„Už to odporuje jakémukoli zdravému rozumu. Začínáme být v situaci jako ti indiáni tenkrát na poloostrově Manhattan, kteří ho prodali za pár korálků, mysleli si, že to byl dobrej kšeft a vlastně si vůbec neuvědomovali, co všechno se při tom stalo. Teď se děje to samé, když tu vyrábíme energii zhruba za korunu a prodáváme ji lidem zhruba za deset korun. A reakce běžného člověka, který je takto obírán, bude podobná jako u těch indiánů. Budou především naštvaní,“ říká blogger, jehož každodenní příspěvky ke společenskému dění psané z pozice selského rozumu přitahují čím dál více čtenářů.

„Rozumný národ si vždycky hlídal a bránil svoje sedláky. I většina diktátorů zpravidla chápe, že musí nechat nějaký prostor, kde se lidé o sebe postarají sami. Když se to nestane nebo když to zruší, tak to končívá hladomory,“ komentuje Vidlák. Dle svých slov není jist, zda by dnes v případě velké krize dokázali současní sedláci pomoci lidem z měst tak jako tomu bývávalo v historii.

„Říkáme věci, před kterými se snažíme varovat, aby se nestaly. Pokud někdo naše varování vezme vážně nebo dojde k tomu, že se skutečně nestanou, tak jsme označováni za dezinformátory, protože jsme řekli něco, co se nestalo. A pokud se to náhodou stane nebo se k tomu blížíme, tak to schytáváme hned dopředu, protože strašíme lidi a vytváříme paniku ve společnosti,“ glosuje Vidlák a dodává, že podle něj už před třiceti lety šlo v tomto národě jen málo o svobodu. Většina lidí se pouze chtěla stát pány, protože byli předtím kmány. A když se pány stali, přestalo záležet na svobodě pro všechny a začalo jim záležet pouze na svobodě pro sebe.

Spor s koncernem

Vidlákův nedávný příspěvek o dramatickém odpojování občanů společností ČEZ vyvolal velkou nevoli tohoto koncernu a došlo až na popotahování přes právníky. „Článkem jsem chtěl upozornit na situaci, která se u nás děje. Spousta lidí se dostává do velkých problémů, které pro ně začínají být neřešitelné a které ještě více prohlubují ty příkopy, které v naší společnosti jsou,“ říká Daniel Sterzik s tím, že i když je vše ohledně vývozu elektřiny a jejímu zpětnému prodeji občanům za desetinásobek výrobní ceny papírově legální, lze jen těžko čekat, že člověk, který musí přemýšlet, jestli bude mít na energie, bude věřit řečem o tom, jak se musíme integrovat s velkou evropskou rodinou a jak to s námi Evropská unie myslí dobře.   

Kdo je Daniel Sterzik

Sedlák, zemědělec, vydavatel a autor populárního blogu Vidlákovy kydy. Pochází ze západních Čech, aktuálně žije a hospodaří ve vesnici na jižní Moravě spolu s manželkou, pěti dětmi a jednou schovankou.

„Nedá se mlčet. Moje psaní je takový trochu křik člověka, jehož život se čím dál více rozchází s tím, co vidí v politice a co prezentují velká média. Mám čím dál větší pocit, že žiju na úplně jiné planetě,“ objasňuje Vidlák svou motivaci k psaní. Kromě psaní blogu zve k sobě domů politiky, aktivisty a další veřejně činné osoby a debatuje s nimi o aktuálních tématech a možnostech jak fungovat tak, aby se lidem v naší zemi dobře žilo.

„Chtěl bych být jako Benjamin Franklin. On se nikdy nestal americkým prezidentem, ale většina Američanů si myslí, že jím byl, protože v jeho domě se sešli tehdejší rebelové a sepsali Deklaraci nezávislosti a ústavu. On přitom nedělal nic jiného, že je dobře hostil a s každým vyšel,“ usmívá se Sterzik. 

Zdroj: Nadační fond Svědomí národa