Vysočina: Ve čtvrtek 16. února v odpoledních hodinách odjel tuleň Robbie do nového domova. Nakládání proběhlo bez nejmenších problémů a Robbie bravurně sám nastoupil do transportní bedny. Vše díky pečlivé přípravě a práci chovatelů zoo. Do Itálie by měl Robbie dorazit v průběhu pátečního odpoledne.

Po šestnácti letech ukončuje Zoo Jihlava chov tuleňů. Návštěvníci mohli samce Robbieho vidět ještě během února, než nastoupil na plánovaný transport do Itálie, uvedla zoo na sociální síti META.

Krmení mořskými rybami ze znečištěných moří způsobuje problémy

V Zoo Jihlava chovali trojici tuleňů. „Bohužel na podzim minulého roku obě samice uhynuly. Pitva prokázala problémy s játry,“ vysvětlil ředitel zoo Jan Vašák.

Příčinou byly mořské ryby, které tuleni konzumují. Lidskou činností a znečisťováním oceánů obsahují ryby větší množství těžkých kovů. Jejich dlouhodobou konzumací se pak tuleňům ukládají tyto kovy v játrech.

Transport samečka tuleně Robbieho směrem do Itálie. (Daniela Oberreiterová)

„U tuleňů není možné potravu nahradit sladkovodními rybami. Mořské ryby, které se dostávají do České republiky, pocházejí z jednoho zdroje, takže alternativu naneštěstí nemáme,“ konstatuje Vašák.

„Po pečlivém zvážení jsme se proto rozhodli chov tuleňů ukončit. Víme, že se jedná o populární a oblíbený druh v naší zoo, ale z hlediska chovu se mu u nás nevede tak, jak bychom si přáli. Nikdy se nepovedlo odchovat mláďata, navíc se teď ukázal problém s krmením. Jelikož jim tedy nedokážeme dát stoprocentní podmínky, nebudeme v jejich chovu pokračovat. Věříme, že návštěvníci pochopí naše rozhodnutí,“ doufá ředitel.

„Sameček Robbie už má za sebou několik stěhování. Narodil se 2016 v Antwerpách, mladičký cestoval do nizozemské zoo, na jaře 2020 do ústecké zoo. Tam také dlouho nepobyl a byl převezen v prosinci 2020 do Jihlavy,“ píše na META jeho ošetřovatelka.

Transport samečka tuleně Robbieho směrem do Itálie. (Foto: Daniela Oberreiterová)

Expozice tuleňů zůstane dočasně neobsazená. „Výhledově zde uvažujeme o chovu jihoamerických zvířat. Chtěli bychom tuto část včetně výběhu vyder malých předělat, a chovat zde vydry obrovské a kočkovitou šelmu jaguarundi,“ uvedl Jan Vašák.