Jessica Mao Olivia Li

a 1. 3. 2023

Hongkongská média nedávno informovala o tom, že čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti a ministerstvo státní bezpečnosti budou vyčleněny ze systému Státní rady a zařazeny pod novou instituci nazvanou Ústřední výbor pro vnitřní záležitosti, která bude přímo podřízena Ústřednímu výboru Komunistické strany Číny.

Tato nová struktura bude vytvořena podle vzoru bývalého Sovětského svazu. Podle analytiků by nově jmenovaný čínský premiér Li Čchiang měl převzít vedení Státní rady na březnovém dvojitém zasedání Ústředního výboru Komunistické strany. Avšak tím, že budou dvě z mocných oddělení Státní rady zrušena, se Li stane nejslabším premiérem v historii komunistické strany.

Hongkongský deník Ming Pao ve svém článku z 23. února uvedl, že v Číně je vždy, když dochází ke změně úřadu, prováděna institucionální „reforma“ dotýkající se Státní rady Čínské lidové republiky a ta letošní se pravděpodobně stane jednou z nejdrastičtějších v historii.

Článek uvádí, že Ministerstvo veřejné bezpečnosti a Ministerstvo státní bezpečnosti mají být vyčleněny ze systému Státní rady a převedeny pod nově zřízený Výbor pro vnitřní záležitosti.

Tato komise, čerpající z funkčního rámce ruského ministerstva vnitra, bude integrovat funkce veřejné bezpečnosti, imigrace, evidence domácností, dopravy, boje proti terorismu, kontrašpionáže, a dokonce i řízení společenských organizací ministerstva pro občanské záležitosti.

Rovněž uvádí, že výbor pro vnitřní záležitosti povede Wang Siao-chung, současný čínský ministr veřejné bezpečnosti. Není však jasné, jaký bude vztah tohoto orgánu k Ústřední komisi pro politické a právní záležitosti, ani zda do něj bude začleněna i funkce zahraničního zpravodajství ministerstva státní bezpečnosti.

Americký odborník na Čínu a komentátor současného dění Š‘ Šan nedávno v pořadu televize NTD prohlásil, že pokud jsou zprávy o reformě pravdivé, Výbor pro vnitřní záležitosti, který je přímo podřízen Ústřednímu výboru komunistické strany, „se trochu podobá ministerstvu vnitra bývalého Sovětského svazu“.

Š‘ Šan poukazuje na to, že nová instituce spadající pod Ústřední výbor pro vnitřní záležitosti, která bude zahrnovat ministerstvo veřejné bezpečnosti a ministerstvo státní bezpečnosti, by mohla získat větší pravomoci a stát se obdobou bývalé sovětské tajné služby KGB. KGB byla zodpovědná za vnitřní bezpečnost a špionáž v Sovětském svazu a byla podřízena ministerstvu vnitra.

Nejvyšší patra komunistické strany by tímto krokem posílila výkonnou moc a již se neomezovala pouze na ideologickou práci a rozhodování. To znamená, že komunistická strana by přebrala přímou kontrolu nad ozbrojenými silami a pravomoc použít sílu by již nebyla řízena Státní radou, tedy administrativním systémem.

Vedoucí nové agentury

Politický analytik a komentátor žijící ve Spojených státech Čang Tchien-liang ve svém pořadu na YouTube 23. února upozornil, že zřízení Výboru pro vnitřní záležitosti může být snahou vůdce komunistické strany Si Ťin-pchinga získat pevnou kontrolu nad ozbrojenými silami.

Čang uvedl, že v bývalém Sovětském svazu existovalo ministerstvo vnitra, které zahrnovalo policejní, bezpečnostní a zpravodajské služby, přičemž KGB byla podřízena ministerstvu vnitra. Zdá se, že nově zřízený Výbor pro vnitřní záležitosti čínského režimu má větší pravomoci než Ministerstvo vnitra bývalého Sovětského svazu. Tento výbor v podstatě představuje polovinu vlády, čímž je Státní rada je hlouběji paralyzována.

„Funkce výboru pro vnitřní záležitosti vlastně pokryly funkce původní politické a právní komise, ale s dodatečnými vyššími pravomocemi, protože bývalá politická a právní komise neřídila dopravu, pasy a podobně, ale pouze záležitosti týkající se politických záležitostí,“ doplňuje analytik Čang Tchien-liang.

Přestože se deník Ming Pchao domnívá, že novou agenturu povede současný ministr veřejné bezpečnosti Wang Siao-chung, analytik Čang upozorňuje na to, že Wangova budoucí role je v tuto chvíli spíše nejasná.

„Jaký bude vztah mezi ním a Komisí pro politické a právní záležitosti? Tuto otázku bude mít mnoho lidí,“ prohlásil Čang.

Čang se domnívá, že ačkoli Wangova oficiální hodnost není vysoká, má blízký vztah se Si Ťin-pchingem, který ho díky tomu může kdykoli pověřit důležitými úkoly.

Li Čchiang: nejslabší premiér

Další americký komentátor současného dění v Číně pan Čchen Pcho-kchung se domnívá, že Li Čchiang bude nejslabším premiérem v 70-leté historii komunistické strany, až se v březnu ujme vedení Státní rady.

Čchen ve svém vlastním mediálním pořadu 24. února uvedl, že Si Ťin-pchingova strukturální reforma má proběhnout ještě před Li Čchiangovou inaugurací a tato reforma zcela napodobuje stalinský model, tedy ovládnutí klíčových pozic. Poté bude následovat porážka a čistka politických oponentů, a nakonec monopolizace moci. Si Ťin-pching musí také najít někoho, kdo bude „Berijou“[1], a tou osobou je Wang Siao-nung.

Lavrentij Berija byl nejvlivnějším šéfem tajné policie za Stalinovy éry. Hrál významnou roli ve Stalinových velkých čistkách ve 30. letech 20. století. Poté, co Stalina u moci vystřídal Chruščov, byl Berija v prosinci 1953 popraven.

Čchen konstatoval, že vytvoření Výboru pro vnitřní záležitosti čínského režimu mělo dva významy: zaprvé, zavést sovětský model, a zadruhé, oslabit moc Li Čchianga jako premiéra.

Tato reforma je stejná jako předchozí reorganizace ozbrojené policie. Ozbrojená policie původně také spadala jak pod Státní radu, tak pod Ústřední vojenskou komisi, ale později Si Ťin-pching v rámci boje o moc oddělil ozbrojené policejní síly od Státní rady a podřídil je Ústřední vojenské komisi, které přímo velí.

Nyní dále odděluje Ministerstvo státní bezpečnosti a Ministerstvo veřejné bezpečnosti od Státní rady, načež bude vytvořen takzvaný Výbor pro vnitřní záležitosti, který zavede model Sovětského svazu.

Premiér Li Čchiang tak bude disponovat velmi omezenými pravomocemi a bude mít k dispozici pouze některá oddělení, jako oddělení lidských zdrojů, přírodních zdrojů a některá oddělení týkající se financí a ekonomiky.

„Všechny mocenské útvary budou odsunuty ještě před jeho nástupem do funkce, takže se skutečně stane nejslabším premiérem v historii komunistické strany,“ prohlásil Čchen.

Dle Čchena tato reforma předznamenává nový boj o moc v okolí Si Ťin-pchinga.

Nyní již existuje Politický a právní výbor, který vede Čchen Wen-čching, bývalý ministr státní bezpečnosti, a otázkou je, jak se bude navzájem koordinovat s novým výborem a jak si mezi sebou rozdělí pravomoci.

Výbor pro politické a právní záležitosti spadá pod ministerstvo veřejné bezpečnosti a ministerstvo státní bezpečnosti a je nepravděpodobné, že by byl zrušen. V důsledku toho se oba tyto systémy mohou v určitém okamžiku zapojit do boje o moc.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.


Poznámky:

[1] Lavrentij Pavlovič Berija byl za Stalina během druhé světové války šéfem sovětské tajné služby NKVD.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.