Diep Le

28. 2. 2023

Každý, kdo v osmdesátých nebo devadesátých letech sledoval německou televizi, to zná: „Oáza Punica“. Po 45 letech mizí sladký nápoj značky Punica z regálů supermarketů.

Pestrobarevné nápoje s ovocnými šťávami se pomalu, nenápadně, ale s konečnou platností loučí s regály supermarketů. Výrobce PepsiCo potvrdil deníku Epoch Times, že výrobky kultovní značky se již půl roku neprodávají. To, co se v současné době ještě prodává, jsou už pouze zbytkové zásoby.

Zpočátku si věrní spotřebitelé všimli, že džusy Punica jsou stále vzácněji k sehnání. Oficiální tiskovou zprávu k tomu nebylo na webových stránkách výrobku možné až donedávna najít. Někteří zákazníci tak považovali zprávy o zastavení výroby za „falešné“. Společnost PepsiCo na dotaz uvedla:

„V únoru 2022 jsme prodali divizi džusů PepsiCo, včetně značky Punica, společnému podniku Tropicana Brands Group (TBG). Společnost TBG nyní učinila obtížné rozhodnutí ukončit výrobu a s ní i prodej značky Punica v září 2022.“

Jedna značka, mnoho vlastníků

Punica od svého uvedení na trh koncem 70. let několikrát změnila majitele. Značku založil výrobce ovocných šťáv Rolf Dittmeyer. Později svou společnost – Dittmeyer GmbH – prodal výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble. Ten v roce 2004 předal značku džusů americkému investorovi, který ji o rok později prodal společnosti PepsiCo.

V 80. a 90. letech 20. století se v televizi objevily četné reklamy na sladký nápoj. Zrodila se „Punica Oasis“. Pomocí kreslených postaviček se marketing snažil přitáhnout pozornost mladých spotřebitelů. S úspěchem. Pro celou generaci se barevné ovocné šťávy staly jakýmsi kultovním nápojem, oblíbeným hasičem žízně na narozeninových oslavách.

Společnost PepsiCo znovu udeřila na reklamní buben

A teď? V roce 2019 se společnost PepsiCo opět pokusila vybubnovat reklamu na tuto značku. Svěží design obalů a reklamní slogan „Nechte se osvěžit“ měly za cíl hlavně zabrnkat na strunu dětí ve věku 12 až 14 let.

„V roce 2019 se Punica omlazuje v cool značku pro teenagery a dobývá tuto cílovou skupinu tím, že obsazuje měnu generace Z, kterou je zábava a humor,“ říká Yumi Yokoyama, Commercial Lead Nutrition PepsiCo DACH.

Z „cool“ marketingové kampaně toho však zřejmě moc nevzešlo. Protože „po přezkoumání strategických priorit společnosti“ se nyní rozhodli značku „zcela stáhnout z trhu“. A takto se s Punicou loučí: „Chápeme vaše zklamání, že Punica již nebude v budoucnu k dostání, a upřímně děkujeme vám i našim fanouškům Punicy za vaši dlouholetou věrnost výrobku.“

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.