Jack Phillips

6. 3. 2023

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vedený republikány tvrdí, že objevil nové e-mailové důkazy, dle nichž dal dr. Anthony Fauci podnět k vypracování publikace o pravděpodobném původu nového koronaviru, která měla vyvrátit teorii o úniku z laboratoře.

Podvýbor pro koronavirovou pandemii vydal 5. března zprávu (pdf), v níž se uvádí, že existují nové důkazy o „proximitě původu SARS-COV-2“, viru, který způsobuje onemocnění covid-19. Zpráva se zmiňuje o konferenčním hovoru mezi bývalým ředitelem Národního ústavu pro zdraví (NIH) dr. Francisem Collinsem, bývalým ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekčních nemoci dr. Anthonym Faucim a nejméně 11 dalšími vědci, který se uskutečnil na začátku února 2020, tedy asi týden poté, co byl ve Spojených státech potvrzen první případ covidu-19.

Podle zprávy byli Collins, Fauci a další účastníci telekonference z 1. února 2020 varováni před možností, že virus mohl koncem roku 2019 uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Tři dny po telefonátu čtyři účastníci konferenčního hovoru vydali dokument nazvaný „The Proximal Origin of SARS-CoV-2“ (nejbližší možný původ SARS-CoV-2) a jeho návrh poslali Collinsovi a Faucimu s oprávněním dokument upravit a schválit, konstatuje se ve zprávě.

O dva měsíce později však Collins poslal Faucimu e-mail a vyjádřil „znepokojení nad tím, že článek Proximal Origin – který viděli před zveřejněním a měli možnost jej upravit – nerozmetal hypotézu o laboratorním úniku a [zeptal se], zda může NIH udělat více pro to, aby hypotézu o laboratorním úniku ‚položil‘,“ cituje se ve zprávě.

Podvýbor ve zprávě dále uvádí, že Fauci „přiměl“ dr. Kristiana Andersena ze Scripps Research k napsání článku Proximal Origin s tím, „aby ‚vyvrátil‘ jakoukoli teorii laboratorního úniku“. Přitom v srpnu 2021 zaslala organizace Scripps dopis vyšetřovatelům z řad republikánů a uvedla, že „dr. Anthony Fauci se nepokoušel ovlivnit jeho práci“, konstatuje zpráva podvýboru.

V abstraktu článku o proximálním původu se vyvozuje, že virus se mohl objevit prostřednictvím malajských luskounů, protože „obsahují koronaviry podobné viru SARS-CoV“.

Ve zprávě z 5. března, která cituje interní e-maily, se však uvádí, že Anderson „nepovažoval údaje o luskounech za přesvědčivé“ a článek napsal až poté, co ho „přiměli“ Fauci, Collins a ostatní.

„Soukromě se doktor Andersen nedomníval, že data o luskounech vyvracejí teorii o úniku z laboratoře, přestože se tak veřejně vyjadřoval. Stále není jasné, jaká událost změnila v tak krátké době názor autorů Proximal Origin,“ uvedl sněmovní podvýbor. „Na základě těchto nových důkazů se zdá, že údaje o luskounech nebyly tím přesvědčivým faktorem; dodnes jedinou známou intervenující událostí byl konferenční hovor s doktorem Faucim z 1. února.“

Větší tlak

Zpráva vyvíjí další republikánský tlak na Fauciho, který čelil značné kritice za své kroky během pandemie a také za své často hrozivé předpovědi ohledně trajektorie viru na počátku pandemie. Fauci ani Collins bezprostředně v neděli na zprávu sněmovního podvýboru nereagovali.

Během uplynulých slyšení v Kongresu se Fauci dostal s republikány do křížku – zejména se senátorem Randem Paulem. V jednom případě v roce 2021 Fauci odmítl Paulova tvrzení, že jeho agentura financovala organizaci, která prováděla kontroverzní výzkum netopýřích koronavirů v laboratoři ve Wu-chanu, a dokonce Paulovi řekl: „Upřímně řečeno, nevíte, o čem mluvíte, a chci to říct oficiálně. Nevíte, o čem mluvíte.“

V loňském roce, několik týdnů před svým odchodem z federálních funkcí, Fauci pro STAT News uvedl, že by byl ochoten vyhovět republikány vedenému kongresovému vyšetřování svého úřadu. Vyjádřil se tak v době, kdy republikánští zákonodárci signalizovali, že zintenzivní vyšetřování reakce federální vlády na pandemii a toho, zda se některá agentura nesnažila zakrýt původ viru.

„Velmi rád budu diskutovat o čemkoli, co jsme v posledních několika letech v souvislosti s touto epidemií udělali, protože nemám co skrývat a mohu obhájit vše, co jsme udělali,“ řekl v listopadu 2022.

Ředitel FBI Christopher Wray nedávno pro Fox News uvedl, že jeho úřad se domnívá, že virus mohl pocházet z laboratoře ve Wu-chanu. Dodal, že i když je mnoho podrobností utajovaných, čínský režim nebyl příliš ochoten spolupracovat s americkými úřady.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.