Andrew Thornebrooke

7. 2. 2023

Čínská státní televize CCTV odvysílala v roce 2018 záběry výškového balónu, z něhož byly shazovány hypersonické zbraně.

Na ohromujících záběrech je vidět výškový balón, ne nepodobný tomu, který minulý týden prolétl nad Spojenými státy, jak v rámci testování vynáší do velké výšky tři hypersonické kluzáky (HGV) a pak je pouští dolů.

CCTV o zkoušce zbraní informovala v září 2018. Záběry byly od té doby z čínských médií odstraněny, nicméně fotografie a krátké klipy lze stále na internetu najít.

V jednom příspěvku z roku 2018 sdílel uživatel Twitteru záběry z Douyin, čínské verze TikToku, na nichž je vidět balón zvedající tři HGV.

HGV jsou obvykle vypouštěny jako tradiční rakety. Po dosažení oběžné dráhy se však od nosné rakety oddělí a proletí atmosférou pomocí vlastní hybnosti.

Takové zbraně jsou při pobytu na nízké oběžné dráze mnohem rychlejší než jiné střely, ale poté, co se dostanou do hustého vzduchu atmosféry, výrazně zpomalí, protože nemají trysky, které by je poháněly. Zdá se, že tři HGV, které balón na záběrech vypustil, byly navrženy k testování tohoto jevu.

Podle deníku South China Morning Post byly balónem vypuštěné HGV součástí snahy o vývoj přesných bojových hlavic pro hypersonické zbraně, které by čínské armádě poskytly „nezastavitelnou zbraň schopnou jaderného útoku“.

Balóny jsou jednou ze součástí válečných příprav

Paul Crespo, prezident Centra pro americká obranná studia, uvedl, že balón, který tento týden proletěl vzdušným prostorem USA, by „rozhodně“ mohl být zkušební verzí útoku s použitím balónové zbraně, ale že hypersonické střely by pro čínský komunistický režim pravděpodobně nebyly první volbou.

„Čína sice v minulosti testovala hypersonické střely odpalované z balónů, ale to není pravděpodobné využití těchto vzducholodí,“ uvedl Crespo v e-mailu pro The Epoch Times a dodal: „Největší hrozbou je vyslání jednoho nebo více těchto výškových balónů nad USA s malým jaderným zařízením EMP (elektromagnetický impulz).“

Ilustrace nákladu obsahujícího tři hypersonické kluzáky, které Čína testovala v roce 2018. (Epoch Times)

„Kdyby byly odpáleny v extrémně velké výšce, mohly by vyřadit z provozu elektřinu a komunikace v celých USA a způsobit rozsáhlou spoušť na rok nebo déle, aniž by došlo k jedinému výstřelu na zemi,“ popsal Crespo účinnost EMP zbraně.

Ačkoli Crespo nevěří, že by hypersonické střely shazované z balónů byly další velkou věcí v jaderném konfliktu, HGV vypouštěné na záběrech dost možná přispěly k vývoji hypersonického zbraňového systému, který Čína tajně testovala v roce 2021.

Tento systém, jak uvedl tehdejší zástupce náčelníka generálního štábu americké armády, generál John Hyten, byl podle všeho určen pro jaderný úder „prvního použití“ proti Spojeným státům.

„Vypadají jako zbraň prvního použití,“ prohlásil tehdy Hyten. Zbraně prvního použití jsou jaderné zbraně, které je daná země ochotna použít v případě konfliktu s jiným státem.

„Tempo, kterým se [Čína] pohybuje, a trajektorie, po které se vydala, předčí Rusko a Spojené státy, pokud neuděláme něco, abychom to změnili,“ varoval generál Hyten. Vůči hypersonickým zbraním je pro jejich rychlost nesmírně obtížné se bránit a všechny přední mocnosti soupeří v jejich vývoji.

Komunistická Čína není sama, kdo vyvíjí nové způsoby, jak používat výškové balóny jako válečné zbraně. Spojené státy zkoumají a testují využití takových balónů při nasazení rojů sebevražedných dronů s výbušninami přinejmenším od roku 2018.

Pentagon rovněž investuje desítky milionů dolarů do výškových balónů, které hodlá využívat ke sledování, a zejména doufá, že je využije ke sledování hypersonického arzenálu čínského režimu.

Deník Epoch Times požádal Bílý dům a Pentagon o vyjádření.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.