Samantha Flom

3. 3. 2023

Obavy z možné politické podjatosti na ministerstvu spravedlnosti vyjádřili 1. března v Kapitolu zástupci obou politických spekter při příležitosti slyšení s ministrem Merrickem Garlandem na senátním justičním výboru.

„Merrick Garland je bohužel nejpolitičtějším ministrem spravedlnosti, jakého jsme kdy měli,“ řekl ještě před slyšením republikánský senátor Ted Cruz pro NTD News, sesterské médium The Epoch Times.

„Využil ministerstvo spravedlnosti a FBI jako zbraň k útokům na své politické nepřátele a myslím, že to hluboce škodí právnímu státu a spravedlnosti v Americe,“ komentoval dále Cruz.

K dalším zákonodárcům, kteří se k tomuto názoru připojili, patřili republikánští senátoři John Kennedy a Ralph Norman, kteří vypíchli, že důkazem, že ministerstvo spravedlnosti bylo použito jako zbraň proti těm, kteří se staví proti politickému programu administrativy, bylo zaměření se ministerstva na rodiče, kteří kritizují školské rady (pozn. překladatele – kvůli nesouhlasu rodičů s LGBT agendou a sexuální výukou v mladém věku).

„Podívejte se na jeho výsledky,“ řekl Norman. „Zneužil svou roli ministra. Šel po lidech, po kterých by jít neměl. … Ať už odejde kdykoliv, nemůže odejít dostatečně brzy.“

A i když demokratický senátor Jon Ossoff ministra přímo nekritizoval, řekl, že obavy jeho republikánských kolegů jsou oprávněné.

„Tato slyšení jsou často dosti vyhrocená a kolegové z obou politických táborů vznesli ohledně ministerstva znepokojivé otázky,“ poznamenal senátor. „A jistě je důležitým úkolem ministerstva zajistit, aby byl zákon prosazován nestranně a bez zaujatosti.“

Během slyšení Garland tvrdil, že pod jeho vedením se ministerstvo spravedlnosti „zpevnilo“ a „posílilo“ pravidla, která měla „chránit nezávislost ministerstva před stranickým vlivem“.

„Například jsme posílili naše pravidla upravující komunikaci mezi ministerstvem spravedlnosti a Bílým domem a Bílý dům učinil totéž,“ řekl Garland. „Tato pravidla mají chránit rozhodnutí ministerstva v trestních a občanskoprávních věcech a jeho právní úsudky před byť jen zdánlivými politickými nebo jinými nevhodnými vlivy.“

Vůči tvrzení ministra o neutralitě však republikáni ve výboru argumentovali.

„Politizace ministerstva je problém,“ tvrdil během své série otázek senátor Mike Lee a jako příklad uvedl nedávné zneužití zákona o kontrašpionáži (FISA) ze strany pracovníků ministerstva spravedlnosti.

Senátor Josh Hawley se Garlanda zeptal, zda má jeho ministerstvo problém s „protikatolickou zaujatostí“, a vyzpovídal ho ohledně rozhodnutí ministerstva provést v ranních hodinách razii v domě katolického pro-life aktivisty Marka Houcka kvůli incidentu, za který ho prokurátor filadelfského okrsku odmítl stíhat.

Hawley poznamenal, že během razie byla doma Houckova manželka a sedm dětí: „Paní Houcková opakovaně uvedla, že děti křičely – bály se o svůj život. … Nabídl se, že se sám přihlásí, a to je ten, koho terorizujete.“

Jako další důkaz protikatolických nálad na ministerstvu spravedlnosti Hawley poukázal na nedávno uniklou zprávu FBI, která tradiční katolíky charakterizovala jako „násilné extremisty“ a obhajovala jejich špehování ve svatostáncích.

Garland však zprávu odsoudil jako „otřesnou“: „FBI se nezaměřuje na katolíky. A jak jsem již řekl, tato zpráva je nevhodná a neodráží metody, které by FBI měla používat.“

Ve Sněmovně reprezentantů vedené republikány zahájil justiční výbor vyšetřování obvinění z politizace ministerstva spravedlnosti a FBI, přičemž rozhodující pravomoc prověřovat probíhající vyšetřování FBI mají členové nového Podvýboru politizace federální vlády.

První slyšení tohoto podvýboru se konalo 9. února.

Překlad původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.