Rebecca Zhu

11. 4. 2023

Politici z Austrálie a Spojeného království všech politických táborů požádali amerického ministra spravedlnosti Merricka Garlanda, aby upustil od všech pokusů o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

48 australských představitelů všech táborů zákonodárných sborů uvedlo v otevřeném dopise, že vydání by vytvořilo „nebezpečný precedens“ pro svobodu tisku a „zbytečně by poškodilo“ Spojené státy jako světového lídra v oblasti svobody projevu.

„Pokud bude žádost o vydání schválena, budou Australané svědky deportace jednoho z našich občanů od jednoho partnera AUKUSu k druhému – našemu nejbližšímu strategickému spojenci – a pan Assange bude čelit vyhlídce, že stráví zbytek života ve vězení,“ uvádí se v dopise.

Poslanci a senátoři poznamenali, že Assange je „fakticky vězněn“ již více než deset let, zatímco Chelsea Manningová, která vyzradila utajované informace, „se může účastnit amerického společenského života od roku 2017“.

„Jasná většina Australanů se domnívá, že tato záležitost trvá již příliš dlouho a musí být ukončena,“ píše se v dopise.

„Žádáme vás, abyste upustili od řízení o vydání a umožnili panu Assangeovi návrat domů.“

Assangeův otec John Shipton již dříve uvedl, že uvěznění jeho syna bylo pro něj a jeho rodinu „vyčerpávající a zraňující“. „Po 14 letech už nepoužíváte pojem naděje,“ řekl letos v březnu.

Rostoucí podporou napříč politickým spektrem byl však potěšen: „Příliv se nyní mění v tsunami podpory.“

Garlandovi napsalo dopis stejně tak 35 britských poslanců a lordů ze šesti stran. Žádají jej, aby byl ministr v souladu s prvním dodatkem americké ústavy (svoboda projevu) a upustil od řízení o vydání, aby se Assange mohl vrátit do Austrálie.

„Letošní 11. duben připomíná čtvrté výročí od chvíle, kdy byl pan Assange, oceňovaný novinář a vydavatel, poslán do věznice Jeho Veličenstva Belmarsh v Londýně, kde čeká na rozhodnutí o vydání do Spojených států amerických,“ píše se v dopise.

Podle poslanců by vydání do Spojených států mělo „mrazivý dopad“ na žurnalistiku a vytvořilo by nebezpečný precedens pro další novináře a mediální organizace.

O Assange, australského občana, Spojené státy usilují na základě 18 obvinění z trestného činu porušení zákona o špionáži a spiknutí za účelem nabourání se do vládních počítačů v souvislosti se zveřejněním videa americké armády na WikiLeaks v roce 2010, které ukazuje útok vrtulníků Apache v Bagdádu v roce 2007, při němž zahynulo několik civilistů, včetně dvou pracovníků agentury Reuters. V případě odsouzení mu hrozí až 175 let za mřížemi.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy australské redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.