Na internetu se nedávno objevily uniklé videozáznamy ze soukromé plastické kliniky v jihokorejském Soulu, přičemž některé z obětí, které jsou zachyceny také při svlékání, jsou z řad celebrit.

Záběry údajně pocházely z bezpečnostních kamer známé plastické kliniky vyrobených čínským státním podnikem Hikvision. Od 24. do 28. února uniklo z nemocnice nejméně 31 videí, která pak široce kolovaly na internetu. Záběry zachycovaly činnosti pacientů v nemocničních pokojích, včetně šaten. Na některých záběrech se ženy svlékaly nebo převlékaly.

Jihokorejská policie 7. března uvedla, že celou události vyšetřuje. Jihokorejská televize KBS ve své reportáži z 8. března hypotetizovala, že zdrojem úniku by mohly být nemocniční bezpečnostní kamery od Hikvision.

V reportáži televizní stanice KBS se uvádí, že kamery s internetovým protokolem (IP) jsou poměrně zranitelné vůči kybernetickým útokům, zejména ty vyrobené v Číně. IP kamery mohou odesílat a přijímat data prostřednictvím internetu. Podle reportérů je pro hackery snadné prolomit výchozí hesla.

Jihokorejská komise pro vysílání a komunikace odstranila dotyčná videa z internetových stránek v Jižní Koreji, nicméně některá jsou stále dostupná na čínských pornografických stránkách a jinde.

SK Shieldus, jihokorejský poskytovatel bezpečnostních služeb, loni v prosinci ve svém výhledu bezpečnostních hrozeb pro rok 2023 varoval, že čínští hackeři vyvinuli různé nástroje pro hackování IP kamer, aby se zaměřili na zařízení se zranitelnými hesly, přičemž hlavním cílem je Jižní Korea.

Přibližně 80 % všech IP kamer používaných v Jižní Koreji je vyrobeno v Číně, jak 9. března informoval Kanál A. Tyto kamery se v zemi využívají především v domácnostech a kancelářích.

Nebezpečné čínské kamery

Mnoho zemí upouští z obav o bezpečnost od sledovacích kamer čínské výroby, mezi nimiž jsou i kamery Hikvision.

Austrálie 9. února nařídila, aby všechny vládní úřady odstranily sledovací kamery čínské výroby.

V listopadu 2022 Velká Británie podle zprávy agentury Reuters požadovala, aby vládní úřady přestaly instalovat bezpečnostní kamery Hikvision v citlivých budovách s odkazem na bezpečnostní rizika.

Začátkem roku 2019 bylo osm čínských obchodních společností, včetně společnosti Hikvision, zařazeno na černou listinu amerického ministerstva obchodu a bylo jim zakázáno obchodovat s americkými společnostmi kvůli jejich zapojení do porušování lidských práv Komunistickou stranou Číny a svévolného masového zadržování Ujgurů, Kazachů a dalších menšinových skupin formou sledování.

Společnost Hikvision byla rovněž vyloučena z americké telekomunikační sítě spolu s několika dalšími čínskými společnostmi vyrábějícími telekomunikační zařízení a služby, neboť „představují hrozbu pro národní bezpečnost USA nebo bezpečnost a ochranu Američanů“, uvedla předsedkyně Jessica Rosenworcelová z úřadující Federální komunikační komise v prohlášení z roku 2021.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.