Podle návrhu předloženého v zákonodárném sboru Tennessee by mohla být v tomto státě zakázána výroba, prodej, dodávka, držení nebo nabízení k prodeji jakékoli části živočišného nebo masného potravinářského výrobku obsahujícího mRNA vakcínu nebo materiál vakcíny, bez jasného označení obsahu vakcíny.

Opatření, které předložili republikánští zákonodárci ve státní Sněmovně reprezentantů a Senátu, definuje mRNA vakcínu nebo očkovací materiál jako látku používanou ke stimulaci tvorby protilátek a zajištění imunity proti nemoci vnesením messengerové ribonukleové kyseliny (mRNA), která odpovídá virovému proteinu.

Republikánka Susan Lynnová, která předložila návrh zákona ve Sněmovně reprezentantů, uvedla, že vakcína proti covidu-19 „vyvolala dost otázek“ na to, aby ji výrobci potravin zcela nahodile používali u zvířat.

„Nemyslím si, že je to dobrý nápad, dokud nebudeme vědět více,“ řekla v rozhovoru pro The Epoch Times. „Někdy je lepší postupovat pomaleji, aby se zajistilo, že nedojde k chybám, které by měly dopad na lidské životy nebo stavy zvířat.“

Pokud bude opatření uzákoněno, mohou podle Lynnové farmáři značit zvířata chována v Tennessee „puncem“, že na zvíře nebyla použita žádná mRNA vakcína.

„Trh pro tohle skutečně existuje,“ řekla. „Mluvila jsem s farmáři, kteří říkali, že jejich zákazníci chtějí, aby jejich maso obsahovalo co nejméně antibiotik a vakcín, stejně tak jako požadavky na krmení trávou.“

Lynnová poznamenala, že takový zákon by mohl být pro zemědělce výhodný, protože pomůže malým farmám a jejich chovem vyniknout, a také pro veřejnost, protože jim poskytne konkrétní produkt, který hledají.

Pokud jde o samotný legislativní proces návrhu, Lynnová sdělila, že nejdříve se o něm bude jednat v rámci zemědělském výboru.

Studie mRNA na zvířatech

Podle Národního centra pro biotechnologické informace Národní lékařské knihovny jsou mRNA vakcíny velkou nadějí zvířat při prevenci infekčních onemocnění.

„V minulých letech vstoupilo do fáze klinických studií několik mRNA vakcín, které ukazují naději v řešení boje proti nově se objevujícím a znovu se objevujícím infekčním chorobám, jako je vzteklina, zika a chřipka,“ uvádí se ve výzkumném dokumentu. „Nedávná úspěšná aplikace mRNA vakcín proti covidu-19 jen podtrhla tuto platformu a otevřela bránu potenciálu mRNA vakcín v prevenci infekčních onemocnění, zejména ve veterinární oblasti.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa