Jack Phillips

27. 1. 2023

TÉMA: Umělá inteligence

Zprávy o tom, že systém umělé inteligence ChatGPT dokáže složit univerzitní zkoušky a vytvářet zprávy, vedly některé odborníky k vyslání varování, že na některých pracovních místech již v budoucnu zřejmě nebude potřeba člověka.

Začátkem tohoto týdne byla zveřejněna výzkumná zpráva, podle níž byl ChatGPT schopen složit absolventskou zkoušku na Wharton School Pensylvánské univerzity. Někteří profesoři jsou znepokojení tím, že studenti by tuto službu mohli využívat k podvádění při zkouškách nebo vypracovávání domácích úkolů.

Pokud se však systém posune ještě dál, mohl by ChatGPT či umělá inteligence nahradit řadu pracovních míst tzv. bílých límečků (kancelářské pozice, úředníci), varovali někteří vědci.

Umělá inteligence nahradí pracovníky s bílými límečky. Nemyslím si, že to někdo dokáže zastavit,“ řekl ve středu deníku New York Post Pengcheng Shi, proděkan na katedře počítačových a informačních věd na Rochester Institute of Technology. „Tohle už není planý poplach“ dodal Shi. „Vlk je za dveřmi.“

Podle Shiho jsou ohrožena pracovní místa ve finančním sektoru, zdravotnictví, vydavatelství a dalších odvětvích. Dodal však, že lidé se budou moci naučit technologie umělé inteligence ovládat.

Vydavatelství

Některá média a novináři upozornili, že pokud jde o vydavatelské dovednosti umělé inteligence, systém je chudý na fakta.

„Copyediting (zlepšení čitelnosti a korekce) je určitě něco, v čem odvádí mimořádně dobrou práci. Shrnutí, zestručnění článku a podobné věci, to určitě dělá opravdu dobře,“ řekl Postu Chinmay Hegde, docent počítačové vědy a elektrotechniky na New York University. Dodal také, že problémem je ale složení článku, resp. citací: „To je známá chyba ChatGPT a upřímně řečeno nevíme, jak to napravit.“

IT

Hegde pro NY Post dodal, že některým návrhářům a programátorům jednoduchých webových stránek hrozí ztráta zaměstnání.

„O takové lidi mám strach. Nyní mohu jen požádat ChatGPT, aby mi vygeneroval webové stránky – jakýkoliv typ člověka, jehož rutinní prací by bylo dělat to pro mě, již není potřeba,“ řekl.

Začátkem ledna student z Princetonu Edward Tian řekl pro NPR, že vytvořil aplikaci nazvanou GPTZero, která zjišťuje, zda je něco napsáno prostřednictvím umělé inteligence.

„Lidé si zaslouží vědět, kdy něco napsal člověk, a kdy stroj,“ řekl rádiu Tian.

Wall Street

V příštích měsících a letech se stanou nepotřebnými i některá pracovní místa ve finančnictví, varoval Shi.

„Určitě si myslím, že [to ovlivní] obchodování, i [v] investiční bance jsou lidé [najímáni] po vysoké škole a stráví dva, tři roky tím, že pracují jako roboti a dělají modely v Excelu – to může dělat umělá inteligence,“ řekl Postu. „Mnohem, mnohem rychleji.“

Právníci

ChatGPT se nedávno dostal na titulní stránky novin poté, co profesoři práva na Minnesotské univerzitě použili populárního chatbota s umělou inteligencí ke generování odpovědí na zkoušky ve čtyřech kurzech v minulém semestru a poté je hodnotili spolu se skutečnými testy studentů, aniž by věděli, které jsou od bota.

Autoři uvedli, že průměrná známka ChatGPT byla C+ což bylo horší než průměr B+ u lidí. Pokud by se tento výsledek uplatnil v celém studijním programu, stále by to stačilo na to, aby chatbot získal právnický titul – i když by byl na Minnesotě, která je podle U.S. News & World Report 21. nejlepší právnickou školou v zemi, zařazen do akademické zkušební lhůty.

„Sám o sobě by byl ChatGPT dost průměrným studentem práv,“ řekl hlavní autor studie Jonathan Choi, který spolupracoval s profesory Kristin Hickmanovou, Amy Monahanovou a Danielem Schwarczem.

Stážisté

Některá místa stážistů, včetně těch neplacených, mohou být v budoucnu také osekána.

Technologická marketingová agentura Codeword uvedla, že se rozhodla využívat takzvané „stážisty“ s umělou inteligencí, kteří budou pomáhat jejím návrhářským a redakčním týmům vykonávat „podřadné, ale nezbytné úkoly“.

„Je to příležitost, jak zefektivnit interní procesy tím, že odstraníme potřebné, ale mysl zatěžující a časově náročné úkoly – nebo je alespoň předáme stážistům bez emocí, kteří se nemohou nudit,“ uvedl podle Axiosu vedoucí redaktor Codeword Terrence Doyle.

Design

Společnost OpenAI, tvůrce ChatGPT, vytvořila samostatný nástroj DALL-E, který dokáže na povel uživatele generovat obrázky na základě jeho podnětů. Hegde uvedl, že tento nástroj spolu s nástrojem Stable Diffusion a dalšími představuje hrozbu pro odvětví grafického designu.

„Dříve jste požádali fotografa nebo jste požádali grafika, aby vytvořil obrázek [pro webové stránky]. To je něco velmi, velmi pravděpodobně automatizovatelného pomocí technologie podobné ChatGPT,“ řekl listu Post.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.