Nejvíce očekávaným novým obyvatelem jihlavské zoo je primát původem z Afriky, kočkodan Rolowayův (Cercopithecus roloway). Zoologická zahrada plánuje několik investic. Nejvíce očekávanými zvířaty jsou právě kočkodani Rolowayovi, za nimi dále přibudou chocholatky a vzniknout by měla nová expozice pro vřešťany. 

Zoo Jihlava měla v loňském roce rekordní návštěvnost, nadále má i úspěchy v přírůstcích mláďat. V tomto trendu by ráda pokračovala, ovšem její projekty brzdí problém s bankou Sberbank, kde jí uvízly finance v důsledky války Ruska s Ukrajinou.

Aby zůstala pro návštěvníky nadále lákavá, plánuje novinky na rok 2023. Do výběhu, který vznikl v blízkosti pavilonu žiraf, by měly přijít chocholatky modré (Philantomba monticola).

„Je to nejmenší druh chocholatky a v Evropě je chová pouze pět zahrad,“ přiblížil skupinku nejmenších antilop ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. Jejich příchod rozšíří kolekci afrických antilop v Jihlavě. V současnosti v zoo antilopy zastupují voduška abok, nyala nížinná a dikdik Kirkův.

Zoo Jihlava
Ukázky letu dravců v zoo Jihlava. (Zdenka Danková / ET ČR)

Nejmenší antilopa, chocholatka modrá (Philantomba monticola), váží jen 2–4 kg a dorůstá výšky 35–40 cm. Její chov není jednoduchý, protože je to antilopa velmi lekavá. Lekne se třeba přeletu vrtulníku a zpanikaří, uvedl ředitel Vašák.

„Jejich nová expozice vznikne na místě současného Babiččina dvorečku. Celková investice se vyšplhá na zhruba dva miliony korun,“ zmínil Vašák příchod dalšího kočkodana Rollowayova.

Kočkodan Rolowayův patří k největším druhům z čeledi kočkodanovití a patří ke kriticky ohroženým. I to je důvod, proč se Jihlava rozhodla tento ohrožený druh chovat.

Návštěvníci se však nemusí bát, že o oblíbená zvířata z expozice Babiččin dvoreček přijdou. „Tyto druhy přestěhujeme na nové místo, do zadní části zoo k dětskému hřišti,“ říká ředitel.

Další plánovanou investicí je stavba nové expozice pro vřešťany. Jejich ubikace by se měla nacházet u velkého rybníka a na jeho ostrůvku budou mít svojí venkovní část. Tento projekt rovněž bude stát zhruba dva miliony korun. Finance na ubikaci vřešťanů jsou však jedny z těch, které uvízly ve Sberbance. Realizace tohoto projektu tak bude záviset na jejich získání, uvádí Zoo Jihlava.

Mačiak Rolowayov
Kočkodan Rolowayův patří k největším druhům z čeledi kočkodanovití a patří ke kriticky ohroženým. (Simona Kubičková)