„Německo bude v roce 2025 z 95 % závislé ve své solární energetice na Číně včetně dovozu fotovoltaických panelů. Bohužel se o tom hovoří minimálně. V solární energetice je vidět nějaká nová spása, kterou mohutně dotujeme na náš dluh, na dluh našich budoucích generací a přitom sypeme peníze Číně. Uvazujeme si závislost na tomto autoritářském režimu, tak jako jsme si prohlubovali závislost před 10–15 lety na Rusku. Tehdy jsme před tím varovali,“ přibližuje důležité souvislosti ekonom Lukáš Kovanda v rozhovoru pro Inovaci republiky.

„Němci ještě v roce 2018, když je na půdě OSN varoval americký prezident Donald Trump, tak se tomu vysmívali. Dodnes je to známé video, které koluje na sociálních sítích. Dnes, když upozorníme, že toto nebezpečí číhá v solární energetice ve vztahu k Číně, tak je to vnímáno jako nějaké zpátečnictví a problém se přehlíží,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

„Žádnou vizi pro Evropu zatím nevidím. Vnímám, že Spojené státy jsou ostře vymezeny vůči Číně. Německo takto vymezeno proti Číně není. Teď nedávno byl německý kancléř Olaf Scholz na návštěvě v Číně, kdy jsem nevnímal, že by byla nějaká velká snaha se odstřihnout od Číny. Naopak Číňané kupují čtvrtinu přístavu v Hamburku,“ dodává Kovanda.


Podpořte přípravu rozhovorů na Inovace Republiky a přípravy video obsahu „vize z krize“. Rádi bychom také natáčeli další série rozhovoru ve stylu moderovaného „dialogu protistran“ ke stále více polarizované společnosti. Číslo transparentního účtu: 12122128/2010. Do poznámky napište „DAR“.