Ryan Morgan

16. 2. 2023

Americké ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo ukončit vyšetřování republikánského kongresmana Matta Gaetze v souvislosti s obchodování se sexem. Podle jeho právníků ministerstvo případ uzavřelo, aniž by kongresmana obžalovalo.

„Právě jsme hovořili s ministerstvem spravedlnosti a bylo nám sděleno, že ukončilo vyšetřování kongresmana Gaetze a nařčení týkajících se obchodováním se sexem a bránění výkonu spravedlnosti a rozhodlo se nevznést proti němu žádná obvinění,“ uvedla ve středu Gaetzova právnička Isabelle Kirshnerová pro NTD.

Rozhodnutí stáhnout obvinění přichází téměř dva roky poté, co Gaetz oznámil, že ho ministerstvo spravedlnosti aktivně vyšetřuje. Jeho oznámení přišlo poté, co článek v New York Times vznesl obvinění, že měl sexuální vztah se sedmnáctiletou dívkou a platil jí za to, aby s ním cestovala. Tato zpráva New York Times se opírala o tři nejmenované zdroje.

Gaetz po celou dobu vyšetřování trval na své nevině.

„Obvinění proti mně jsou stejně ostrá jako nepravdivá,“ řekl Gaetz v telefonickém rozhovoru pro Axios. „Domnívám se, že na ministerstvu spravedlnosti jsou lidé, kteří se snaží kriminalizovat mé sexuální chování, víte, když jsem byl svobodný.“

„Rozhodně jsem v době, kdy jsem byl svobodný, zabezpečoval ženy, se kterými jsem chodil. Víte, platil jsem za letenky, za hotelové pokoje. Byl jsem, víte, velkorysý jako partner. Myslím, že se někdo snaží, aby to vypadalo jako trestný čin, i když to tak není,“ komentoval Gaetz.

Kongresman zůstal terčem vyšetřování ministerstva i po celou dobu volební kampaně v roce 2022 a zjevné rozhodnutí ministerstva případ stáhnout přišlo poté, co byl Gaetz v průběžných volbách znovuzvolen. Vyhrál se 67,8 % hlasů oproti 32,2 % své demokratické „soupeřky“ Rebeky Jonesové, která se během volební kampaně přímo i nepřímo o obviněních Gaetze zmiňovala.

Tim Jansen, floridský právník, který zastupoval jednoho ze svědků ve vyšetřování, řekl NTD, že politikou ministerstva spravedlnosti je vyšetřování veřejně nekomentovat. Jansen, který zastupoval jednu z Gaetzových bývalých přítelkyň, uvedl, že ho ministerstvo spravedlnosti ve středu informovalo, že jeho klientka nebude muset vypovídat, protože nebudou vznášet obvinění.

Gaetzova obhajoba

Gaetz již v počátcích případu prohlásil, že podle jeho názoru má obvinění kořeny v „organizovaném zločinném vydírání, do něhož je zapojen bývalý úředník ministerstva spravedlnosti, který požaduje 25 milionů dolarů a zároveň vyhrožuje pošpiněním mého jména“. Gaetz tvrdil, že bývalý úředník ministerstva kontaktoval jeho rodinu a požadoval 25 milionů dolarů za to, že vyšetřování proti Gaetzovi zastaví.

Gaetz jméno tohoto bývalý úředníka ministerstva spravedlnosti nespecifikoval, ale uvedl, že jeho rodina spolupracovala s FBI, aby vydírání zarazila. Kongresman uvedl, že jeho otec měl nahrávací zařízení, aby pokus o vydírání zachytil, a vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby zveřejnilo nahrávky, „které jejich bývalého kolegu usvědčují ze zločinů proti mně na základě falešných obvinění“. Je nejasné, zda bude Gaetz o zveřejnění těchto údajných nahrávek usilovat i nyní, kdy vyšetřování skončilo.

Joel Greenberg, Gaetzův spolupracovník, se v květnu 2021 přiznal k obchodování se sexem a dalším obviněním. Greenbergův rozsudek byl odložen, protože údajně spolupracoval s ministerstvem spravedlnosti. Není jasné, zda Greenberg vznesl nějaká obvinění, která by mohla Gaetze usvědčit. Žalobci nakonec souhlasili s tím, že rozsudek nad Greenbergem bude vynesen v prosinci, aniž by vznesli další obvinění.

NTD se obrátila na Gaetzovu kancelář s žádostí o komentář, ale do doby publikování článku nedostala odpověď.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy NTD: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.