Zdenka Danková

8. 3. 2023

V ČR právě probíhají poslední přípravy na inauguraci nově zvoleného prezidenta republiky Petra Pavla. Pozornost je upřena nejen na dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana, ale také na tzv. první dámy. Tou nově úřadující se stane paní Eva Pavlová, manželka nastupujícího prezidenta. Podle DVTV se již v předchozí debatě ke své nové roli vyjádřila: „Nechtěla bych si říkat první dáma. Tou pro mě byla Hana Benešová. Osobně bych tak raději byla nazývána manželkou prezidenta.”

„Jsem spíše odtažitá, mívám trému, ale pracuji na tom. Budu aktivní první dámou,“ sdělila Eva Pavlová pro Hospodářské noviny. Když jí její manžel oznámil svou kandidaturu na prezidenta, v první chvíli to nepřijala příliš nadšeně. Měla právě za sebou léčebnou proceduru s nádorem štítné žlázy a spíše by raději směřovala k poklidné rekonvalescenci.

Spolu s mužem se vraceli z Belgie, kde on pracoval jako předseda Vojenského výboru NATO, a ráda by si odpočinula. Namísto odpočinku se však rozjela náročná volební kampaň, jež byla zakončena úspěchem. Schází již jen den, než se stane oficiálně první dámou České republiky.

Jako manželka čtvrtého prezidenta České republiky by se Eva Pavlová ráda zaměřila na témata rovnosti pohlaví a diskriminaci žen ve společnosti a na situaci svobodných matek, kterou zná z vlastní zkušenosti. Podle ČT 24 má jako zastupitelka středočeské obce Černouček zároveň i zkušenosti s reprezentativní rolí na nejvyšší úrovni z doby působení svého muže v NATO. V nejbližší době se chce sejít s vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Debatovat s ní bude o své charitativní činnosti, řekl Petr Pavel podle ČT 24.

Olga Richterová, místopředsedkyně Sněmovny, na svém Twitteru sdělila:

„Už dlouho nám chybí první dáma. Role méně formální, zato s velkým potenciálem. Věřím, že Eva Pavlová naváže na důležitou práci a odkaz Charlotty Garrigue Masarykové, Hany Benešové nebo Olgy Havlové. Zaměřit by se chtěla mimo jiné na téma rovnosti pohlaví. … Věnovat se chce nejen situaci žen ve společnosti, ale soustředit se hodlá i na otázky rodiny a mezilidských vztahů a také na obtíže samoživitelek. Sama mezi ně kdysi patřila. Jsem zvědavá, jak se své nové role zhostí – a držím palce!“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.