Do Německa každý den stále proudí stovky lidí ze zahraničí. To by se mělo zastavit – tvrdí podle průzkumu veřejného mínění tři čtvrtiny Němců. Zatím poslední summit o uprchlících nepřináší spolkovým zemím v této věci „rychlou pomoc“, o kterou by většina místních obyvatel dle průzkumu stála.

Migrace lidí z různých zemí do Německa pokračuje v nezmenšené míře. V loňském roce německé úřady zaregistrovaly přítomnost téměř 13,4 milionu osob s cizím státním občanstvím. To je více než kdykoli předtím. Čísla také ukazují na silný nárůst ve srovnání s rokem 2021 a tento trend nadále stoupá.

Mezitím se jasná většina 74 % německých občanů domnívá, že Německo v posledních letech přijalo příliš mnoho migrantů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Civey pro časopis Focus, kterého se zúčastnilo 5 000 německých občanů starších 18 let.

13 % hodnotí počet přistěhovalců jako „přiměřený“. Pouze 7 % souhlasí s tím, že Německo mohlo v posledních letech přijmout ještě více migrantů, a na otázku odpovědělo „příliš málo“. Proti migrační politice vládnoucí koalice se vyslovilo 74 % respondentů.

Graf: Výsledek otázky v průzkumu Civey o migraci. (foto: mf/Epoch Times, data: Focus)

Více problémů kvůli imigraci

Ještě více, konkrétně 83 % respondentů, se obává, že rostoucí počet migrantů povede k sociálním problémům. Jedním z příkladů je trh s bydlením. Denní příliv několika stovek lidí z jiných zemí je třeba ubytovat. To vede k ještě menší nabídce bydlení. Kvůli nedostatku místa se již některé obce pokusily vystěhovat nájemníky z bytů, aby se vyrovnaly s potřebou ubytovat migranty.

Těchto 83 % se navíc obává snížení bezpečnosti. V neposlední řadě proto, že se opakovaně objevují zprávyútocích nožem ze strany osob cizího původu. Obávají se také rostoucích problémů v sociálních systémech.

Téměř 90 % respondentů si přeje, aby byli přistěhovalci bez práva pobytu z Německa rychleji vyhoštěni.

Odpovědi podle politických preferencí

Ve výše uvedené otázce si především voliči opozičních stran myslí, že Německo přijalo „příliš mnoho“ migrantů. Mezi voliči AfD je to 99 %, mezi voliči CDU/CSU 92 %. Stejně to vidí i 81 % voličů FDP.

Odlišný názor mají zejména voliči Zelených. Podle 51 % z nich je počet migrantů „přiměřený“ nebo jich bylo v posledních letech přijato „příliš málo“.

Na otázku, zda vidí v imigraci do Německa spíše příležitost nebo spíše problém, odpověděla těsná většina 54 % „rozhodně jako problém“ nebo „spíše jako problém“.

Summit o uprchlících vysílá „špatný signál městům“

Summit mezi spolkovou a zemskou vládou o přílivu migrantů a uprchlíků se konal 10. května. Všech 16 spolkových zemí očekávalo, že spolková vláda bude spolehlivě a trvale přispívat na rostoucí náklady spojené s uprchlíky. Ve společném dokumentu byl formulován hlavní požadavek na flexibilní systém, v němž by se federální platby přizpůsobovaly počtu uprchlíků.

Ve středu večer spolková vláda přislíbila jednu miliardu eur jako dodatečný příspěvek na náklady spojené se zajištěním uprchlíků v letošním roce. O budoucím rozdělení nákladů bude jednat pracovní skupina. Rozhodnutí se očekává až v listopadu. Miliarda je určena na podporu spolkových zemí při poskytování dodatečných úlev jejich obcím a na financování digitalizace cizineckých úřadů.

Předseda německého okresního svazu Reinhard Sager vyjádřil pro noviny Funke Mediengruppe nespokojenost s výsledkem. „Okresy opravdu nemohou být spokojeny s odkladem naléhavých problémů.“ Kritická slova pronesl i předseda Svazu měst Markus Lewe: „Je to špatný signál pro města.“

Předseda Strany zelených Omid Nouripour dodatečné prostředky uvítal, ale vyzval k urychlenému přijetí dalších kroků. „Kromě všech ostatních diskusí šlo o to, aby peníze tekly hned. A toho bylo dosaženo,“ řekl Nouripour v televizi ARD. Dodal, že dohodnutá pracovní skupina nyní musí co nejrychleji najít řešení pro období po roce 2023.

Bavorský premiér Markus Söder naopak označil výsledky uprchlického summitu za „velké zklamání“ a požadoval od spolkové vlády urychlené dodání většího množství peněz. „Pouhá jedna miliarda eur pro celé Německo je pouhou kapkou v moři. To je hubený a skrovný výsledek a pro obce je to příliš málo. Je třeba dotace urychleně navýšit,“ řekl lídr CSU.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.