Lynn Xu Lisa Bian

a 16. 3. 2023

Na internetu se nedávno objevily uniklé videozáznamy ze soukromé plastické kliniky v jihokorejském Soulu, přičemž některé z obětí, které jsou zachyceny také při svlékání, jsou z řad celebrit.

Záběry údajně pocházely z bezpečnostních kamer známé plastické kliniky vyrobených čínským státním podnikem Hikvision. Od 24. do 28. února uniklo z nemocnice nejméně 31 videí, která pak široce kolovaly na internetu. Záběry zachycovaly činnosti pacientů v nemocničních pokojích, včetně šaten. Na některých záběrech se ženy svlékaly nebo převlékaly.

Jihokorejská policie 7. března uvedla, že celou události vyšetřuje. Jihokorejská televize KBS ve své reportáži z 8. března hypotetizovala, že zdrojem úniku by mohly být nemocniční bezpečnostní kamery od Hikvision.

V reportáži televizní stanice KBS se uvádí, že kamery s internetovým protokolem (IP) jsou poměrně zranitelné vůči kybernetickým útokům, zejména ty vyrobené v Číně. IP kamery mohou odesílat a přijímat data prostřednictvím internetu. Podle reportérů je pro hackery snadné prolomit výchozí hesla.

Jihokorejská komise pro vysílání a komunikace odstranila dotyčná videa z internetových stránek v Jižní Koreji, nicméně některá jsou stále dostupná na čínských pornografických stránkách a jinde.

SK Shieldus, jihokorejský poskytovatel bezpečnostních služeb, loni v prosinci ve svém výhledu bezpečnostních hrozeb pro rok 2023 varoval, že čínští hackeři vyvinuli různé nástroje pro hackování IP kamer, aby se zaměřili na zařízení se zranitelnými hesly, přičemž hlavním cílem je Jižní Korea.

Přibližně 80 % všech IP kamer používaných v Jižní Koreji je vyrobeno v Číně, jak 9. března informoval Kanál A. Tyto kamery se v zemi využívají především v domácnostech a kancelářích.

Nebezpečné čínské kamery

Mnoho zemí upouští z obav o bezpečnost od sledovacích kamer čínské výroby, mezi nimiž jsou i kamery Hikvision.

Austrálie 9. února nařídila, aby všechny vládní úřady odstranily sledovací kamery čínské výroby.

V listopadu 2022 Velká Británie podle zprávy agentury Reuters požadovala, aby vládní úřady přestaly instalovat bezpečnostní kamery Hikvision v citlivých budovách s odkazem na bezpečnostní rizika.

Začátkem roku 2019 bylo osm čínských obchodních společností, včetně společnosti Hikvision, zařazeno na černou listinu amerického ministerstva obchodu a bylo jim zakázáno obchodovat s americkými společnostmi kvůli jejich zapojení do porušování lidských práv Komunistickou stranou Číny a svévolného masového zadržování Ujgurů, Kazachů a dalších menšinových skupin formou sledování.

Společnost Hikvision byla rovněž vyloučena z americké telekomunikační sítě spolu s několika dalšími čínskými společnostmi vyrábějícími telekomunikační zařízení a služby, neboť „představují hrozbu pro národní bezpečnost USA nebo bezpečnost a ochranu Američanů“, uvedla předsedkyně Jessica Rosenworcelová z úřadující Federální komunikační komise v prohlášení z roku 2021.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.