Dorothy Li

6. 2. 2023

Jaký je smysl našeho života? Legendy z Číny i odjinud říkají, že božské bytosti stvořily člověka k obrazu svému. Dodržováním nebeských přikázání se lidstvo může těšit z harmonického života a zároveň čekat na návrat Stvořitele.

Komunismus však tyto tradiční představy nesnáší. Od roku 1949, kdy se chopila moci, Komunistická strana Číny (KS Číny) opakovaně zahájila krvavé kampaně s cílem vykořenit tradiční víru a hodnoty a zničit tak základní kameny jedné z nejstarších civilizací na světě.

Tím, že režim eliminoval čínské tradice a nahradil je komunistickou ideologií, indoktrinoval celé generace k tomu, aby věřily pouze ve stranu a její ateistický světonázor. V důsledku toho mnozí ztratili vztah k pětitisícileté čínské kultuře a víře.

U příležitosti čínského Nového roku vydal pan Li Hongzhi, zakladatel duchovní praxe Falun Gong, článek s názvem „Jak vzniklo lidstvo“, určený jak pro Číňany, tak pro všechny ostatní národy.

„Je to poprvé, co se dozvídám tak komplexní vysvětlení toho, jak vznikl člověk,“ prohlásil Gu Guoping, bývalý učitel na Šanghajské univerzitě a obyvatel Šanghaje, který sám není stoupencem Falun Gongu. „To, co Mistr Li napsal, dává smysl a je to velmi důkladné.“

Daniel Lou Xinyue, americký podnikatel čínského původu žijící v New Yorku, byl ohromen Liovým vysvětlením vesmíru, včetně toho, jak byl vytvořen a strukturován.

Daniel Lou
Daniel Lou na Staten Islandu ve státě New York, 8. října 2019. (Sarah Lu / The Epoch Times)

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je disciplína zakořeněná ve starých čínských tradicích, která zahrnuje morální zdokonalování vedoucí k duchovnímu osvícení. Praxe se skládá z meditativních cvičení a souboru morálních nauk, které se soustředí na zásady pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Lou se již dlouho zajímá o historické a kulturní klasiky. Když vyrůstal ve východní kultuře, slyšel z buddhistických písem o 18 říších pekla. Prozkoumal také díla západních náboženství, včetně Bible, kde našel popisy nebe.

Ale jak vypadá celý vesmír? „Nikdo mi ho nikdy jasně nepopsal,“ řekl Lou. Podle něj stojí přečtení textu pana Liho za čas a námahu, i když lidé nemají zájem věnovat se samotné duchovní praxi. „Myslím, že článek má klíčový význam pro lidstvo i pro dějiny lidského myšlení.“

Aby ilustroval své úvahy, poukazuje na první řádky textu. V úvodu článku pan Li uvádí: „Vidím, že se k lidstvu blíží bezprostřední nebezpečí, a proto jsem byl vyzván božskými bytostmi, abych všem na tomto světě sdělil několik věcí.“

Je tam dáno jasně najevo, že existují božské bytosti, říká Lou. „Nyní většina lidí … zapomněla, že existují božské bytosti, které řídí a udržují řád stávajícího světa.“ 

„Proč je tato doba érou morálního úpadku? Protože většina lidských bytostí zapomněla na Stvořitele a jejich bohy. Dokonce zapomněli, že člověk má duši, kterou Mistr Li popisuje jako ,opravdovou duši‘, která nezemře s odchodem fyzického těla.“

Pouze s tímto vědomím, dodal Lou, může lidstvo vytrvat v konání dobrých věcí, zejména uprostřed bolestných zkušeností.

Covid-19 a odplata

Gu žijící v zemi, kde právě probíhá silná vlna covidu-19, vypráví, že na něj udělaly dojem názorné příklady, které vysvětlují důvody tradiční myšlenky „sklidíš, co jsi zasel“.

V článku pana Li se uvádí: „Vše, co se v životě člověka odehrává, ať už se to zdá zasloužené či ne, je ve skutečnosti karmickým následkem toho, co člověk udělal ve svých minulých životech, ať už to bylo dobré či zlé.“

Východní kultura odnepaměti zastává názor, že se špatnými nebo nemorálními skutky se nahromadí karma, která bude splacena v tomto nebo příštím životě.

Toto pojetí karmické odplaty podle pana Gu vysvětluje momentální nárůst úmrtí úředníků a veřejných funkcionářů úzce spjatých s Komunistickou stranou Číny. „[Strana] odebírá orgány žijícím praktikujícím Falun Gongu. To je naprosto protilidské zvěrstvo. To je důvod, proč virus útočí na [lidi, kteří jsou ve shodě se stranou],“ míní Gu.

pohřeb - truchlící
Truchlící nese zpopelněné ostatky blízkého člověka, zatímco on a další lidé mají na sobě tradiční bílý pohřební oděv během pohřbu v Šanghaji. (Kevin Frayer / Getty Images)

Komunistická strana Číny, která považovala obrovskou popularitu Falun Gongu za hrozbu pro svou vládu, nařídila v roce 1999 brutální potlačení této praxe, v jehož důsledku se odhadem 100 milionů stoupenců stalo terčem zadržování, mučení a násilného odběrů orgánů.

Nezávislý tribunál se sídlem v Londýně zjistil v roce 2019, že komunistický režim po léta ve velkém zabíjel vězně svědomí kvůli jejich orgánům, aby mohl zásobovat trh s transplantáty, přičemž neexistují žádné důkazy, že by tato praxe ustala. Hlavními oběťmi byli podle tribunálu zadržení praktikující Falun Gongu.

Teď, když se covid-19 šíří po celé zemi jako požár, by podle Gua mohl článek pana Li pomoci Číňanům přehodnotit svůj život.

„[Článek] je pro lidi připomínkou, aby přehodnotili svůj život a pohled na svět. Je to životně důležité a aktuální.“

Důležité pro lidstvo

Od přečtení článku se Lou začal dívat na svůj každodenní život a cíle novou optikou. „Tento článek změnil můj pohled na svět, život i můj přístup. Díky němu jsem odhodlanější zůstat laskavý a dělat dobré věci.“

Lou sice Falun Gong nepraktikuje, ale říká, že článek doporučil svým přátelům. „Dřív bylo učení pana Li určeno pouze pro stoupence Falun Gongu. Nyní však předává poselství všem lidem.“

„Podle mého chápání chce pan Li, aby bylo v této době spaseno více lidí. Ten článek sdílím. Myslím, že by to měl udělat každý, protože je to tak zásadní poselství pro všechny lidské bytosti, bez ohledu na to, zda jste na Západě nebo na Východě. Doporučuji ho všem,“ uzavírá Lou.

Na této zprávě se podíleli Shi Ping a Luo Ya.

Z angličtiny přeložil O. H.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.