Ondřej Horecký

22. 2. 2023

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začne v nejbližších dnech prověřovat rostoucí ceny potravin a jestli obchodní řetězce nezneužívají své tržní síly.

S podnětem přišel podle svého twitterového účtu Michal Kučera (TOP 09), předseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, který požádal ředitele ÚOHS, aby šetření zahájil napříč celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Nárůst cen se tedy bude zkoumat od prvovýrobců, přes zpracovatele až po obchodní řetězce.

Agrární komora České republiky požaduje po ÚOHS, aby si „posvítil“ zejména na největší hráče na trhu, německé obchodní skupiny Schwarz (LIDL, Kaufland) a REWE (Billa, Penny).

Velké zahraniční obchodní řetězce si podle prezidenta Agrární komory ČR, Jana Doležala, mohou diktovat podmínky a určovat, co se bude na domácím trhu prodávat, a co ne.

„Musíme se při pohledu na tržní sílu německých skupin Schwarz a REWE na našem trhu s potravinami ptát, do jaké míry mohou ovlivňovat ceny na pultech,“ uvedl v tiskové zprávě Doležal a dodal, že rostoucím nákladům sice čelí každý článek dodavatelského řetězce, ale „zemědělci, potravináři i obchodníci mají různé manévrovací možnosti, jak promítnout tyto náklady do cen, za něž prodávají. Komu a s jakou úspěšností se to daří, ukazují jednoznačně oficiální statistiky.“

Podle šéfa Agrární komory zvyšují zemědělci ceny „nejpomaleji ze všech“. Uvádí příklad jablek, kdy velké obchodní řetězce skupovaly přebytky jablek původně určené pro ukrajinský a ruský trh, což vedlo k pokřivení trhu u nás a podrážení cen českých pěstitelů.

„Farmářská cena jablek loni klesla o průměrných 10 procent oproti předešlému roku, zatímco v obchodech se cena snížila o pouhé procento,“ píše se v tiskové zprávě Agrární komory ČR. Jako další příklad uvádějí zemědělci cukr, který zdražil v období od září do prosince 2022 v obchodech o 77 procent, přičemž výrobci zvedli ceny pouze o 51 procent.

Prověrka ÚOHS se bude týkat cen u tří až pěti základních potravin. Cílem je zjistit, v jaké části dodavatelského řetězce dochází k největšímu navyšování marží a „zda někde v tomto řetězci existuje dysfunkce, kterou by mohl Úřad řešit z hlediska pravidel hospodářské soutěže nebo významné tržní síly“, uvedl k šetření v tiskové zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Zároveň však přiznal, že samotná vysoká cena některého výrobku nebo zjevně nepřiměřeně vysoká marže „není přestupek proti soutěžnímu právu nebo proti zákonu o významné tržní síle“. Úřad by podle něj musel najít důkazy, že mezi obchodníky existuje kartelová dohoda nebo že došlo ke zneužití dominantního postavení.

„Vysoká cena nebo marže může být indicií, že k takovému přestupku dochází, ale v žádném případě není jednoznačným důkazem,“ uvedl Mlsna. Výsledky šetření by měly být známy do několika měsíců.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.