Epoch Inspirace

25. 2. 2023

LYON, Francie – Od 4. do 9. února „město světel“ rozvibrovaly zvuky tradiční Číny. Soubor Shen Yun Performing Arts se vrátil do Francie.

Stovky lidí se 8. února vydaly na podivuhodnou cestu časem a prostorem: ze svých míst v lyonském Amfiteátru mohly tisíce diváků obdivovat krajinu dávné Číny a zároveň se smát, žasnout a někteří i plakat nad příběhy, které vyprávěl slavný soubor klasického čínského tance a hudby.

Soubor Shen Yun oživuje příběhy, mýty, kulturu etnických skupin, které obývaly dávnou Říši středu, a stejně tak i dynastií, které v Číně vládly a přinášely s sebou novou kulturu.

Mezi diváky v hledišti usedl také Gino Bismara, stavební inženýr, který založil vlastní společnost pro integraci a podporu lidí v nesnázích. Mnoho prvků v představení Shen Yun pro něj bylo zdrojem emocí a inspirace.

Zaujaly ho „barvy, čelenky, kostýmy… všechno co tam bylo! A pak dokonalost tanečníků… a samozřejmě choreografů! A také orchestr, který také často sleduji a který je fantastický.“

Pan Bismara prožíval „spoustu pocitů“ a „směs fascinace“, protože, jak vysvětluje, představení Shen Yun se mu dostalo tak říkajíc pod kůži. Představení „se nás dotýká, protože cítíme, že je živé a že mluví“, vysvětluje inženýr.

Představení podle něho přináší také určité duchovní poselství nebo „pravdu“ o tom, že ve světě „jsou lidé, kteří usilují o velký [vnitřní] klid“ a čelí velkým nesnázím. „Je to stále  trochu stejný boj… A to je trochu škoda,“ dodává Gino Bismara.

Pan Bismara je věřící a říká, že během představení zažíval pocity „spojení s božstvím“.

„Je to fantastické! Jsem věřící, moje žena také. Takže to k nám promlouvá,“ říká inženýr a naznačuje, že jej představení „přeneslo“ do jakési božské sféry. „A především nám to vlastně přináší radost do srdce. Protože nejsme jediní, kdo věří.“

Pro pana Bismara představuje Shen Yun „návrat ke kořenům“.

„Návrat ke kořenům a opravdovým věcem… s tím, čemu říkáme upřímnost,“ a řekl a naznačil, že se tyto hodnoty soubor snaží podávat lehkou i humornou formou.

Michel Barbier, obchodní inženýr, nyní v důchodu, také navštívil představení a prozradil několik svých postřehů.

Michel Barbier Shen Yun
Michel Barbier, bývalý inženýr v oblasti obchodu, se přišel podívat na Shen Yun v Lyonu 8. února 2023. (Televize NTD)

„Toto představení je naprosto výjimečné… opravdu výjimečné!“ řekl. „Musím přiznat, že jsem byl ohromen všemi těmi tanečníky… kostýmy… tou kombinací mezi plátnem s filmy, projekcemi a pak samotným tancem! Přišlo mi to naprosto mimořádné.“

Citlivě vnímal i poselství, která Shen Yun předává ve svých tanečních scénách.

Obchodní inženýr po představení uvedl, že poselství jsou duchovní povahy, a podle něho jsou odvážné ve svém postoji k tradiční kultuře i tváří v tvář „určitému množství moderních názorů, které nás, jak se říká, vzdalují od Stvořitele“.

„Zde mi právě ze všech těchto důvodů přišlo toto představení opravdu naprosto originální a pozoruhodné!“ říká Michel Barbier v lyonském Amfiteátru.

Zpravodajství NTD a Sarita Modmesaïb.

The Epoch Times je hrdým sponzorem Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?