Jack Phillips

24. 1. 2023

Podle nové výzkumné práce složil systém umělé inteligence ChatGPT obchodní absolventskou zkoušku na Wharton School Pensylvánské univerzity.

Christian Terwiesch, profesor na Whartonu, jedné z nejprestižnějších obchodních škol ve Spojených státech, uvedl, že chtěl ověřit rostoucí obavy z potenciálu chatovacího bota. Akademici se totiž obávají, že by studenti tento nástroj využívali k podvádění při zkouškách a domácích úkolech.

Ve svém článku nazvaném „Získal by GPT3 chat titul MBA na Whartonu?“. Terwiesch dospěl k závěru, že „Chat GPT3 by u zkoušky obdržel známku B až B-“, což „má důležité důsledky pro vzdělávání na obchodních školách“. Navrhl, aby škola přepracovala pravidla zkoušek, výuku a učební osnovy.

V podrobnějším popisu napsal, že u lidí, kteří „pracují hlavou“ systém umělé inteligence projevil „pozoruhodnou schopnost automatizovat některé dovednosti obecně u vysoce odměňovaných pracovníků a konkrétně pracovníků na pracovních pozicích, které zastávají absolventi s titulem MBA, včetně analytiků, manažerů a konzultantů“. Bot byl navržen tak, aby prostřednictvím umělé inteligence vedl konverzaci jako člověk.

Sledujte také: Zatímco všichni mluví o Twitteru, Musk přišel s nejpřevratnější technologií, jaká kdy byla vytvořena

Chatbot určený pro masové použití na trhu také „prokázal schopnost vykonávat odborné úkoly, jako je psaní softwarového kódu a příprava právních dokumentů,“ uvádí se v jeho článku (pdf). Během jednoho případu ChatGPT odvedl „úžasnou práci“ a poskytl odpovědi, které byly správné nebo „vynikající“.

„ChatGPT3 je pozoruhodně dobrý v modifikaci svých odpovědí v reakci na nápovědy člověka. Jinými slovy, v případech, kdy zpočátku nedokázal přiřadit problému správnou metodu řešení, se Chat GPT3 dokázal opravit poté, co obdržel vhodnou nápovědu od lidského experta,“ uvedl ve svém článku.

Společnost OpenAI uvádí, že ChatGPT, který byl uveden na trh v listopadu loňského roku, sám sebe popisuje jako „velký jazykový model“, který lze použít pro „úlohy zpracování přirozeného jazyka, jako je generování textu a překlad jazyka“. „GPT“ v názvu je zkratka pro „Generative Pretrained Transformer“.

„Jednou z klíčových vlastností ChatGPT je schopnost generovat jakoby lidské textové odpovědi na podněty“ uvádí výrobce OpenAI. „Díky tomu je užitečný pro širokou škálu aplikací, jako je vytváření chatbotů pro zákaznický servis, generování odpovědí na otázky v online fórech nebo dokonce vytváření personalizovaného obsahu pro příspěvky na sociálních sítích.“

Terwiesch přirovnal potenciál ChatGPT k vlivu, který měly na svět elektronické kalkulačky.

„Před zavedením kalkulaček a dalších výpočetních zařízení zaměstnávaly mnohé firmy stovky zaměstnanců, jejichž úkolem bylo ručně provádět matematické operace, jako je násobení nebo inverze matic,“ napsal. „Je zřejmé, že takové úkoly jsou nyní automatizovány a hodnota souvisejících dovedností se dramaticky snížila. Stejně tak by jakákoli automatizace dovedností vyučovaných v našich MBA programech mohla potenciálně snížit hodnotu vzdělání MBA.“

Terwiesch však upřesnil, že ChatGPT se dopustil několika zjevných chyb. Systém umělé inteligence se například dopustil „překvapivých chyb v relativně jednoduchých výpočtech“ v matematických úlohách na úrovni šesté třídy, které byly „obrovského rozsahu“.

Nejnovější verze v současné době není „schopna zvládnout pokročilejší procesní analýzy, a to ani v případě, že jsou založeny na poměrně standardních šablonách“, uvedl. ChatGPT se dokázal po obdržení nápovědy sám opravit, dodal výzkumník, ale kvůli značně chybným odpovědím „stále potřebujeme v procesu člověka“.

Investice

Zpráva vychází v době, kdy Microsoft v pondělí potvrdil, že do OpenAI bude investovat miliardy dolarů. Přesnou částku firma nezveřejnila.

„Naše partnerství s OpenAI jsme vytvořili na základě společné ambice zodpovědně rozvíjet špičkový výzkum AI [umělé inteligence] a demokratizovat AI jako novou technologickou platformu,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella. „V této další fázi našeho partnerství budou mít vývojáři a organizace napříč odvětvími přístup k nejlepší infrastruktuře, modelům a nástrojovému řetězci AI s Azure, aby mohli vytvářet a provozovat své aplikace.“

Podle průzkumu společnosti Fishbowl využívá ChatGPT různými způsoby přibližně 27 % odborníků ve významných poradenských, technologických a finančních firmách. Dokáže poskytovat jednoduché odpovědi na otázky, což podle některých může ohrozit vyhledávač Google, nejpoužívanější vyhledávač na světě.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.