Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vystoupil ke konci minulého týdne během podnikatelské mise po USA u kulatého stolu na půdě Hooverova institutu Stanfordské univerzity. Tématem diskuze byla energetika a ministr Síkela během ní představil úspěch EU i České republiky při zvládání končící zimy bez dodávek plynu z Ruska. V průběhu diskuze také vyjádřil svůj názor, že Evropa a Spojené státy americké by měly čelit ruské energetické válce společně.

Podle Síkely se Rusko na energetickou válku připravovalo s předstihem, snižovalo dodávky do Evropy s cílem vystavit ji hrozbě nedostatku plynu a otevřít si prostor k manipulacím s jeho cenou.

Ruská taktika tak vedla k nárůstu ceny plynu na rekordní úroveň okolo 350 EUR/MWh, a protože je na cenu plynu navázána cena elektřiny, také ta se přiblížila až k částce 1000 EUR/MWh, uvedl na přednášce Síkela. 

„Na jednu stranu jsme byli zemí, která byla na ruském plynu jednou z nejzávislejších, a čelila tak obrovským domácím výzvám. Na druhou stranu ale právě v době největší eskalace situace v oblasti energetiky předsedala celé Evropské unii,“ popsal vývoj ministr Síkela a dodal: „Evropa se za velkého přispění našeho předsednictví dokázala ruskému zneužívání energetiky jako zbraně ubránit. A s tím, jak roste jistota, že situaci zvládneme, se uklidňuje také situace na trzích a klesá cena plynu. A s ním i cena elektřiny.“

Cena plynu do dnes klesla pod 45 EUR/MWh a cena elektřiny k částce 135 EUR/MWh. K tomuto poklesu výrazně přispívá úspěch EU při nahrazování ruského plynu pomocí LNG a také plynem z Norska. Základem jsou energetické úspory a zodpovědný přístup ke spotřebě plynu. Například ČR se podařilo snížit spotřebu plynu o 20 procent. 

„Od zářijového ukončení dodávek plynu přes plynovod Nord Stream je jediným místem, kudy může do České republiky proudit plyn z Ruska, stanice Lanžhot na hranicích se Slovenskem. Od loňského září představují dodávky plynu z Ruska jen necelá dvě procenta celkového dovozu,“ shrnul Síkela situaci v ČR.

Diskuzi u kulatého stolu moderoval Arum Majumdar, děkan stanfordské Doerrovy školy udržitelnosti. Kromě ministra Síkely se ho zúčastnil také bývalý ředitel CIA v době administrativy Billa Clintona John M. Deutch, akademici aktivní na Stanfordské univerzitě, jako profesor ekonomie Paul Gregory, a další.

Ministr Síkela u kulatého stolu odpovídal na otázky ohledně dalších vyhlídek evropské energetické závislosti na Rusku, přípravy na další zimu a o tom, jakou roli v tom mohou hrát USA. „Spolupráce s Amerikou na dodávkách LNG hraje velkou roli v tom, že zimu bez dodávek plynu z Ruska zvládáme. Evropa masivně rozvíjí infrastrukturu, díky které budeme moci tento druh plynu dopravovat ze zemí jako Spojené státy i do zemí bez přístupu k moři, jakou je Česká republika,“ míní Síkela s tím, že ČR získala prostřednictvím skupiny ČEZ podíl v LNG terminálu na pobřeží Nizozemska. Ten jí umožní pokrýt 40 procent roční spotřeby plynu. První dodávka LNG do tohoto terminálu určená pro Česko pocházela právě z USA.

„Jsem přesvědčen, že tato spolupráce musí pokračovat. A musí se prohloubit. Věřím také, že je správné o této spolupráci přemýšlet jako o společném úsilí porazit Rusko v jeho energetické válce proti Evropě. Tato válka je bezpochyby součástí ruské agrese proti Ukrajině a věřím, že spojenci, když jeden z nich čelí agresorovi, by se neměli snažit na sobě navzájem vydělat, ale naopak si pomoci,“ zakončil svou úvodní řeč během kulatého stolu ministr Síkela.

Za použití TZ mpo.cz.