Zachary Stieber

21. 2. 2023

Z nově zveřejněného šestnáctého dílu Twitter Files vyplývá, že úředník amerického ministerstva zahraničí vyzval Twitter, aby smazal účty, které podle něj ovládá ruská vláda.

„Níže jsou uvedeny některé účty kontrolované ruskou vládou, které byste podle mého názoru měli prověřit a smazat,“ napsal v e-mailu z roku 2020 úředníkovi platformy sociálních médií bezpečnostní inženýr Mark Lenzi.

Lenzi uvedl, že se mu podařilo zjistit, že se jedná o účty kontrolované Ruskem, a to díky „zjevným chybám (včetně gramatických), které nedávají smysl, pokud byste byli skutečně republikáni“, a také díky „zřetelnému nárůstu jejich tweetů v období kolem volebních shromáždění v Iowě a primárkách [v New Hampshire]“.

Lenzi uvedl 14 účtů; šest z nich bylo pozastaveno a jeden další již neexistuje.

Jiní úředníci ministerstva zahraničí požádali velké technologické společnosti, aby uživatele cenzurovaly, a ministerstvo podobné snahy financovalo.

Twitter, Lenzi ani ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovali.

Některé z účtů ruskou vládou kontrolovány nebyly. Hans Mahncke, spolumoderátor pořadu EpochTV „Truth Over News“ a přispěvatel Epoch Times, tvrdí, že zná čtyři majitele oněch účtů a rozhodně nejsou ovládáni Ruskem.

Senátor King

Podle interních zpráv kontaktovala Twitter v roce 2019 osoba spojená se senátorem Angusem Kingem (nezávislý, který ale hlasuje spolu s demokraty).

Kevin Kane, zaměstnanec Twitteru, napsal kolegům, že mluvil s ředitelem Kingovy kampaně, „který poskytl velmi rozsáhlý seznam (v příloze) 354 podezřelých účtů na Twitteru, které identifikovali“.

Mezi důvody, proč je pokládali za podezřelé, patřily „anti-Kingovské“ příspěvky, psaní o Finsku a používání hashtagu „fakenews“, uvádí se v seznamu.

Mezi další důvody patřilo sledování konkrétní osoby (myšleno twitterové „follow“), sdílení příspěvku konkrétní osoby a „šíření dezinformací o výdajích na imigranty“. Jedna osoba byla vyčleněna za to, že byla ráda za návštěvu republikánského senátora Randa Paula.

Na seznamu je vidět, že Kingova kampaň také označovala účty a skupiny na Facebooku.

Senátorova kancelář na žádost o komentář nereagovala.

E-maily a seznam zveřejnil Matt Taibbi, novinář, kterému generální ředitel Twitteru Elon Musk umožnil přístup k interním záznamům Twitteru.

Senátor Angus King hovoří s novináři v americkém Kapitolu, 21. června 2021. (Drew Angerer / Getty Images)

Lenzi hovořil s FBI

Lenzi, jenž je republikánem, hovořil v roce 2018 s agenty FBI o Konstantinu Kilimnikovi, ruském občanovi, který pracoval pro Mezinárodní republikánský institut v Moskvě. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller později Lenziho, který pro institut pracoval, citoval, když tvrdil, že Kilimnik byl ruským agentem.

Jeden z účtů, který Lenzi později označil, zveřejnil na Twitteru vlákno, ve kterém do Kilimnikovy záležitosti rýpal, včetně zdůraznění toho, že Lenzi s institutem nepracoval od roku 2007.

Lenzi pracoval na prezidentské kampani zesnulého republikánského senátora Johna McCaina v roce 2008, ale v roce 2016 slíbil hlasovat pro prezidentskou kampaň demokratky Hillary Clintonové, uvádí se ve vláknu.

Lenzi se ale ve své zprávě Twitteru označil za „celoživotního republikána“.

„Co je významné a na ministerstvu zahraničí poněkud vzácné, je, že jsem celoživotní republikán, který pracoval pro [Republikánský národní výbor], takže jsem při své práci dokázal identifikovat mnoho účtů na Twitteru ovládaných Ruskem, které prošly některými vašimi předchozími čistkami,“ napsal.

Lenzi požádal zaměstnance Twitteru, aby nezmiňoval jeho jméno. Nabídl mu také, že si s ním promluví po telefonu a sdělí další podrobnosti o svých tvrzeních vůči účtům.

Překlad a redakční úprava původní zprávy (vč. zkrácení): Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.