Aldgra Fredly

5. 12. 2022

Americký vědec, který pracoval ve výzkumné laboratoři v čínském Wu-chanu, tvrdí, že nový koronavirus byl „geneticky upraveným“ a unikl ze zařízení financovaného Spojenými státy.

Tato informace byla údajně odhalena Dr. Andrewem Huffem, epidemiologem a bývalým viceprezidentem EcoHealth Alliance, v jeho knize „Pravda o Wu-chanu“, v níž také označil pandemii za „největší selhání amerických zpravodajských služeb od 11. září“.

Deník The Sun informoval, že Huff ve své knize uvádí, že virus SARS-CoV-2 byl geneticky upraven během čínských tzv. gain-of-function experimentů – tedy procesů, které mění způsob fungování organismu – financovaných vládou USA.

Dle Huffa strávila společnost EcoHealth roky školením Wuchanského virologickém institutu „nejlepšími existujícími metodami pro vývoj netopýřích koronavirů, které napadají jiné druhy“, a že Čína si byla vědoma, „že se jedná o geneticky upravený virus“.

„Vláda USA nese vinu za přenos nebezpečné biotechnologie do Číny,“ řekl deníku The Sun. „Byl jsem zděšen tím, co jsem viděl. Prostě jsme jim předávali technologii biologických zbraní.“

Huff tvrdil, že čínské gain-of-function experimenty byly prováděny s nedostatečnými kontrolními opatřeními, což vedlo k úniku z laboratoře ve Wu-chanu.

„EcoHealth Alliance a zahraniční laboratoře neměly zavedena odpovídající kontrolní opatření pro zajištění řádné biologické bezpečnosti, biologické ochrany a řízení rizik, což nakonec vedlo k úniku z laboratoře ve Wuchanském virologickém institutu,“ napsal v knize.

EcoHealth Alliance, americká nezisková organizace, která se prezentuje s cílem předcházet vzniku nových infekčních onemocnění, zkoumala netopýří koronaviry za finanční podpory amerického Národního ústavu pro zdraví (NIH) a spolupracovala s Wuchanským institutem virologie.

„Nikoho by nemělo překvapit, že Číňané lhali o propuknutí epidemie SARS-CoV-2 a že vynaložili mimořádné úsilí na to, aby to vypadalo, že se nemoc vyskytla přirozeným způsobem,“ dodal Huff.

Fauciho obhajoba financování EcoHealth

Dr. Anthony Fauci, vedoucí Národního institutu pro alergie a infekční choroby (NIAID, jež spadá pod NIH), nedávno obhajoval rozhodnutí své agentury financovat EcoHealth.

EcoHealth obdržel od NIAID koncem září grant přes 3 miliony dolarů, což se stalo jen několik týdnů poté, co NIH ukončil dílčí grant pro EcoHealth, který byl poskytnut laboratoři ve Wuhanu.

NIH sdělil sněmovnímu výboru pro dohled, že čínská laboratoř dvakrát zamítla žádosti institutu o předání laboratorních záznamů, aby mohl výzkum přezkoumat.

fauci
Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, na Capitol Hill ve Washingtonu 14. září 2022. (Drew Angerer / Getty Images)

Na otázku, proč je přesvědčen, že „EcoHealth je dobrým partnerem pro financování“, navzdory kritice ohledně jeho nedostatečné transparentnosti výzkumu virů, Fauci trval na tom, že jde o dvě různé záležitosti.

„Je to něco podobného, jako kdybyste řekli, že existuje grant od instituce ve Spojených státech, že [na tomto grantu] je něco opravdu špatného, a proto byste neměli poskytovat žádné finanční prostředky žádnému jinému prvku této instituce,“ řekl Fauci.

„Musíte být spravedliví a musíte postupovat podle procesu, ne se svévolně rozhodovat, zda něco chcete financovat, nebo ne,“ řekl 4. října na webináři pořádaném Centrem pro zdravotnickou žurnalistiku Jihokalifornské univerzity.

Pokud jde o teorii úniku z laboratoře, Fauci tvrdil, že „ohledně možnosti, že mohlo dojít k úniku z laboratoře, zachovává zcela otevřenou mysl“, ale „únik z laboratoře je teorie bez jakýchkoli důkazů“.

Nedávno zveřejněné emaily z počátků pandemie však ukazují, že Fauciho kolegové mu již na přelomu ledna a února 2020 sdělili, že dle nich je SARS-CoV-2 geneticky upraveným virem.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.