Hannah Ng Tiffany Meier

a 10. 2. 2023

Odborník z Centra pro mezinárodní hodnocení a strategii uvedl důvody toho, proč mohl čínský špionážní balon nekontrolovaně narušit vzdušný prostor USA.

Civilisty byl čínský balon poprvé spatřen nad Montanou, kde se nacházejí americká sila nukleárních mezikontinentálních balistických raket, na začátku minulého týdne. Generál VanHerck 3. února uvedl, že balon letěl ve výšce cca 18 km, měl schopnost manévrovat a v určitém okamžiku letu změnil kurz, i když neupřesnil, kdy.

Anonymní zdroje a později i VanHerck sdělili, že balony vletěly do amerického vzdušného prostoru nejméně třikrát za Trumpovy vlády a ještě nejméně jednou za Bidena, ale ne na tak dlouhou dobu jako minulý týden.

„Řeknu vám, že jsme tyto hrozby nedetekovali,“ řekl VanHerck 6. února. „A to je informační mezera v doméně, kterou musíme vyřešit.“ Dodal, že americká zpravodajská komunita informovala jeho velení o balonech „dodatečně“.

„Generál použil jazyk Pentagonu, aby řekl: ‚v tomto sektoru vzdušného prostoru jsme neměli radarové pokrytí, které se Číňané příhodně rozhodli využít k vyslání svého balonu s úmyslem vyhnout se detekci tak dlouho, jak to jen bude možné,‘“ řekl Rick Fisher, vedoucí pracovník Centra pro mezinárodní hodnocení a strategii, v pořadu „China in Focus“ na NTD.

„Spojené státy sice udržují síť družic Deep Space Surveillance, tedy družic včasného varování za účelem detekce mezikontinentálních balistických raket nebo balistických raket odpalovaných z ponorek. Ale tyto rakety vydávají velmi jasnou tepelnou stopu. Takže v tomto smyslu jsou o něco snáze detekovatelné než balon, který nevydává žádnou tepelnou stopu,“ pokračoval.

Fisher uvedl, že incident s balonem také „ilustruje čínské investice pro boj v oblasti blízko vesmíru“, což je oblast těsně pod nízkou oběžnou dráhou Země.

„Čína a Spojené státy investují velké množství prostředků do budování bezpilotních letounů, velkých balonů ve tvaru vzducholodí, chcete-li, a také hypersonických letounů, které mají tuto část atmosféry využívat,“ řekl.

Fisher také poukázal na některé vojenské výhody spojené s oblastí.

„Radar v blízkém vesmíru [na oběžné dráze] nefunguje tak efektivně. Nemusíte cestovat velmi vysokou rychlostí, abyste se dostali na nízkou oběžnou dráhu Země. Umístění nákladu ve velmi vysokých výškách na zařízení pro sledování nebo nákladu pro provádění úderných misí se stává o něco levnějším,“ řekl.

Pro prevenci mezery v detekčním systému vyzval Fisher k modernizaci radarové sítě, kterou USA společně s Kanadou udržuje a platí: „nové možnosti, nové senzory, infračervené hyperspektrální senzory, které mohou detekovat i velmi chladné balony“.

Meteorologický balon

Čínské ministerstvo zahraničí 7. února prohlásilo, že se jednalo o civilní meteorologický balon, který se vychýlil z dráhy a nepředstavoval žádnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Podle Fishera by meteorologický balon poskytl Komunistické straně Číny „důvěrné znalosti o počasí nad těmito cíli“, což je nezbytné pro zahájení jaderného úderu nad Amerikou.

„V závislosti na konstrukci hlavice rakety skutečně záleží na tom, do jakého počasí hlavici vysíláte. Pokud sněží nebo prší, bude vaše hlavice mnohem méně přesná. Nezničíte všechny americké jaderné rakety, které chcete zničit. Takže některé z nich zůstanou a budou na vás v odvetě vystřeleny,“ řekl.

Díky tomu, že se balon vznáší v atmosféře, „může shromažďovat mnohem podrobnější soubor údajů o hustotě atmosféry, oblačnosti, teplotách, větru a jeho pohybu v různých směrech v různých výškách,“ sdělil dále.

Domnívá se, že jasným cílem incidentu je „otestovat naši schopnost reagovat na tento druh zcela otevřené hrozby“.

„V celé skládačce je tento balon jakýmsi začátkem toho, co očekávám, že bude rostoucí kampaní čínského vojenského obtěžování Spojených států,“ řekl.

„Dostáváme se do bodu, kdy naše konfrontace již nemusí zůstat mírová nebo alespoň bez konfrontace a boje, bude docházet k incidentům. … Očekávám, že příště udeří při obtěžování amerického letadla nebo námořní lodi plující v jejich blízkosti. Z toho ale vyplyne extrémní reakce a lidé mohou trpět,“ dodal.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.