Výbor americké Sněmovny reprezentantů vedený republikány tvrdí, že objevil nové e-mailové důkazy, dle nichž dal dr. Anthony Fauci podnět k vypracování publikace o pravděpodobném původu nového koronaviru, která měla vyvrátit teorii o úniku z laboratoře.

Tento prémiový obsah je dostupný pouze předplatitelům.

Chcete dočíst tento článek? Využijte jedinečnou možnost, zaregistrujte se a máte měsíc zdarma...

Vyzkoušet 1. měsíc zdarma >

Neobávejte se – aktivací předplatného na měsíc zdarma se nezavazujete k žádné budoucí platbě. Po měsíci neplacený přístup skončí. Budete-li chtít i potom prémiový obsah sledovat, budete si muset aktivovat předplatné.

Pokud již předplatné máte přihlaste se.

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vedený republikány tvrdí, že objevil nové e-mailové důkazy, dle nichž dal dr. Anthony Fauci podnět k vypracování publikace o pravděpodobném původu nového koronaviru, která měla vyvrátit teorii o úniku z laboratoře.

Podvýbor pro koronavirovou pandemii vydal 5. března zprávu (pdf), v níž se uvádí, že existují nové důkazy o „proximitě původu SARS-COV-2“, viru, který způsobuje onemocnění covid-19. Zpráva se zmiňuje o konferenčním hovoru mezi bývalým ředitelem Národního ústavu pro zdraví (NIH) dr. Francisem Collinsem, bývalým ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekčních nemoci dr. Anthonym Faucim a nejméně 11 dalšími vědci, který se uskutečnil na začátku února 2020, tedy asi týden poté, co byl ve Spojených státech potvrzen první případ covidu-19.

Podle zprávy byli Collins, Fauci a další účastníci telekonference z 1. února 2020 varováni před možností, že virus mohl koncem roku 2019 uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Tři dny po telefonátu čtyři účastníci konferenčního hovoru vydali dokument nazvaný „The Proximal Origin of SARS-CoV-2“ (nejbližší možný původ SARS-CoV-2) a jeho návrh poslali Collinsovi a Faucimu s oprávněním dokument upravit a schválit, konstatuje se ve zprávě.

O dva měsíce později však Collins poslal Faucimu e-mail a vyjádřil „znepokojení nad tím, že článek Proximal Origin – který viděli před zveřejněním a měli možnost jej upravit – nerozmetal hypotézu o laboratorním úniku a [zeptal se], zda může NIH udělat více pro to, aby hypotézu o laboratorním úniku ‚položil‘,“ cituje se ve zprávě.

Podvýbor ve zprávě dále uvádí, že Fauci „přiměl“ dr. Kristiana Andersena ze Scripps Research k napsání článku Proximal Origin s tím, „aby ‚vyvrátil‘ jakoukoli teorii laboratorního úniku“. Přitom v srpnu 2021 zaslala organizace Scripps dopis vyšetřovatelům z řad republikánů a uvedla, že „dr. Anthony Fauci se nepokoušel ovlivnit jeho práci“, konstatuje zpráva podvýboru.

V abstraktu článku o proximálním původu se vyvozuje, že virus se mohl objevit prostřednictvím malajských luskounů, protože „obsahují koronaviry podobné viru SARS-CoV“.

Ve zprávě z 5. března, která cituje interní e-maily, se však uvádí, že Anderson „nepovažoval údaje o luskounech za přesvědčivé“ a článek napsal až poté, co ho „přiměli“ Fauci, Collins a ostatní.

„Soukromě se doktor Andersen nedomníval, že data o luskounech vyvracejí teorii o úniku z laboratoře, přestože se tak veřejně vyjadřoval. Stále není jasné, jaká událost změnila v tak krátké době názor autorů Proximal Origin,“ uvedl sněmovní podvýbor. „Na základě těchto nových důkazů se zdá, že údaje o luskounech nebyly tím přesvědčivým faktorem; dodnes jedinou známou intervenující událostí byl konferenční hovor s doktorem Faucim z 1. února.“

Větší tlak

Zpráva vyvíjí další republikánský tlak na Fauciho, který čelil značné kritice za své kroky během pandemie a také za své často hrozivé předpovědi ohledně trajektorie viru na počátku pandemie. Fauci ani Collins bezprostředně v neděli na zprávu sněmovního podvýboru nereagovali.

Během uplynulých slyšení v Kongresu se Fauci dostal s republikány do křížku – zejména se senátorem Randem Paulem. V jednom případě v roce 2021 Fauci odmítl Paulova tvrzení, že jeho agentura financovala organizaci, která prováděla kontroverzní výzkum netopýřích koronavirů v laboratoři ve Wu-chanu, a dokonce Paulovi řekl: „Upřímně řečeno, nevíte, o čem mluvíte, a chci to říct oficiálně. Nevíte, o čem mluvíte.“

V loňském roce, několik týdnů před svým odchodem z federálních funkcí, Fauci pro STAT News uvedl, že by byl ochoten vyhovět republikány vedenému kongresovému vyšetřování svého úřadu. Vyjádřil se tak v době, kdy republikánští zákonodárci signalizovali, že zintenzivní vyšetřování reakce federální vlády na pandemii a toho, zda se některá agentura nesnažila zakrýt původ viru.

„Velmi rád budu diskutovat o čemkoli, co jsme v posledních několika letech v souvislosti s touto epidemií udělali, protože nemám co skrývat a mohu obhájit vše, co jsme udělali,“ řekl v listopadu 2022.

Ředitel FBI Christopher Wray nedávno pro Fox News uvedl, že jeho úřad se domnívá, že virus mohl pocházet z laboratoře ve Wu-chanu. Dodal, že i když je mnoho podrobností utajovaných, čínský režim nebyl příliš ochoten spolupracovat s americkými úřady.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa