Politici z Austrálie a Spojeného království všech politických táborů požádali amerického ministra spravedlnosti Merricka Garlanda, aby upustil od všech pokusů o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

48 australských představitelů všech táborů zákonodárných sborů uvedlo v otevřeném dopise, že vydání by vytvořilo „nebezpečný precedens“ pro svobodu tisku a „zbytečně by poškodilo“ Spojené státy jako světového lídra v oblasti svobody projevu.

„Pokud bude žádost o vydání schválena, budou Australané svědky deportace jednoho z našich občanů od jednoho partnera AUKUSu k druhému – našemu nejbližšímu strategickému spojenci – a pan Assange bude čelit vyhlídce, že stráví zbytek života ve vězení,“ uvádí se v dopise.

Poslanci a senátoři poznamenali, že Assange je „fakticky vězněn“ již více než deset let, zatímco Chelsea Manningová, která vyzradila utajované informace, „se může účastnit amerického společenského života od roku 2017“.

„Jasná většina Australanů se domnívá, že tato záležitost trvá již příliš dlouho a musí být ukončena,“ píše se v dopise.

„Žádáme vás, abyste upustili od řízení o vydání a umožnili panu Assangeovi návrat domů.“

Assangeův otec John Shipton již dříve uvedl, že uvěznění jeho syna bylo pro něj a jeho rodinu „vyčerpávající a zraňující“. „Po 14 letech už nepoužíváte pojem naděje,“ řekl letos v březnu.

Rostoucí podporou napříč politickým spektrem byl však potěšen: „Příliv se nyní mění v tsunami podpory.“

Garlandovi napsalo dopis stejně tak 35 britských poslanců a lordů ze šesti stran. Žádají jej, aby byl ministr v souladu s prvním dodatkem americké ústavy (svoboda projevu) a upustil od řízení o vydání, aby se Assange mohl vrátit do Austrálie.

„Letošní 11. duben připomíná čtvrté výročí od chvíle, kdy byl pan Assange, oceňovaný novinář a vydavatel, poslán do věznice Jeho Veličenstva Belmarsh v Londýně, kde čeká na rozhodnutí o vydání do Spojených států amerických,“ píše se v dopise.

Podle poslanců by vydání do Spojených států mělo „mrazivý dopad“ na žurnalistiku a vytvořilo by nebezpečný precedens pro další novináře a mediální organizace.

O Assange, australského občana, Spojené státy usilují na základě 18 obvinění z trestného činu porušení zákona o špionáži a spiknutí za účelem nabourání se do vládních počítačů v souvislosti se zveřejněním videa americké armády na WikiLeaks v roce 2010, které ukazuje útok vrtulníků Apache v Bagdádu v roce 2007, při němž zahynulo několik civilistů, včetně dvou pracovníků agentury Reuters. V případě odsouzení mu hrozí až 175 let za mřížemi.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy australské redakce: Juraj Skovajsa