Frank Fang David Zhang

a 4. 5. 2022

Dlouholetý hollywoodský manažer a filmový producent říká, že komunistický režim v Číně pravděpodobně nedovolí, aby se do čínských kin dostal nový film společnosti Marvel „Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství“ kvůli krátkému záběru, na kterém je vidět novinový box Epoch Times.

Podle producenta Chrise Fentona, který je rovněž autorem knihy Feeding the Dragon: Inside the Trillion Dollar Dilemma Facing Hollywood, the NBA, and American Business (Krmení draka: Uvnitř bilionového dilematu, kterému čelí Hollywood, NBA a americký byznys), je vzhledem k tomu, že se již několik filmů společnosti Marvel nedostalo na čínský trh, „docela nepravděpodobné“, aby se na něj dostal i nový Doctor Strange.

„Možnost, že by se deník The Epoch Times vyvinul v jednu z hlavních hvězd filmu, rozhodně hází klacky pod nohy šancím filmu dostat se na tento trh,“ řekl Fenton v nedávném rozhovoru pro pořad „China Insider“ na EpochTV.

Ve filmu je několikasekundový záběr, na němž je žlutý novinový box s čínskými znaky 大紀元時報 – což je název čínského vydání deníku The Epoch Times. Box stojí v pozadí během bitvy mezi Doctorem Strangem a jednookým monstrem jménem Gargantos v ulicích New Yorku.

Deník Epoch Times je známý svým necenzurovaným zpravodajstvím o aktuálním dění v Číně, včetně politických bojů uvnitř Komunistické strany Číny (KS Číny), porušování lidských práv etnických menšin a náboženských skupin ze strany režimu, a také informováním o propagandě a vlivových operacích Pekingu v zahraničí.

Epoch Times založili stoupenci Falun Gongu, kteří byli v Číně pronásledování kvůli své víře, jež učí lidi žít podle zásad pravdivosti, soucitu a tolerance. Čínskojazyčné Epoch Times jsou nejrozšířenějším deníkem mezi čínskými komunitami žijícími v zámoří.

Stejně jako mnoho západních médií a sociálních sítí jsou anglicky a čínsky psané webové stránky The Epoch Times v Číně zakázány.

Šance na uvedení nového filmu v Číně je „nyní pravděpodobně nulová“, řekl Fenton. Lidé se však nedozvědí proč, vzhledem k tomu, že „Čína vám určitě nikdy neřekne, proč zakazuje nějaký konkrétní film“. Peking má podle Fentona ve zvyku být nejednoznačný, a to nejen v případě zákazu filmů.

„Čínská vláda vám nikdy neřekne celou pravdu, proč danou společnost trestá. Ve skutečnosti jde z velké části o spekulace. A upřímně řečeno, tyto spekulace vytvářejí širší síť autocenzury, protože si nikdy nejste jisti, co přesně je naštve,“ řekl.

Marvel to musel vědět

(zleva doprava) Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen a Sam Raimi na akci k filmu „Doctor Strange v multivesmíru šílenství“ v berlínském hotelu Ritz Carlton, 21. dubna 2022. (Tamir Kalifa / Getty Images)

Otázkou také je, zda studio Marvel zahrnulo novinový box do scény záměrně. Na to Fenton řekl, že může jen spekulovat, ale že je nepravděpodobné, že by společnost Marvel nevěděla, že tam je.

Řekl, že dle jeho vlastní zkušenosti s filmem „Iron Man 3“ odborní poradci a lidé pracující na postprodukci filmu „přesně vědí, jaké rekvizity se používají“.

„Takže představa, že by si 200 až 300 lidí na place v ten den a dalších 200 až 300 lidí v postprodukci nevšimlo, že je tam novinový box The Epoch Times, se zdá být velmi přitažená za vlasy,“ řekl Fenton.

Premiéra filmu ve Spojených státech je naplánována na 6. května. Zatím však není jasné, zda ve filmu novinový box zůstane. Vzhledem k otevřené kritice Marvelu v názorovém článku Global Times, čínského státního média, existuje jistá možnost, že ji Marvel odstraní.

Článek hlásné trouby režimu vyšel 1. května. Předtím, než obvinil nový film Doctor Strange ze „zostuzování USA a Hollywoodu“ za to, že do něj zařadil novinový box, široce pomlouval The Epoch Times.

Fenton se domnívá, že Marvel už novinový box neodstraní.

Deník The Epoch Times kontaktoval Disney, mateřskou společnost Marvelu, s žádostí o komentář.

Cenzura a přístup na čínský trh

Ve filmu „Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství“ se ve scéně objevuje žlutý novinový box s čínskými znaky pro The Epoch Times. (Snímek obrazovky / IMDb / YouTube)

Podle Fentona je problém, když se hollywoodská studia pouštějí do autocenzury.

„Problém s Čínou spočívá v tom, že abychom získali přístup na tento jediný trh, sami cenzurujeme obsah, který vytváříme pro celý svět,“ řekl. „Takže když to děláme, v podstatě Čínu uklidňujeme, že její narativ přinášíme nejen v rámci jejích hranic, ale rozšiřujeme jej po celém světě.“

Jako příklad uvedl remake kultovní klasiky „Rudý úsvit“ z roku 1984 a pokračování filmu „Top Gun“. Producenti filmu „Rudý úsvit“ se rozhodli zobrazit padouchy, kteří napadli Spojené státy, jako Severokorejce, a ne jako Číňany, protože se obávali ztráty čínského trhu.

Trailer z roku 2019 k filmu „Top Gun: Maverick“, který má být ve Spojených státech uveden 27. května, ukazuje, že z nášivky na kožené bundě, kterou nosí postava Toma Cruise, námořního letce Petea „Mavericka“ Mitchella, byla odstraněna vlajka Tchaj-wanu. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a odmítá jakékoli náznaky, které by mohly naznačovat faktickou nezávislost ostrova.

Epoch Times Photo
Herec Tom Cruise se nečekaně objevil v v Convention Center v San Diegu, aby propagoval film „Top Gun: Maverick“, 18. červenec 2019. (Chris Delmas / AFP via Getty Images)

Nedávno se objevil další z čínských cenzurních požadavků. Internetové noviny Puck News ve zprávě zveřejněné 1. května s odvoláním na několik nejmenovaných zdrojů uvedly, že čínské regulační orgány požádaly společnost Sony Pictures, aby provedla některé změny ve filmu „Spider-Man: Bez domova“, film Marvelu, který distribuuje společnost Sony.

Nejprve regulátoři požádali, aby byla v závěru filmu odstraněna socha Svobody. Poté, co společnost Sony odmítla, regulátoři požadovali, aby byla socha minimalizována, například ztlumením osvětlení sochy. Podle serveru Puck News společnost Sony odmítla i druhou žádost.

Film „Spider-Man: Bez domova“ byl ve Spojených státech uveden do kin v prosinci 2021, v Číně však zatím uveden nebyl.

„Takže bych byl rád, kdyby Hollywood jednoduše chránil svobodu slova a svobodu tvůrčího projevu,“ řekl Fenton.

„Měli bychom točit filmy, které uspokojí diváky po celém světě. Ale měli bychom při tom chránit práva samotných filmařů, aby mohli přinášet příběhy nedotčené cenzurou nebo jakýmkoli vlivem propagandistických cílů Číny.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.