Největší světová společnost pro videodohled Hikvision je v současné době na seznamu firem, které ohrožují národní bezpečnost USA. Z nově zveřejněné výroční zprávy společnosti vyplývá, že jejím správcem je čínská vojenskoprůmyslová skupina.
V uplynulých dvou letech se společnost Hikvision dostala na černou listinu washingtonských úřadů kvůli svým vztahům s čínskou armádou a bezpečnostním rizikům, která Spojeným státům přináší. Společnost Hikvision dříve své napojení na čínskou armádu popřela a požádala Bílý dům, aby jí umožnil podnikat na americkém trhu.
„V zájmu ochrany Spojených států a amerického lidu tímto vyhlašuji stav národní nouze s ohledem na tuto hrozbu [ze strany společnosti Hikvision a několika dalších společností spojených s čínskou armádou na černé listině],“ oznámil bývalý americký prezident Donald Trump ve svém exekutivním nařízení proti společnosti Hikvision 17. listopadu 2020.
Dne 24. dubna společnost Hikvision zveřejnila výroční zprávu za rok 2020 (pdf), v níž uvedla společnost China Electronics Technology Group Ltd. (CETC) jako svého „skutečného správce“. Společnost CETC je jednou z hlavních čínských vojensko-průmyslových skupin a je největším čínským dodavatelem obranné elektroniky.
Pod vedením Komunistické strany Číny (KS Číny) se všechny vojenské průmyslové skupiny musejí řídit příkazy režimu.
Hrozba
Má se za to, že společnost Hikvision představuje pro Spojené státy bezpečnostní hrozbu, protože shromažďuje údaje o sledování ze zařízení, která dodala Spojeným státům, a pomáhá čínské armádě vyvíjet zbraně.
Bylo zjištěno, že společnost Hikvision „představuje nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost USA nebo bezpečnost a ochranu osob v USA“, uvedl 12. března v prohlášení Úřad pro veřejnou bezpečnost a vnitřní bezpečnost Federální komunikační komise (FCC). FCC poukázala na to, že společnost Hikvision shromažďuje podrobnosti o životě Američanů, například o jejich práci, škole a zdravotní péči.
Hikvision, jejíž celý název zní Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. Ltd., byla založena v roce 2001. Firma dodává kompletní sledovací systémy, které ke sběru dat využívají videokamery, radary, senzory a drony, a k analýze shromážděných dat využívá technologie zpracování obrazu a zvuku, umělou inteligenci a velká data.
Společnost Hikvision se podílí na sledovací síti čínské komunistické strany v orwellovském stylu Skynet a jejím dílčím projektu Dazzling Snow, který pokrývá pouze venkovské oblasti, a to od doby, kdy jej na začátku roku 2000 komunistická diktatura poprvé naplánovala.
Spolu s tím, jak společnost dále podnikatelsky expanduje, Hikvision nesleduje pouze Číňany, ale i lidi žijící ve svobodných zemích.
V únoru zveřejnila nadace Thomson Reuters Foundation exkluzivní zprávu, podle níž 28 z 32 radnic londýnských městských částí používá technologie, které dodala společnost Hikvision.
Ve výroční zprávě společnosti za rok 2020 se uvádí: „Společnost Hikvision zřídila 19 regionálních funkčních center v zahraničí, pod které spadá 66 poboček … a poskytuje služby ve 155 zemích a oblastech“.
Vazby na armádu KS Číny
Společnost Hikvision má úzké vazby na čínskou komunistickou stranu a její armádu, a to nejen ve vedení společnosti, ale i v rámci svého podnikání.
Čchen Cung-nien, předseda společnosti Hikvision a představitel 52. institutu CETC, je podle společnosti také zástupcem KS Číny v rámci společnosti Hikvision. Čchü Li-jang (Qu Liyang), ředitel inovační divize firmy Hikvision, je rovněž zástupcem komunistické strany ve společnosti. A firma funguje pod dohledem stranického výboru.
Na oficiálních internetových stránkách společnosti Hikvision byly pravidelně zveřejňovány informace o činnosti KS Číny ve firmě. Hlavní téma těchto příspěvků je stále stejné, a to „prosazování a zlepšování vedení KS Číny“.
Společnost ovládající Hikvision, CETC, je součástí čínského vojensko-průmyslového komplexu. Čína má 10 vojenskoprůmyslových komplexů, které zahrnují jaderné zbraně, letectví, lodě a plavidla, tanky, obrněná vozidla, munici a elektroniku.
Společnost CETC je jediným vojenským průmyslovým komplexem v oblasti elektroniky. Jejími výrobky jsou vybaveny všechny čínské ozbrojené síly. Jde o telekomunikační systémy, radary, software, hardware, systémy velení a řízení a sledovací systémy, které pokrývají oceán, letectví, kyberprostor a další oblasti, uvádí čínské médium Military Aviation Research.
Sama společnost Hikvision na svých internetových stránkách uvedla příklady, jak se podílí na čínské obraně.
Li Jen-siang je inženýrem společnosti Hikvision. Zastupoval společnost, úzce spolupracoval s několika odborníky v oblasti zbraní z Generálního ředitelství pro vyzbrojování čínské Lidové osvobozenecké armády (LOA) a také s veliteli bojových jednotek při vývoji zbraní. Je rovněž autorem článku, který byl 18. března 2015 zveřejněn na oficiálních webových stránkách společnosti Hikvision.
Li uvedl, že vojáci LOA stříleli rakety na základě svých zkušeností a zkušeností získaných od druhých, které nebyly přesné a způsobily, že některé rakety během cvičení minuly cíl.
Li poté navrhl, aby byl vyvinut nový systém, který by zlepšil přesnost střel pomocí sledovací technologie.
„[Měli bychom] využívat sledovací kamery k zachycení okamžiku, kdy střela zasáhne cíl nebo cíl mine, a shromažďovat údaje o rychlosti větru a také o teplotě a vlhkosti vzduchu. Pak můžeme vypočítat, zda je úhel dopadu správný a v jakém úhlu má střela nejsilnější průraznou/smrtící sílu,“ napsal Li.
Li dále uvedl, že sledovací systém musí také shromažďovat údaje o území, kam vojáci střelu vystřelí, a kde je cíl, o poloměru výbuchu a o tom, zda je střela odhozena.
„Systém dohledu by měl zachytit podrobnosti o okamžiku, kdy střela/raketa/dělová koule zasáhla cíl, a zaznamenat výbuch. S profesionálním softwarem pro analýzu balistické trajektorie pak můžeme mít přesné údaje o úhlu dopadu [a všechny další údaje],“ řekl Li.
Poté krátce pohovořil o sledovacím systému, který dodá společnost Hikvision. „Musíme použít vysokorychlostní kamery, které mohou zachytit alespoň 200 až 500 snímků za sekundu. U velkého množství záběrů potřebujeme vybudovat místní paměťový server a zdroj napájení.“
V článku Li zmínil střely země-vzduch, střely země-země, které střílejí z pevných odpalovacích zařízení, a střely země-země, které střílejí z pohyblivých odpalovacích zařízení.
Překlad původního článku newyorské redakce: JaS