Vietnamský prezident odstoupil kvůli „porušením a pochybením“, oznámila v úterý Komunistická strana Vietnamu.

68letý Nguyen Xuan Phuc byl obviněn z porušení předpisů, kterých se dopustili úředníci pod jeho vedením v době, kdy byl premiérem.

Phucova rezignace je prvním případem (vyjma zdravotních důvodů), kdy člen nejvyššího vedení Komunistické strany Vietnamu předčasně odstoupil z funkce. Jedná se o nejvýše postaveného úředníka, který se stal terčem represivní kampaně vietnamského režimu.

„Plně si vědom své odpovědnosti před stranou a lidem podal žádost o odstoupení ze svěřených funkcí, ukončil práci a odešel do důchodu,“ uvedl vietnamský režim v prohlášení o Phucovi prostřednictvím státní vietnamské tiskové agentury.

Podle agentury Phuc rezignoval na zasedání ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu, které se konalo „za účelem posouzení a vyjádření stanoviska k přání soudruha Nguyen Xuan Phuca přestat zastávat funkce, ukončit práci a odejít do důchodu“. Formulace oznámení silně naznačovala, že byl k odstoupení donucen.

Aby jeho rezignace vstoupila v platnost, musí ji schválit Národní shromáždění země. Vzácné mimořádné zasedání shromáždění se bude konat tento týden.

Phuc byl premiérem v letech 2016–2021 a všeobecně se předpokládalo, že se stane nástupcem generálního tajemníka.

Jako premiér Phuc dohlížel na obchodní dohody s Evropskou unií a tichomořskými mocnostmi, včetně Japonska a Austrálie.

Funkce prezidenta je ve Vietnamu, který nemá žádného nejvyššího vůdce, převážně ceremoniální. Místo toho má čtyři vedoucí funkce neboli „pilíře“: generálního tajemníka komunistické strany, prezidenta, premiéra a předsedu zákonodárného sboru.

Nejmocnější funkci, generálního tajemníka komunistické strany, v současnosti zastává Nguyen Phu Trong, který v roce 2021 získal mimořádné třetí pětileté funkční období. Jeho charakteristickým rysem je dlouhodobá kampaň na potlačení korupce, která se v jeho druhém funkčním období zaměřila na dva bývalé ministry kabinetu a bývalého starostu Hanoje.

Zátah

Vietnamská komunistická strana se do zátahu vedeného Trongem zapojuje. Zdá se, že takzvaná protikorupční kampaň se po množství vyšetřování a propouštění ještě zintenzivnila.

Jen v roce 2022 bylo podle vládnoucí strany stíháno nebo „disciplinárně potrestáno“ 539 členů strany za korupci a „úmyslná pochybení“, včetně ministrů, vysokých úředníků a diplomatů, zatímco policie vyšetřovala 453 případů korupce, což je o 50 % více než v roce 2021.

Po odvolání dvou místopředsedů vlády, kteří sloužili pod ním, se začaly šířit zvěsti o chystané Phucově rezignaci.

V oficiálním prohlášení zveřejněném ve státních médiích byl Phuc pochválen za své úsilí, které jako premiér vynaložil v boji proti pandemii covidu-19. Uvádí se v něm však, že Phuc je jako nejvyšší představitel země zodpovědný za závažné skandály, do nichž jsou zapleteni jeho podřízení – včetně dvou místopředsedů vlády a tří dalších ministrů.

V prohlášení se uvádí, že dva místopředsedové vlády odstoupili ze svých funkcí a proti dalším dvěma ministrům a mnoha dalším úředníkům bylo zahájeno trestní řízení. Několik skandálů se týkalo korupce v souvislosti s opatřeními vůči covidové pandemii.

Komunistická strana Vietnamu minulý měsíc disciplinárně potrestala ministra zahraničních věcí Bui Thanh Sona kvůli zapojení několika úředníků ministerstva a diplomatů do skandálu kolem úplatků v repatriačních leteckých přepravách.

Vietnamská policie 5. ledna v rámci rozšíření vyšetřování skandálu zatkla bývalého vietnamského velvyslance v Malajsii Tran Viet Thaie.

Na této zprávě se podílely agentury Reuters a Associated Press.

Z originálního článku přeložil MiC.