Eva Fu

1. 2. 2023

Reportérka NTD, sesterského média The Epoch Times, byla 28. ledna přepadena ozbrojeným pachatelem přímo před svým domem v bytovém komplexu ve Washingtonu. Kromě známky rostoucí kriminality vyvolává incident obavy z toho, zda se jednalo pouze o náhodný čin.

„Dej mi svůj telefon,“ bylo první, co Iris Taová uslyšela, jakmile vyšla před bytový komplex. Taová působí jako reportérka pro oblast zpravodajství z Bílého domu.

Reportérka popsala útočníka, který na ni přibližně ze dvou metrů namířil střelnou zbraň, jako štíhlého černocha asi 180 cm vysokého, který byl od hlavy až k patě oblečen v černém, včetně černé lyžařské kukly, černé čepice, černého kabátu a černých kalhot s bílými pruhy.

Bylo asi půl deváté ráno, nikdo jiný v okolí nebyl. Než stačila zareagovat, muž sáhl přímo do kapsy její péřové bundy, kde měla telefon, a vytrhl jí ho, uvedla mladá reportérka.

„Dej mi peněženku,“ požadoval dále muž. „Jinak tě praštím,“ vzpomíná Taová. Muž chtěl po Taové také notebook, ale když řekla, že má u sebe jen knihy, trval na peněžence.

Protože neměla jinou možnost, vytáhla z batohu penál, ve kterém byla pouze karta na metro. To muže nezaujalo a žádal o heslo k jejímu telefonu. Když Taová odmítla, udeřil ji pistolí do obličeje a utekl.

„Jakmile ode mě začal utíkat, začala jsem křičet: ‚Pomoc, pomoc, pomoc‘,“ řekla Taová. Dva sousedé vyšli ven a pomohli jí zavolat policii.

Přestože byl muž zachycen na kameře, jak vchází do budovy o blok dál, policii se do objektu nepodařilo dostat. Když Taová o několik hodin později zkontrolovala poslední geolokační záznam signálu svého telefonu, nacházel se v jiné budově vzdálené asi 15 minut jízdy.

Taová se od místního strážníka Michaela Kima dozvěděla, že čtvrť v jihozápadní části Washingtonu, kde Taová bydlí (asi tři kilometry od Kapitolu), má historicky vysokou míru kriminality. Strážník se domnívá, že vzhledem k tomu, že měl přístup do budovy muž bydlí nedaleko.

Policie ve Washingtonu na dotaz deníku The Epoch Times ohledně tohoto případu do doby publikování článku neodpověděla.

Od 1. do 27. ledna zaznamenala metropolitní policie ve Washingtonu 2 190 trestných činů, z toho 156 loupeží, což je o 16 % více než ve stejném období roku 2022.

Americká analytická databáze sousedských vztahů NeighborhoodScout dává Washingtonu ve svém žebříčku 2 body ze 100 a označuje ho za „bezpečnější než 2 % amerických měst“.

Taová si není jistá, zda šlo pouze o náhodné přepadení. Vypozorovala totiž několik neobvyklých detailů jejího přepadení.

„Proč by byl zrovna před naším bytem?“ ptá se reportérka.

Na rozdíl od většiny scénářů, kdy zloděj požaduje peníze, se zdálo, že muž projevil větší zájem o její telefon a notebook než o hotovost. Navíc věděl, že má u sebe ve vnitřní kapse telefon, i když zvenčí nebyl vidět, a hned sáhl po správné kapse.

Skutečnost, že si vyžádal PIN kód telefonu, byla podle reportérky „ještě podezřelejší“, protože za normálních okolností by se takové telefony vymazaly a znovu prodaly, a proto je přístup k telefonu zbytečný.

Taová měla štěstí, že vyvázla jen s lehkým zraněním. To však nebyl případ Sarah Liangové, reportérky hongkongské pobočky deníku The Epoch Times.

V květnu 2021 byla Liangová před svým bytovým domem napadena mužem s hliníkovou pálkou, který jí způsobil pohmožděniny na obou nohách, což byl poslední ze série útoků, které podle všeho zorganizovala Komunistická strana Číny v rámci kampaně na umlčení nezávislého zpravodajství.

Deník The Epoch Times je od svého vzniku trnem v patě pekingského režimu kvůli svému necenzurovanému zpravodajství o rozsáhlém porušování práv a korupci úředníků Komunistické strany Číny.

Překlad a reakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.