Jack Phillips

3. 4. 2023

Bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson oznámil, že bude kandidovat na prezidenta USA v roce 2024. Stal se tak čtvrtým významným republikánským kandidátem.

„Jsem přesvědčen, že lidé chtějí vůdce, kteří vyzdvihují to nejlepší z Ameriky, a ne ty, kteří apelují na naše nejhorší instinkty,“ řekl Hutchinson v neděli pro ABC News. „Chystám se kandidovat. A důvodem je to, když jsem teď půl roku cestoval po zemi, slyšel jsem lidi mluvit o vedení naší země. … Věřím, že pro americký lid mohu být takovým vůdcem,“ dodal.

Hutchinson v rozhovoru také odpověděl na otázku, zda by Trump měl z kandidatury 2024 odstoupit: „No, měl by. Ale zároveň víme, že to neudělá.“

Kromě Hutchinsona a Trumpa patří mezi další hlavní republikánské kandidáty bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová a podnikatel Vivek Ramaswamy. Spekuluje se, že prezidentskou kandidaturu zahájí bývalý viceprezident Mike Pence, bývalý ředitel CIA a ministr zahraničí Mike Pompeo, bývalý guvernér New Jersey Chris Christie a guvernér Floridy Ron DeSantis.

Výrazným rysem u Hutchinsona je, že je velmi kritický vůči exprezidentovi Trumpovi a ve svých vystoupeních na CNN a ABC News se na něj často zaměřuje. Byl jedním z mála republikánů, kteří se v souvislosti s vyšetřováním vedeným manhattanským prokurátorem Braggem za Trumpa nepostavili.

„Ve skutečnosti si myslím, že více hlasů, které jsou právě teď v opozici nebo poskytují alternativu vůči Donaldu Trumpovi, jsou tou nejlepší věcí správným směrem,“ řekl Hutchinson koncem minulého měsíc pro CNN ještě před obviněním.

I když po oznámení obvinění Hutchinson řekl, že „je nezbytné, aby se o příštím americkém prezidentovi rozhodovalo u volebních uren, a ne v soudním systému“, zopakoval svůj postoj vůči exprezidentovi: „Donald Trump by neměl být naším příštím prezidentem, ale měli by o tom rozhodnout voliči.“

Americká ústava nebrání kandidátům na prezidenta ucházet se o funkci nebo ji zastávat, pokud byli obviněni z trestného činu. Jediné podmínky jsou, že kandidát musí být starší 35 let, být občanem narozeným v USA a žít ve Spojených státech 14 let.

Nedávno provedený průzkum univerzity Quinnipiac ukázal, že Hutchinson má v republikánských primárkách jen nepatrnou šanci.

Hutchinsonovi v lednu vypršelo druhé funkční období ve funkci guvernéra Arkansasu a o další období se už kvůli legislativnímu omezení funkce nemohl ucházet.

V roce 2021 si vysloužil kritiku republikánských zákonodárců státu za to, že vetoval zákon, který zakazoval nezletilým podstoupit proceduru pro změnu pohlaví. Zákonodárci pak jeho veto přehlasovali.

Hutchinson své veto odůvodnil nadměrným vlivem státu: „Doufám, že mé veto přiměje mé republikánské kolegy v celé zemi, aby odolali pokušení stavět stát doprostřed každého rozhodnutí rodičů a zdravotníků.“

Někteří analytici uvádějí, že velký počet republikánských kandidátů poslouží ve prospěch Trumpa, který se těší značné podpoře mezi republikánskými voliči a během kampaně v roce 2016 se dokázal prosadit z přeplněného pole zhruba desítky velkých jmen.

Hutchinson má za to, že velký počet kandidátů je prospěšný.

„V počáteční fázi je více kandidátů, kteří mají alternativní vizi k té prezidentově. Je to dobré pro naši stranu, dobré pro debatu, dobré pro nadcházející debatu, která bude v srpnu,“ řekl Hutchinson v březnu CNN. „Takže, jistě, že se to zúží a pravděpodobně se to zúží poměrně rychle. Musíme mít v tom běhu hodně sebehodnocení, ale myslím, že více hlasů, které nyní poskytují alternativní poselství a řešení problémů a nápady, je pro naši stranu dobré,“ dodal.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.