Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se „obul“ do obchodních řetězců, které obvinil z „enormního navyšování cen vajec“. Zatímco jejich náklady jsou podle ministra minimální, marže zvedly daleko víc než samotní chovatelé. Nekula proto podal podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v lednu zdražila vajíčka v obchodech meziročně o 92 %. Důvodem jsou podle úřadu rostoucí náklady chovatelů na krmivo a energie, ptačí chřipka a vysoké přirážky supermarketů.

Vejce v obchodech trhají rekordy. Ceny, za které je dodávají zemědělci, se podle statistik sice v lednu meziročně zvedly o 1,61 Kč na 3,55 Kč za kus, ale na pultech obchodů se pak jedno vejce prodávalo za 5,65 Kč, tedy o 2,71 Kč dráž.

„Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Obchodníci bohužel stále zkoušejí, co naši občané vydrží. V této těžké době je podle mě jejich chování za hranou slušnosti. Lidé vejce při vaření a pečení potřebují a nezbývá jim tedy nic jiného, než cenu akceptovat,“ řekl Nekula.

Ministrovi se nelíbí zejména neúměrný nárůst obchodních marží, který je podle něho znatelně vyšší než navýšení cen u výrobců, kteří nesou většinu nákladů. Cenu vajec přitom skoro ze 70 % tvoří krmivo pro nosnice, které vloni zdražilo o desítky procent.

„Na příkladu vajec se opět ukazuje, jak obchodní řetězce zkouší vyšponovat ceny. Zatímco v lednu 2022 jim stačila obchodní přirážka jedna koruna na kus, tak letos v lednu už měli obchodníci na jednom vajíčku přirážku 2,10 koruny,“ uvedl v tiskové zprávě ministr.

Podle něj data signalizují, že hospodářská soutěž mezi řetězci příliš nezafungovala, a hodlá nechat jednání obchodníků prozkoumat. „Podáme oficiální podnět na antimonopolní úřad, aby prověřil, zda obchodní řetězce neporušily pravidla férové hospodářské soutěže,“ napsal Nekula.

„Obchodníci by si měli sami odpovědět, zda to se snahou maximalizovat svůj zisk nepřehánějí. Závratná cena vajec se stává nejen terčem vtipů, ale dokonce i předmětem sázek mezi lidmi, za kolik jsou obchody ještě schopné vejce prodat. Bohužel se vůbec neohlížejí na spotřebitele a dělají z vajec luxusní komoditu,“ dodal ministr Nekula.

Ministr zemědělství upozornil již v lednu na umělé navyšování ceny cukru ze strany obchodních řetězců. Cena této komodity pak i díky jeho výzvám klesla.