Mimi Nguyen Ly

8. 2. 2023

Společnost Microsoft včera ve svém sídle v Redmondu ohlásila, že začleňuje technologii chatbotů s umělou inteligencí do svého vyhledávače Bing a prohlížeče Edge.

Bing a Edge budou poháněny vylepšenou verzí umělé inteligence, na které je postavený ChatGPT, konverzační služba vyvinutá společností OpenAI, která dokáže poskytovat odpovědi na množství podnětů.

Vedoucí divize vyhledávání Microsoftu Yusuf Mehdi sdělil, že nový Bing byl spuštěn zatím pro přihlášené uživatele, ale v příštích týdnech bude technologie poskytnuta milionům uživatelů.

Uživatelé budou moci zadávat dotazy do Bingu podobně jako do ChatGPT a dostávat srozumitelné odpovědi. Každý si může vyzkoušet omezený počet dotazů, řekl Mehdi.

Nový Bing obsahuje také poznámky, které odkazují na zdroje, z nichž jsou odpovědi čerpány. V dolní části nové domovské stránky Bingu se však objevuje upozornění, že vzhledem k tomu, že Bing je poháněn umělou inteligencí, „můžou se vyskytnout překvapení a chyby“. Uživatelům je doporučeno, aby si „fakta pro jistotu ověřili“.

Díky nejnovější zásadní změně od Microsoftu budou jeho vyhledávač a prohlížeč více konverzační a budou schopny poskytovat odpovědi na konkrétní otázky namísto pouhého poskytování odkazů na jiné webové stránky seřazené podle relevance.

Změny by mohly mít značný dopad pro reklamu na těchto platformách.

Generální ředitel Microsoft Corp. Satya Nadella v úterý uvedl, že nové pokroky v oblasti umělé inteligence „ovlivní všechny softwarové kategorie, které známe“, včetně vyhledávání, podobně jako dřívější inovace v oblasti osobních počítačů a cloud computingu.

Řekl, že je důležité vyvíjet umělou inteligenci „s ohledem na lidské preference a společenské normy, a to se vám nepodaří v laboratoři“, a dodal: „ To musíte udělat ve světě.“

Podle společnosti Statista je vyhledávač Bing společnosti Microsoft na druhém místě za vyhledávačem Google, když k prosinci 2022 držel 9 % celosvětového vyhledávacího provozu ve srovnání s 83 % Googlu.

Microsoft spolupracuje s OpenAI od roku 2019, přičemž do společnosti za tu dobu investoval několik miliard dolarů.

Společnost Microsoft také nedávno oznámila další plánovanou několikamiliardovou investici do OpenAI s cílem začlenit technologii umělé inteligence do svých produktů MS Office.

Schopnost ChatGPT od Open AI generovat odpovědi (v angličtině) v různých stylech vychází z čerpání velkého množství online textů, od knih přes Wikipedii až po webové stránky médií, blogy a manuály.

Společnost Google v pondělí oznámila konkurenta ChatGPT s názvem „Bard“. Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai uvedl, že tato konverzační služba bude zatím k dispozici některým „důvěryhodným testerům“, než bude později v tomto roce uvolněna v širším měřítku.

Čínská média mezitím informovala, že čínský technologický gigant Baidu oznámil, že ještě letos spustí podobný vyhledávač poháněný umělou inteligencí. Na podobné technologii pracují i další společnosti jako Amazon a Meta (mateřská společnost Facebooku).

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?