Společnost Google v pondělí oznámila nového chatbota s umělou inteligencí (AI) s názvem „Bard“, který bude konkurovat v současnosti populárnímu ChatGPT.

„Před dvěma lety jsme představili novou generaci jazykových a konverzačních schopností, které využívá náš jazykový model pro dialogové aplikace (zkráceně LaMDA),“ uvedl generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai v příspěvku na blogu.

„Pracujeme na experimentální konverzační službě umělé inteligence založené na LaMDA, kterou nazýváme Bard.“

Google dle něj tuto technologii zpřístupní od března „důvěryhodným testerům“, a poté i širší veřejnosti.

Google plánuje, že od příštího měsíce umožní jednotlivým vývojářům, tvůrcům a podnikům vyzkoušet své konverzační služby, „zpočátku poháněné technologií LaMDA s řadou modelů, které budou následovat“, dodal.

Pichai také uvedl, že firma plánuje časem integrovat funkce AI, jako je LaMDA, do svého internetového vyhledávače, aby pomohl generovat odpovědi na složitější dotazy – „otázky, na které neexistuje jediná správná odpověď“.

V současné době Google pracuje tak, že indexuje obsah z miliard webových stránek, které prohledává, a poté je řadí podle relevance k dotazům uživatelů.

„Brzy se ve vyhledávání objeví funkce poháněné umělou inteligencí, které roztřídí složité informace a různé perspektivy do snadno srozumitelných formátů, takže budete moci rychle pochopit celkový obraz a dozvědět se z webu více: ať už jde o vyhledávání dalších perspektiv, jako jsou blogy lidí, kteří hrají jak na klavír, tak na kytaru, nebo o prohloubení souvisejícího tématu, jako kroky pro začátečníka,“ sdělil bez uvedení konkrétního časového plánu.

Chvíli poté, co Google v pondělí informoval o Bardu, Microsoft oznámil, že v úterý pořádá ve svém redmondském sídle akci. Podle zpráv se očekává, že společnost oznámí integraci AI do svého vyhledávače Bing.

Konkurent

Oznámení společnosti Google o Bardu přichází jen dva týdny poté, co Microsoft oznámil novou investici v hodnotě několika miliard dolarů do společnosti OpenAI, vývojáře ChatGPT a dalších nástrojů umělé inteligence.

ChatGPT od veřejného spuštění 30. listopadu 2022 jako bezplatného prototypu oslovil desítky milionů uživatelů. V některých obdobích služba musela pozastavit registrace uživatelů kvůli obrovskému zájmu vedoucímu k přetížení systému.

Zatím není jasné, jak se Bard liší od ChatGPT. Pichai uvedl, že nová služba čerpá informace z internetu, zatímco znalosti ChatGPT jsou aktuální k roku 2021.

Pichai uvedl, že Google sází na „odlehčenou“ verzi LaMDA, která „vyžaduje podstatně menší výpočetní výkon“, aby mohla obsloužit více uživatelů s více dotazy.

„Budeme kombinovat externí zpětnou vazbu s vlastním interním testováním, abychom se ujistili, že odpovědi Barda splňují vysokou laťku kvality, bezpečnosti a podloženosti reálnými informacemi,“ napsal Pichai.

LaMDA již dříve generovala text takovým způsobem, že jeden z inženýrů společnosti Google varoval, že neznalým by mohl být vnímaný jako napsaný člověkem.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.