Večerní představení souboru Shen Yun Performing Arts v pražském kongresovém centru navštívila také vedoucí klubu Qou Vadis paní Daniela Tománková s partnerem. Oběma se představení líbilo, obdivovali technickou vyspělost tanečníků a využití patentované divadelní techniky.
„Jsem nadšená,“ říká paní Tománková po představení. „Jsem nadšená scénickým tancem. Dokonalost provedení tance je fantastická.“
Soubor Shen Yun je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance, a kromě tance přináší ve svých představení také orchestrální hudbu, sólové pěvce a multimediální kulisy.
Pana Otakara Kramného zaujala právě patentovaná jevištní technika souboru. „Technické zpracování scénografie, jak skáčou z promítacího plátna do skutečnosti, to je neuvěřitelné,“ říká pan Kramný.
Pár během představení zaujala scénka nazvaná Šílenství na konci dnů, která popisuje současné události v Číně. Zatímco panu Otakarovi se zdála být „nejsmutnější“ ze všech příběhů, paní Daniela, která je vedoucí klubu Quo Vadis, v příběhu vidí naději a míní, že je důležité podobné události „dávat na scénu“.
„Mně se v té smutné scéně líbí, jak umělci bojují proti -ismu komunistické diktatury, to mně úplně uchvátilo,“ říká Tománková, která v rámci svého klubu sdružuje lidi zaměřující se na kvalitu života, duchovní a duševní rozvoj.
Soubor Shen Yun tvoří nezávisle v New Yorku. Byl založen čínskými umělci s myšlenkou využít divadelní umění k prezentování a obnově tradiční čínské kultury, která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně zničena.
Tradiční hodnoty, které soubor prezentuje divákům po celém světě, jsou podle paní Tománkové pro společnost důležité. „Jsem duchovní učitelka a jsem dojatá nad tím, jako se to (v představení) prezentuje,“ říká Tománková a souhlasí, že z představení cítila „božskou energii“.
Umělecká společnost Shen Yun Performing Arts pořádá každoroční celosvětové turné s novým programem. Celkem sedm samostatných souborů cestuje po Americe, Evropě, Asii, Austrálii a Novém Zélandu.
S reportáží Qin Huang.