Chase Smith

14. 2. 2023

Podle návrhu předloženého v zákonodárném sboru Tennessee by mohla být v tomto státě zakázána výroba, prodej, dodávka, držení nebo nabízení k prodeji jakékoli části živočišného nebo masného potravinářského výrobku obsahujícího mRNA vakcínu nebo materiál vakcíny, bez jasného označení obsahu vakcíny.

Opatření, které předložili republikánští zákonodárci ve státní Sněmovně reprezentantů a Senátu, definuje mRNA vakcínu nebo očkovací materiál jako látku používanou ke stimulaci tvorby protilátek a zajištění imunity proti nemoci vnesením messengerové ribonukleové kyseliny (mRNA), která odpovídá virovému proteinu.

Republikánka Susan Lynnová, která předložila návrh zákona ve Sněmovně reprezentantů, uvedla, že vakcína proti covidu-19 „vyvolala dost otázek“ na to, aby ji výrobci potravin zcela nahodile používali u zvířat.

„Nemyslím si, že je to dobrý nápad, dokud nebudeme vědět více,“ řekla v rozhovoru pro The Epoch Times. „Někdy je lepší postupovat pomaleji, aby se zajistilo, že nedojde k chybám, které by měly dopad na lidské životy nebo stavy zvířat.“

Pokud bude opatření uzákoněno, mohou podle Lynnové farmáři značit zvířata chována v Tennessee „puncem“, že na zvíře nebyla použita žádná mRNA vakcína.

„Trh pro tohle skutečně existuje,“ řekla. „Mluvila jsem s farmáři, kteří říkali, že jejich zákazníci chtějí, aby jejich maso obsahovalo co nejméně antibiotik a vakcín, stejně tak jako požadavky na krmení trávou.“

Lynnová poznamenala, že takový zákon by mohl být pro zemědělce výhodný, protože pomůže malým farmám a jejich chovem vyniknout, a také pro veřejnost, protože jim poskytne konkrétní produkt, který hledají.

Pokud jde o samotný legislativní proces návrhu, Lynnová sdělila, že nejdříve se o něm bude jednat v rámci zemědělském výboru.

Studie mRNA na zvířatech

Podle Národního centra pro biotechnologické informace Národní lékařské knihovny jsou mRNA vakcíny velkou nadějí zvířat při prevenci infekčních onemocnění.

„V minulých letech vstoupilo do fáze klinických studií několik mRNA vakcín, které ukazují naději v řešení boje proti nově se objevujícím a znovu se objevujícím infekčním chorobám, jako je vzteklina, zika a chřipka,“ uvádí se ve výzkumném dokumentu. „Nedávná úspěšná aplikace mRNA vakcín proti covidu-19 jen podtrhla tuto platformu a otevřela bránu potenciálu mRNA vakcín v prevenci infekčních onemocnění, zejména ve veterinární oblasti.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…