Bill Pan

6. 3. 2023

Skupina spadající pod americké ministerstvo zahraničí zasílala Twitteru „blacklisty“ s tisíci podezřelých twitterových účtů, včetně účtů běžných amerických uživatelů, označujících je za šiřitele „zahraničních“ dezinformací – vyplývá to z nejnovějšího dílu Twitter Files, který minulý týden ve čtvrtek zveřejnil s Elonem Muskem spolupracující nezávislý novinář Matt Taibbi.

Černou listinu v proklamovaném boji „proti dezinformacím“ vedlo Centrum pro globální angažovanost (Global Engagement Center; GEC), méně známá jednotka ministerstva zahraničí.

GEC bylo založeno v roce 2017 v rámci změny strategie Obamovy administrativy v oblasti národní bezpečnosti a jeho úkolem je spolupracovat s vládními agenturami, jako je FBI, ministerstvo vnitřní bezpečnosti, NSA, CIA a Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty, s cílem „čelit sdělením a snižovat vliv mezinárodních teroristických organizací“.

GEC si dle Tibbiho v uplynulých letech vypěstovalo „rozsáhlý komplex“ „laboratoří pro studium dezinformací“ na významných vysokých školách a v think-tancích. Mezi tyto subjekty financované GEC patří Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab (DFRLab), který v roce 2021 uvedl, že má podezření, že 40 000 účtů na Twitteru jsou „placení zaměstnanci nebo možná dobrovolníci“ strany Bharatiya Janata Party (BJP), současné vládnoucí strany Indie.

„V příloze naleznete tabulku s přibližně 40 tisíci twitterovými účty, u nichž mají naši výzkumníci podezření, že se dopouštějí nevěrohodného chování na podporu BJP a hinduistického nacionalismu v širším slova smyslu,“ napsal Andy Garvin, analytik a vedoucí pracovník DFRLab, v e-mailu zaslaném Twitteru v červnu 2021.

Tento seznam byl však plný běžných konzervativních Američanů. Mnozí z nich zřejmě nemají vůbec žádný vztah k Indii, BJP nebo nábožensko-nacionalistické agendě, kterou prosazuje.

„Nemám žádné vazby s jakýmikoliv hinduisty… Jsem jen reaganský republikán tady v CT [Connecticut],“ sdělil Taibbimu uživatel „Bobby Hailstone“.

„Hindský nacionalista? Nikdy jsem ani nebyla mimo tuto zemi, natož mimo New Jersey,“ napsala další uživatelka „Lady_DI816“.

V reakci na Garvinův e-mail tehdejší šéf důvěry a bezpečnosti Twitteru Yoel Roth napsal, že „namátkově zkontroloval řadu těchto účtů“ a zjistil, že prakticky všechny vypadají jako skutečné osoby. Podle Taibbiho by to mohlo vysvětlovat, proč jsou mnohé účty na „indickém seznamu“ dodnes aktivní.

GEC rovněž poskytlo Twitteru tabulku s 5 500 uživateli, o nichž se domnívalo, že jsou „čínskými účty“ zapojenými do „státem podporované koordinované manipulace“. Tento seznam obsahoval také mnoho účtů, které zřejmě nebyly spojeny s Čínou nebo čínským komunistickým režimem.

Podle snímků obrazovky z chatů, které Taibbi sdílel, byli vedoucí pracovníci Twitteru frustrovaní, když na „čínském seznamu“ našli zaměstnance CNN se sídlem v zahraničí.

„Opravdu je velmi důležité na to upozornit – co je to za totální blbost,“ komentoval objev Roth.

V dalším e-mailovém snímku GEC požádal Twitter o prověření 499 účtů podezřelých ze šíření zahraničních dezinformací. Šlo o účty ze Středního Východu, které používaly hashtag, jako např. #IraniansDebateWithBiden.

Podle poslední veřejně dostupné rozpočtové zprávy ministerstva zahraničí obdrželo GEC v roce 2018 přibližně 98,7 milionu dolarů, z toho 78,7 milionu dolarů z prostředků vyčleněných Kongresem a 20 milionů dolarů převedených z Pentagonu. Ze zprávy vyplývá, že GEC použilo tyto peníze na financování nejméně 39 různých organizací, ale v redigovaném seznamu jsou viditelné pouze tři z nich.

DFRLab na žádost o komentář nereagovala. Mluvčí ministerstva zahraničí mezitím v prohlášení uvedl, že GEC „se nepokouší a nikdy se nepokoušelo moderovat obsah na platformách sociálních médií“.

„Mandát GEC spočívá v koordinaci s dalšími federálními agenturami, aby řídila, vedla, synchronizovala a koordinovala úsilí vlády USA ke zmapování zdrojů a trendů v pokusech zahraničí pro šíření dezinformací a propagandy po celém světě.“

Taibbi se spolu s Michaelem Shellenbergerem dostal do centra pozornosti kvůli zveřejnění interních diskusí předchozího vedení Twitteru, z nichž mnohé se týkaly rozhodnutí cenzurovat určité informace na žádost vládních agentur. Oba budou o svých zjištěních vypovídat 9. března před Justičním výborem Sněmovny reprezentantů USA.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...