Katabella Roberts

3. 8. 2022

Republikán Matt Gaetz z americké Sněmovny reprezentantů prozradil, že pokud republikáni v listopadových volbách získají v dolní komoře Kongresu většinu, chystají se zřídit zvláštní výbor, který by vyšetřoval rodinu prezidenta Joea Bidena.

„Mohu vám říci, že všechny diskuse, které jsem vedl se svými kolegy ohledně výboru, byly pozitivní,“ řekl Gaetz v pondělí pro Breitbart News.

Zákonodárce sdělil, že výbor by se skládal z členů s odbornými znalostmi v různých oblastech, včetně členů výboru pro zahraniční věci, finanční služby, výboru pro dohled a soudního výboru.

„Mezi členy již proběhly diskuse o tom, čím by jednotlivé výbory měly přispět do zvláštního výboru, který by se zabýval Hunterem Bidenem,“ řekl Gaetz s odkazem na prezidentova syna.

Republikán poznamenal, že sněmovní výbor pro vyšetřování událostí z 6. ledna „vytvořil precedent“, pokud jde o vytvoření takového typu výboru a toho, jak může být pozičně „obsazen“ členy Kongresu.

„Nenavrhuji, abychom zřídili zvláštní výbor pro politickou odplatu, ale abychom se zabývali velmi oprávněnými obavami ze střetu zájmů, kompromitace a pák, které dnes mohou existovat na Bidenovu rodinu,“ řekl.

Hunter Biden je v současné době federálně vyšetřován kvůli obviněním z daňových podvodů, lobbistických trestný činů a praní špinavých peněz.

V prosinci 2020 sdělil, že jeho obchodní transakce jsou vyšetřovány, a tehdy uvedl, že „jsem přesvědčen, že profesionální a objektivní přezkoumání těchto záležitostí prokáže, že jsem se svými záležitostmi nakládal legálně a vhodně, včetně využití služeb profesionálních daňových poradců“.

Visí předvolání k soudu ve vzduchu?

Jeho finance vyšetřuje Úřad vrchního státního zástupce v Delaware a vyšetřování se datuje již od roku 2018.

Gaetz v pondělí pro Breitbart uvedl, že se domnívá, že někteří z bývalých partnerů Huntera Bidena „možná budou chtít jít s pravdou ven“ a promluvit před dosud nezřízeným výborem.

„Možná máme více Tony Bobulinských, kterým se prostě nedostalo ochrany republikánské většiny, která by mohla ctít ochranu whistleblowerů – a s informacemi něco udělat,“ řekl Gaetz.

Bobulinski je bývalý obchodní společník Huntera Bidena, který v roce 2020 mluvil o zahraničních obchodních transakcích Bidenových a tvrdil, že rodina byla kompromitována kvůli vazbám obchodních partnerů na Komunistickou stranu Číny (KS Číny).

Gaetz uvedl, že stejně jako tomu bylo v případě výboru po 6. leden, republikáni mohou také předvolat telefonní společnosti, vyžádat si záznamy o cestách, výkazy výdajů atd., které by mohly poskytnout informace o vazbách oficiální činnosti prezidenta Bidena s těmito obchodními transakcemi.

Tyto obchody zahrnovaly transakce s osobami a subjekty v Číně, které byly provázané s KS Číny, stejně jako s Ruskem, Ukrajinou a dalšími zeměmi, a byly prováděny v době, kdy byl Joe Biden viceprezidentem během Obamovy administrativy.

Pravomoc k předvoláním by mohla být zajištěna, pokud republikáni získají ve Sněmovně reprezentantů většinu, uvedl Gaetz.

„Musíme pochopit, jak byl vliv v naší vládě kupován a prodáván prostřednictvím různých subjektů Huntera Bidena,“ řekl Gaetz. „Když je někdo viceprezidentem a ve stejnou dobu se automaticky dostává jeho dospělému synovi intenzivnímu úspěchu jako mezinárodního podnikatele, to pravděpodobně není šablonou, kterou bychom jako země chtěli opakovat,“ dodal.

Gaetz také sdělil, že výbor bude pravděpodobně chtít mluvit s lidmi, kteří mají informace o vazbách společností Bohai Harvest RST (BHR), Rosemont Seneca Partners (v níž byl Hunter partnerem) a čínskou investiční společností Bohai Capital.

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.