl dravec orlík krátkoprstý, který se v parku zdržoval dva měsíce. „Poprvé byl pozorován 27. května. Na území České republiky přitom zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě. Orlík je potravní specialista, který se živí především hady a dalšími plazy, dále obojživelníky a v menší míře také ptáky, savci a hmyzem. Právě hojný výskyt užovek obojkových a žab díky pestré mozaice mokřadů je hlavní důvod, proč vzácný dravec několik týdnů pobýval na Kosteliskách,“ vysvětluje Čamlík.

Kromě orlíka krátkoprstého ornitologové při červencovém monitoringu dravců zaznamenali ještě dalších 10 druhů.

„Nejsilněji jsou na Kosteliskách zastoupeni moták pochop a káně lesní s minimálně 7 páry. Včelojed lesní tu má 4 teritoria. Luňák červený a poštolka obecná po 2 teritoriích a ostříž lesní 1-2 teritoria. Pozorovali jsme také 1 pár jestřába lesního a krahujce obecného, vyskytovali se také luňák hnědý a orel mořský,“ dodává Čamlík.

V ptačím parku Kosteliska ornitologové pozorovali už 191 ptačích druhů. Původní opuštěné a nehostinné území u Dubňan na Hodonínsku zarostlé invazními druhy rostlin se díky péči Jihomoravské pobočky ČSO postupně mění v mozaiku biotopů, které jsou rájem pro ptáky a další živočichy a rostliny.

Ornitologové tu využívají ptáky jako „deštníkovou skupinu druhů“, jejichž prostřednictvím chrání ostatní součásti ekosystémů.

Z vzácných obojživelníků se i nadále na Kosteliskách vyskytuje skokan ostronosý, jehož samci mají v období rozmnožování atraktivní světle modrou barvu. Přírodovědci také potvrdili další místa výskytu vzácného druhu měkkýše vrkoče bažinného.

Jihomoravská pobočka ČSO vykoupené pozemky vrací přírodě tím, že je postupně a systematicky obnovuje za pomoci tradičních metod hospodaření včetně pastvy, která pomáhá s návratem vzácných rostlin a živočichů a s vytvářením vhodných podmínek pro ptáky.

Telata
Na Kosteliskách se narodila dvě telata uherského stepního skotu, který zde neúnavným spásáním přetváří divokou džungli invazních rostlin v krásné vlhké louky, kde se líbí husám, dudkům nebo konipasům. (ČSO)

V ptačím parku Kosteliska se od poloviny března pasou čtyři krávy uherského stepního skotu, které už stačily výrazně potlačit invazní a rychle se šířící zlatobýl a spásáním zároveň vytvářejí skvělé podmínky pro ptáky, kteří sem létají za potravou. Začátkem července dvě z krav porodily mláďata. Stádo uherského stepního skotu se tak rozrostlo na šest, zmiňují ornitologové.

Festival ptactva navštívil i rákosník tamaryškový

Vloni, více než 19 tisíc lidí se o prvním říjnovém víkendu zúčastnilo Evropského Festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. Pětatřicet partnerských organizací BirdLife International, v Česku zastoupené Českou společností ornitologickou, připravilo pro zájemce více než 750 akcí, na kterých byli návštěvníci svědky ptačí migrace a pozorovali více než 4,6 milionu ptáků na jejich cestě do zimovišť. Ukázal se i u nás vzácný rákosník tamaryškový.

Mokřady V Zimě2
Mokřady v zimě. (ČSO)

V Česku se konalo 36 akcí, kterých se zúčastnilo 1 133 lidí, kteří pozorovali téměř 23 tisíc ptáků, uvádí zpráva ČSO.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na obnovitelné zdroje zamávaly se státní rezervou. Naplňují se rozpočtová varování, konstatuje NRR

Národní rozpočtová rada ve své nejnovější zprávě konstatuje, že její varování před riziky některých nadhodnocených či naopak podhodnocených kapitol státního rozpočtu se začínají naplňovat.

Kolik bylo objednáno vakcín proti covidu-19, kolik zničeno a co to všechno stálo

Už v prosinci 2023 se objevily analýzy rozsáhlé likvidace vakcín proti covidu-19, které byly zeměmi EU nakupovány ve velkém množství a následně za další finance ničeny. Kolik jich bylo v ČR?

Bílé plomby, které si lidé dosud platili, budou o 930 Kč levnější, řekl Šmucler

Bílé zubní plomby, které si lidé v ordinacích dosud sami platili, budou od roku 2026 o 930 korun levnější. Začnou na ně přispívat zdravotní pojišťovny.

Jaký je nejčastější důvod nemít dítě? Možná vás překvapí

Zkušenosti západních zemí ukazují, že zvyšování státní pomoci není cestou. Odborníci z oboru a akademické obce poukazují na hlubší příčiny poklesu porodnosti...

Pavel: Role USA v bezpečnosti Evropy se změnila, je nutné zvýšit vlastní úsilí

Americká role v evropské bezpečnosti se změnila, je nutné zvýšit své úsilí v navýšení evropských obranných kapacit a posílit obranný průmysl na kontinentu.

Na západě Indie se zřítilo letadlo Air India. Jeden ze dvou známých přeživších mluvil s médii

AKTUALIZUJEME: Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se zřítilo u letiště v západoindickém městě Ahmadábád.

USA podle médií stahují část diplomatického personálu z některých blízkovýchodních zemí

Spojené státy stahují část méně zásadního diplomatického personálu z blízkovýchodních zemí, protože se obávají rostoucího napětí v oblasti.

Žít rukama a srdcem

Vařit, pěstovat a tvořit rukama – nejen jako odpor k technologiím, ale jako cesta k bohatšímu životu.

ČZ 250 ze dřeva? Pavel Svoboda po 3000 hodinách stvořil jedinečnou motorku a stal se českým rekordmanem

Truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku dnes představil v Pelhřimově svůj ručně vyřezávaný motocykl ČZ 250.