Retrospektiva událostí a zpráv

Praha – Tisíce lidí se sešly na Václavském náměstí, aby demonstrovaly „proti bídě“. Demonstraci svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) na sobotu 11. března. Na opatřeních se podíleli policisté z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby. Nechyběli ani členové antikonfliktního týmu, „jejichž úkolem bude předcházet případným konfliktům“, tweetovala #policiepha.

Policie na svém Twitteru uvádí: „Situace se po ukončení shromáždění vyhrotila před Národním muzeem, kde jsme opakovaně vyzývali demonstranty, aby upustili od svého záměru násilně vtrhnout do muzea. Na místě jsme omezili 18 osob pro neuposlechnutí výzvy. Dva kolegové byli při zákroku zraněni.“

České noviny/ČTK cituje ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který sdělil, že „zákrok po ukončení protivládní demonstrace profesionální”. ČTK uvedla, že v první fázi byl zákrok defenzivní, na násilí musela policie adekvátně reagovat. „Dva policisté byli při tom lehce zraněni. O zraněných demonstrantech ministr vnitra informace nemá.“

Po 17. hodině, kdy již byla demonstrace ukončena, se část účastníků pokusila sejmout z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie vyzývala účastníky protestu k odchodu, vzápětí na místo povolala těžkooděnce, aby vstup do budovy muzea zablokovali.

„Je možné, že někdo bude nějaký konkrétní zákrok nějakým způsobem napadat a podobně, ale mně přišel velmi profesionální. V první fázi defenzivní. Policie se primárně snažila odvést lidi před muzeem, kteří mohli být potenciálním terčem těch, kteří se snažili násilně vniknout do Národního muzea,” uvedl ministr Rakušan v komentáři pro České noviny.

Na videu z Meta portálu je vidět část zákroku, ze záznamu však není jasné, co předcházelo zásahu ze strany demonstrantů, proti kterým těžkooděnci zasahovali. (video)

Policisté zajistili 18 lidí „podezřelých z přestupku“, jeden z účastníků byl zadržen pro „podezření z trestného činu“, protože na snímcích z demonstrace měl mladý muž na batohu údajně písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu prokazatelně logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Provokatéři na akci?

Strana PRO vydala prohlášení, že „k pokusům o stržení vlajky z budovy muzea došlo až po ukončení demonstrace. Zároveň naznačila možnou účast provokatérů na akci“.

Server Forum 24 v neděli uvedl, že „mezi lidmi, kteří se pokusili do budovy dostat, byl i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Rektor Petr Dvořák s ním chce kvůli vystupování na demonstraci v pondělí hovořit“.

Podle ČTK Ševčík řekl, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií. A že výtky vedení VŠE proto nechápe.

„Vystupování pana děkana je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou,“ uvedla mluvčí VŠE Věra Koukalová pro Forum 24.

Ministr vnitra dostal informace o tom, že Ševčíkovi bylo umožněno hovořit s důstojníkem, který zásahu velel, a byl na místě instruován, že pokud má podezření na nezákonný postup policie, aby to nahlásil na nejbližším policejním pracovišti.

„Policisté začali bránit ve vstupu nějakým použitím donucovacích prostředků až ve chvíli, kdy dav samotný projevil agresi,” uvedl vicepremiér pro České noviny a dodal, že „počet zadržených osob ukazuje, že pravděpodobně došlo k situacím, které zákrok policie vynucovaly“.

Proč se demonstrovalo

Předseda strany PRO pořádající protivládní demonstrace Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a „akce přejde v blokádu vládních budov“.

Strana PRO vytýká současné vládě zejména „sebedestruktivní energetickou politiku Evropské unie“, kterou u nás podle strany „bezmyšlenkovitě prosazuje“. Vyzývá vládu, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Dále žádá změnu systému ve výběru členů rad veřejnoprávních médií, která by navíc neměla zařazovat tzv. názorové pořady. PRO žádá rovněž zrušení funkce vládního zmocněnce pro média a dezinformace.

Během protestů také došlo ke konfliktu mezi protestujícím a reportérem České televize. (zdroj) Protestující požadoval, aby reportér odešel z Václavského náměstí. „Tady jste na cizím území,“ sdělil protestující redaktorovi ČTV a na otázku, čí je to území, odpověděl: „Naše. Českého lidu a vy nepatříte mezi český lid, vy jste zaprodanec Evropské unie. Jděte pryč odsud.“ Reportér se demonstranta zeptal, jak se pozná zaprodanec EU, a ten odpověděl: „Podívejte se na sebe. Já jsem tady doma, vy už ne, vy tady jednou doma nebudete.“

První místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček v pořadu České televize demonstraci jako takovou neodsoudil, ale uvedl, že „lidé se postavili proti asociálnosti vlády a tomu, že nezvládá energetickou krizi, nebo proti cenzuře“.

Rakušan nezpochybňuje strach a emoce lidí, kteří demonstrovali. V některých případech vláda podle něj měla své kroky „popisovat lépe“. Rakušan i předsedkyně Pekarová Adamová odsoudili „útok na Národní muzeum“ kvůli ukrajinské vlajce.

Pokud by demonstranti, jak predikoval Rajchl, skutečně blokádu vládních budov uskutečnili, je podle ministra vnitra nutné zajistit, aby budovy a vládní instituce měly standardní možnost fungovat.