Zdenka Danková

18. 4. 2023

Nejvíce očekávaným novým obyvatelem jihlavské zoo je primát původem z Afriky, kočkodan Rolowayův (Cercopithecus roloway). Zoologická zahrada plánuje několik investic. Nejvíce očekávanými zvířaty jsou právě kočkodani Rolowayovi, za nimi dále přibudou chocholatky a vzniknout by měla nová expozice pro vřešťany. 

Zoo Jihlava měla v loňském roce rekordní návštěvnost, nadále má i úspěchy v přírůstcích mláďat. V tomto trendu by ráda pokračovala, ovšem její projekty brzdí problém s bankou Sberbank, kde jí uvízly finance v důsledky války Ruska s Ukrajinou.

Aby zůstala pro návštěvníky nadále lákavá, plánuje novinky na rok 2023. Do výběhu, který vznikl v blízkosti pavilonu žiraf, by měly přijít chocholatky modré (Philantomba monticola).

„Je to nejmenší druh chocholatky a v Evropě je chová pouze pět zahrad,“ přiblížil skupinku nejmenších antilop ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. Jejich příchod rozšíří kolekci afrických antilop v Jihlavě. V současnosti v zoo antilopy zastupují voduška abok, nyala nížinná a dikdik Kirkův.

Zoo Jihlava
Ukázky letu dravců v zoo Jihlava. (Zdenka Danková / ET ČR)

Nejmenší antilopa, chocholatka modrá (Philantomba monticola), váží jen 2–4 kg a dorůstá výšky 35–40 cm. Její chov není jednoduchý, protože je to antilopa velmi lekavá. Lekne se třeba přeletu vrtulníku a zpanikaří, uvedl ředitel Vašák.

„Jejich nová expozice vznikne na místě současného Babiččina dvorečku. Celková investice se vyšplhá na zhruba dva miliony korun,“ zmínil Vašák příchod dalšího kočkodana Rollowayova.

Kočkodan Rolowayův patří k největším druhům z čeledi kočkodanovití a patří ke kriticky ohroženým. I to je důvod, proč se Jihlava rozhodla tento ohrožený druh chovat.

Návštěvníci se však nemusí bát, že o oblíbená zvířata z expozice Babiččin dvoreček přijdou. „Tyto druhy přestěhujeme na nové místo, do zadní části zoo k dětskému hřišti,“ říká ředitel.

Další plánovanou investicí je stavba nové expozice pro vřešťany. Jejich ubikace by se měla nacházet u velkého rybníka a na jeho ostrůvku budou mít svojí venkovní část. Tento projekt rovněž bude stát zhruba dva miliony korun. Finance na ubikaci vřešťanů jsou však jedny z těch, které uvízly ve Sberbance. Realizace tohoto projektu tak bude záviset na jejich získání, uvádí Zoo Jihlava.

Mačiak Rolowayov
Kočkodan Rolowayův patří k největším druhům z čeledi kočkodanovití a patří ke kriticky ohroženým. (Simona Kubičková)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.