Když vystudoval, na rozdíl od ostatních neměl tušení, do čeho se má vrhnout. Chtěl podnikat, ale bavila ho i filozofie. Díla britského filozofa Paula Bruntona ho dovedla k pochopení, že podnikání a hledání vyšších pravd se nevylučují. „Do té doby jsem to viděl jako rozpor, že to nejde dohromady. A tohle mi otevřelo oči,“ vypráví Jiří Černota.

Se společníkem založil známou firmu na výrobu plechových střešních krytin Satjam, kterou v roce 2006 prodali. Střechy ale tvořily jen polovinu jeho života. V té druhé spoluvlastnil čajovnu, kde spoluorganizoval různé akce na téma čaj, zdraví, meditace a sám se rozvíjel.

Po prodeji firmy přišlo hluché období, kdy zvažoval, čemu se má věnovat. „V jisté fázi jsem cítil, že přichází změna. Úplně jsem začal být nervózní, co mám dělat. To bylo před devíti lety. A začal jsem se i dívat, zkoušet,“ popisuje Černota, který si mezitím nechal postavit dům na samotě, uprostřed přírody.

Zkoumal trh, ale nic mu nevyhovovalo. „Všude jsem viděl – nějaká chemie, stabilizátory, barviva, plnidla. Protože sám jsem nic takového nejedl, nechtěl jsem to,“ vzpomíná ostravský podnikatel. Jako fanoušek zdravého životního stylu inklinoval k přírodním věcem, až se v jeden moment dostal k esenciálním olejům a rozhodl se, že tohle bude jeho cesta. Rozhodl se, že začne vyrábět a nabízet stoprocentně přírodní esenciální oleje té nejvyšší kvality.

Jiří Černota ve výrobních prostorách své firmy Bewit. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Neuplynul ani rok a společnost Bewit sídlící v krásném prostředí hned vedle jeho staré firmy Satjam prodávala první esenciální oleje vlastní výroby. Že se mu to tak rychle podařilo, sám považuje tak trochu za zázrak. Byla to cesta namáhavá a trnitá, ale vytrval.

V podnikáni i životě se hodně řídí intuicí, která ovlivňuje jeho rozhodování. Inspirace k němu přichází ve chvílích, kdy se zabere do nějakého úkolu. Pak mu do hlavy proudí sled neustálých nápadů, popisuje Černota. Pousmívá se nad faktem, že i když žije uprostřed přírody, o víkendech se zavře doma, soustředěně pracuje a ven se ani nedostane. „Já jsem schopen za ten víkend udělat víc než někdo za rok,“ říká s tím, že někdy cítí, že to přehání.

Práce jako poslání

Svoji práci má rád, vnitřně ho uspokojuje. „Až teď, v pokročilejším věku zažívám to, že dělám něco, co se mnou vyloženě souzní. Minulost beru jako že to byla příprava na to, co dělám teď,“ glosuje ostravský podnikatel.

„Velká část lidí dělá něco, co je nebaví. Když tohle dělá člověk dlouhodobě, v životě se to odrazí na nespokojenosti. A nemusí to být ani manuální činnosti. Kolik manažerů v korporátech, mají čtyřicet let, vysoké platy, rodiny atd., a najednou je tam vyhoření, ti lidé ztrácí smysl. Chodí tam deset, patnáct let, točí se tam peníze, ale ve vzduchu je tam otázka: ,Je toto smyslem, proč jsem se narodil, že toto chci dělat?‘“

Jemu osobně dává energii vědomí, že dělá něco smysluplného, že přináší lidem produkty, které jim mohou zlepšit zdraví. „Jsem rád, že mi život umožnil dělat něco, co se mnou úplně souzní. Přeju každému, aby si našel něco, co je jeho posláním, a pak to není práce, pak je to život,“ doplňuje Černota.

Podle něj jsme se, mimo jiné, narodili proto, abychom pracovali. „Nemyslím tu práci otrockou, která nás zotročuje, ale tu, která nás povznáší. Smysluplná práce nás opravdu osvobozuje a já to vidím tady.“

Jeho firma Bewit je postavena na třech pilířích. Základem jsou čisté, kvalitní výrobky, pak je franšíza – systém prodeje přes síť individuálních partnerů a třetím je podporující komunita, kde se šíří myšlenky, informace a inspirace.

„V komunitě těchto lidí – terapeutů a lidí, kteří se zabývají zdravím, řekl bych, že je nadprůměrné množství lidí, kteří dokáží vidět negativa systému, lži a to, co se děje. Oni víc, než je běžné, dokáží chápat rizika současné společnosti,“ říká byznysmen s odkazem zejména na dobu covidovou a pandemická opatření.

Růst za provozu

Jako satisfakci za své úsilí vnímá Černota fakt, že celé firmě se daří, zájem o jejich výrobky stoupá. „Loni jsme vyrostli o 200 procent. To nás bylo 30, 40, teď je nás 150,“ říká majitel Bewitu a dodává: „Je jasné, že je to trend. Pokud chceme být zdraví, musíme se obrátit k přírodě, k čistým věcem.“

S větší popularitou produkce vzniká i potřeba rozvíjet se. Velká cihlová hala ze začátku 20. století, která leží vedle současné provozovny a která kdysi sloužila jako zázemí pro havíře, dnes prochází náročnou rekonstrukcí. Budou zde výrobní a kancelářské prostory firmy a již nyní je plná ještě zabalených nových strojů, které mají již brzy rozšířit portfolio výrobků o další kosmetické prostředky, prací prášky, přípravky pro domácnost nebo doplňky stravy pro zvířata.

Jiří Černota ukazuje prostory rekonstruované haly, kde se má již brzy rozšířit výroba. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Černota vysvětluje, že nemá ambice růst za každou cenu, spíš to tak cítí vnitřně jako jakési nutkání k rozvíjení svého poslání. „Docela se mi v životě potvrdilo pravidlo, že ty nejdůležitější věci k nám přijdou samy,“ říká.

Své výrobky a informace o nich chce dostat k co největšímu počtu lidí a jeho ambice rozhodně nekončí za hranicemi vlasti, expandovat hodlá celosvětově. Již nyní se výrobky jeho firmy prodávají do většiny evropských zemí i do USA.

Jeden z mnoha druhů doplňků výživy, které firma Bewit vyrábí. (Ondřej Horecký)

Pro své zákazníky firma nabízí dokonce telefonickou poradní službu, kdy odborníci z řad lékařů a terapeutů radí zájemcům, jaký přípravek by byl vhodný právě pro jejich problém. Majitel firmy osobně komentuje každotýdenní exkurze po prostorách společnosti.

Plány má velké. Například si dal za úkol vyrobit nejlepší doplněk výživy na světě. Po stanovení cíle začal přemýšlet, jaký by to měl vlastně být doplněk, a hned si i odpověděl: takový, který pomůže co nejvíc lidem a bude z co nejlepších surovin. Dnes je tento „elixír mládí“ nazvaný prawtein nejprodávanějším produktem firmy, a to i navzdory vyšší ceně některých jeho variant. Jedním z důvodů je podle Černoty i to, že přípravek Carbon Elixir vyhledávají lidé trpící neblahými účinky po očkování mRNA vakcínou.

Nový expediční sklad umožňuje firmě efektivnější logistiku. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Jak se pančuje esenciální olej

Jádro výroby Bewitu však stále představují esenciální oleje. Jak vysvětluje majitel firmy, „trh s esenciálními oleji je velká džungle“. Stát tyto produkty nijak nereguluje ani nekontroluje, a tak si podnik vytvořil své vlastní kvalitativní normy, jak esenciální oleje vyrábět. Firma zřídila vlastní špičkově vybavenou laboratoř na testování olejů a podle slov Černoty jsou jediní z českých a slovenských dodavatelů esenciálních olejů, kdo něčím takovým disponuje. Tím, že mají dodavatele z celého světa, chtějí si kvalitu dodávaných látek sami ověřovat a měřit.

Ty nejlevnější esenciální oleje jsou samozřejmě plně syntetické, ale častěji se podle něj oleje pančují tak, že se ředí. Existují však i případy, kdy se používají složky z jiných rostlin. Jako příklad uvádí esenciální olej z levandule. „Ta hlavní složka je linalool a ten jde vydestilovat i z bazalky. Pak to bude třikrát levnější. Oni vezmou ten levnější linalool a přilijí to do levandule (a pak tvrdí:) ,My ho máme stoprocentně přírodní.‘ Ano, je přírodní, ale vy jste narušili rovnováhu, která v té rostlině je.“

Vzorky esenciálních olejů jsou připraveny na testování ve speciálním laboratorním přístroji. Pomocí něj mohou laboratorní technici zjistit, zda nebylo s olejem nějak manipulováno. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

„Doktor Zielinsky, jeden z nejznámějších amerických aromaterapeutů, říká: ,Z hlediska každodenní podpory našeho těla jsou esenciální oleje to nejcennější, co na této planetě existuje.‘ Doslova to bere jako lék, ale zároveň říká, že podle jeho názoru 75 procent olejů, co jsou na trhu, jsou částečně nebo úplně syntetické. A dokonce z jiných zdrojů jsem četl názory vědců, že by to klidně mohlo být i 90 procent nebo víc.“

Přírodní oleje jsou sice dražší, podotýká Černota, ale je to dáno tím, že je tam vysoký podíl ruční práce a lidé jsou ochotni za to zaplatit. „Na druhou stranu často je denní dávka jedna nebo dvě kapky, a i když lahvička stojí třeba 500 nebo 800 korun, tak ta denní dávka je jen pět korun.“

Syntetické esenciální oleje a vůně mají podle něj „nulový terapeutický účinek“ a naopak mohou velice uškodit. Proto doporučuje zbavit se všech umělých přípravků, které mají provonět domácnost nebo auto. Ani parfémy a další běžná kosmetika nejsou podle něj bezpečné. „Kůže je největší orgán našeho těla a nejrozšířenější rakovina je rakovina kůže. Pravidlo by mělo být, že to, co si dáváme na kůži, by mělo být jen to, co jsme schopni sníst. Když se něčím namažeme, je to podobné, jako bychom to snědli, dostane se to do vnitřního prostředí těla a tělo se toho musí zbavovat.“

Jak se vyrábí esenciální olej

Proces vzniku esenciálních olejů se v průběhu dějin příliš nezměnil. Čerstvě posekané nebo sušené bylinky a přírodní přípravky se při výrobě esenciálních olejů extrahují parní destilací. Jde o podobný proces, jako když se vyrábí slivovice, vysvětluje Černota, akorát tady se nemusí házet švestky do sudu a vytvářet kvas. „Rostliny se rovnou dají do kotle, zavře se to, přivede se tam pára, pára strhává ty siličnaté látky, ty těkavé látky, a chladí se to v chladiči.“

Ze stroje vytéká esenciální voda, na jejímž povrchu plave esenciální olej, což jsou ve vodě nerozpustné látky. Přestože se to nazývá „olej“, s rostlinným olejem, který používáme na vaření, to má pramálo společného, upozorňuje ostravský „alchymista“. „Chemicky jsou to úplně jiné látky.“

Esenciální oleje v léčitelství

Esenciální oleje se používaly ve všech léčebných systémech v dějinách, vypráví podnikatel. Využívání esenciálních olejů se věnuje věda – aromaterapie. Způsobů, jak oleje užívat, je více. Můžeme je vdechovat, ale lze je také kapat do vany nebo použít na kůži, ovšem v tom případě se ředí v nosných olejích. Cílem všech metod je dostat esence do těla, kde působí na mnoha úrovních a mnoha mechanismy.

„Většina olejů působí proti virům, plísním, bakteriím, dokonce i proti zlatému stafylokoku, proti kvasinkám, dokáží i rozproudit lymfu, kanalizační systém našeho těla. Některé oleje zvednou množství kyslíku v krvi až o 30 procent, některé ovlivňují naše myšlení, cítění, emoce či naši hormonální aktivitu a jestliže ovlivňujete tady tohle, tak ovlivňujete ve svém těle prakticky úplně všechno.“

Na dotaz, zda tohoto všeho lze dosáhnout pouhým vdechováním výparů, dává Černota příklad procházky v přírodě. „Koneckonců máme i důkaz. Když jsme v lese, procházíme se tam, cítíme to uvolnění, tu sílu, přírodu…Co je to, co v tom lese voní, co vytváří tu krásnou atmosféru? To jsou ty esence z rostlin, z toho, co tam roste, co tam kvete.“

Majitel firmy Bewit stojí před regály s demižony, kde zrají olejové směsi. Mají jich tu cca 220, což je světový unikát. Do lahviček se směsi plní až po dozrání. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Není tedy divu, že někteří esenciální oleje považují přímo za léky. „Tento rostlinný extrakt má tu velkou výhodu, že v přírodě se věci nacházejí v komplexech. Když si kousneme do jablka, tak jsme si nekousli do vitamínu C, ale do stovek a stovek organických látek a naše tělo za ty miliony a miliony let umí tyto komplexy zabudovat do svého systému. Ale chemické léky, neříkám, že jsem úplně proti nim, i ony můžou být fajn, můžou někdy i zachránit život, ale často jde o izoláty a někdy jsou to dokonce jen nedokonalé napodobeniny přírodních léků.“

„Po staletí se vědělo, že vrbová kůra nebo také esenciální olej z libavky obsahují kyselinu salicylovou a že to funguje na horečku. Tak co udělali někteří výrobci? Podívali se na vrbovou kůru, zjistili, že je tam ta kyselina, a udělali ji synteticky, dali tomu obchodní název a vyrábí toho tisíce tun ročně.“

„Na tu horečku to funguje, ale už to není komplex. V té kůře je mnoho látek a každá ta látka má svůj smysl, protože příroda je dokonalá, harmonická. A jak bychom mohli definovat naše zdraví? Zdraví je harmonie,“ soudí oduševnělý byznysmen, přičemž upozorňuje, že tak jako všechno i esenciální oleje mohou uškodit, pokud jsou užívány v nadměrném množství. Cituje přitom středověkého lékaře Paracelsa: „Všechny látky jsou jedy. To, co rozlišuje jed od léku, je jen míra dávkování.“

Být zdravý je přirozené

Přestože Černota syntetické léky neodmítá, je si plně vědom i jejich nedokonalostí.

„Chemické léky můžou někdy pomoci, můžou zachránit život, ale z dlouhodobého hlediska, pokud budeme chtít být zdraví, být harmoničtí, jsem přesvědčen, že je ideální spolupracovat s přírodou. Být zdravý je náš přirozený stav. Normální by mělo být umřít například ve sto letech, bez léků. Bohužel v naší společnosti je spíš běžné, že člověk má v šedesáti pět léků a v sedmdesáti jich má patnáct, dvacet, ale toto není zdraví v tom správném slova smyslu,“ míní šéf Bewitu.