Březen byl vždy měsícem knihy. Český národ náleží k těm, které rádi čtou – dokládá to i řada výzkumů. Zajímavé je však poznání, že většinu čtenářů tvoří ženy. Rozdíly v zájmu o čtení jsou u mužů a žen poněkud rozdílné, v Česku údajně ještě výraznější.

Pokud pozorujeme nakupující v knihkupectví nebo návštěvníky knihoven, vždy u nich převažují ženy. Že muži  jsou menší čtenáři, dokládají i čísla Českého statistického úřadu: v roce 2016 nepřečetlo žádnou knihu 39 % mužů, ale pouze 15 % žen.

Nerovné zastoupení vnímá také knižní secondhand Knihobot. „Muži tvoří 38 % procent našich zákazníků i dodavatelů. Zbylou většinu zastupují ženy,“ komentuje situaci Nicol Strungová z Knihobotu.

Různé preference

Když už ale muži ke knize sednou, vezmou do ruky spíše faktografickou literaturu. Zajímají se o historické válečné události, o sportovní hvězdy, baví je detektivky. Ženy pak častěji sahají po beletrii a knihu více vnímají jako odpočinek.

Podle Jiřího Trávníčka, který je autorem několika čtenářských výzkumů, u žen převládá relaxační a zábavní funkce četby, kdežto pro muže je určující funkce poznávací. Výběr knih se promítá i v prodejích.

„Nakupující – muži mají v košíku nejčastěji právě literaturu o seberozvoji, a pokud sáhnou po beletrii, pak jsou to především detektivky a thrillery. Častý je také nákup kuchařek, “ uvádí Strungová za Knihobot.

E-knihy

V čem muži oproti ženám vedou, je vztah k technologiím, vidět to bylo dosud i na četbě. Zatímco ženy sahaly po elektronické knize výjimečně, pokud už muži k četbě zasedli, přečetli si knihu z některého elektronického zařízení častěji než žena. I v tom je ale nyní ženy předčily.

Padesátiprocentní hranici ve čtení e-knih překročili muži podle zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů před dvěma lety, v roce 2021.

Jak přilákat muže ke knihám?

Pokud dětem odmala čteme pohádky, je to pro ně ta nejlepší investice. Jednak se dětem obohacuje slovní zásoba, jednak se naučí rozpoznat dobro od zla. V tom mají pohádky nezaměnitelnou úlohu. A to si děti odnášejí dál do života.

„Mne ke knihám dovedla rodina – naši četli běžně, v dětství četli i nám s bráchou, takže ke knihám jsem měl přístup odmala,“ přibližuje svůj vztah k literatuře Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu.

Muž s knihou. (Knihobot)

Kromě rodiny, která má na vztah ke knihám vliv především v dětství, mohou být cestou koníčky. Odborníci se shodují na tom, že na začátku je nejdůležitější si vzít něco lehčího a začít oblíbeným tématem. Fanoušky Formule 1 zaujme třeba kniha Jak postavit monopost, fandové detektivek a policejní práce v začátcích ocení rozhovorovou knihu s bývalým vedoucím oddělení vražd Josefem Marešem.

„My si tady předčítáme každé úterý,“ sdělila důchodkyně z Vysočiny, jež žije v zahradní chatě a jednou týdně mívá návštěvní den. Návštěvnice donesou nebo vyberou knížku z knihovničky a jedna z nich pak všem předčítá u kávy.

Koloběh knih

Již pár let nám funguje internetový knižní bazar. Můžeme několikrát do roka probrat knihovnu a odložené kousky poslat dál do oběhu, do dalšího prodeje. Detektivku, u které již znáte, kdo je vrah, asi znovu číst nebudete, a tak ji pošlete dalším zájemcům.

„U některých kousků se léty zvyšuje hodnota. Mohou to být bibliofilie, autorské tisky, ale i „obyčejné knihy“, které třeba vyšly jen v omezeném množství nebo jsou úzce oborově zaměřené. Jedním z autorů, jehož knihy se nyní prodávají za tisíce, je spisovatel sci-fi a fantasy Jiří Kulhánek. Jeho Noční klub se na Knihobotu prodává za více než pár tisíc korun,“ láká čtenáře Knihobot, největší český knižní secondhand.