FBI zneužila své sledovací pravomoci při špehování podezřelých z průniku do amerického Kapitolu 6. ledna 2021 a demonstrantů protestujících v souvislosti s Black Lives Matter, uvedl dle odtajněného rozhodnutí speciální federální soud.
Agenti FBI porušili více než 278 000krát standardy, které úřad vypracoval pro tzv. program Sekce 702, konstatoval FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court – soudní instance pro kontrašpionáž, která schvaluje sledování) ve svém rozhodnutí z roku 2022, které bylo zveřejněno 19. května 2023 Úřadem ředitele národních zpravodajských služeb USA.
Sekce 702, spadající pod zákon o sledování zahraničního zpravodajství (FISA), umožňuje agenturám jako je FBI, NSA či CIA získat informace, jako jsou e-maily, bez soudního příkazu od cizinců, i když se nacházejí ve Spojených státech, a upravuje také možnosti sledování Američanů.
FBI vypracovala vlastní standard pro vyhledávání podle Sekce 702, podle něhož dotazy „musí s přiměřenou pravděpodobností vést k získání zahraničních zpravodajských informací, jak jsou definovány ve FISA, nebo důkazů o trestném činu, pokud není výslovně vyloučeno jinak“.
„Vyhledávací dotazy byly prováděny na základě nebagatelizovaných informací dle Sekce 702 s cílem nalézt důkazy o možném zahraničním vlivu, ačkoli analytik provádějící dotazy neměl žádné indicie o zahraničním vlivu související s použitými termíny dotazu,“ uvedl FISC. „NSD [divize ministerstva spravedlnosti pro národní bezpečnost] vyhodnotila, že neexistuje žádný konkrétní faktický základ pro to, aby se domníval, že je přiměřeně pravděpodobné, že vyhledáváním se získají zahraniční zpravodajské informace nebo důkazy o trestné činnosti z informací dle Sekce 702.“
Změny?
Zveřejnění rozhodnutí FISC vzbudilo kritiku ze zneužívání sledování nejen u republikánů ale i demokratů.
„Chris Wray [ředitel FBI] nám řekl, že můžeme v noci klidně spát díky takzvaným ‚reformám FISA‘. Ale je to stále horší a horší,“ uvedl prostřednictvím e-mailu pro The Epoch Times předseda sněmovního justičního výboru Jim Jordan (Republikáni).
„Sekce 702 existuje pouze proto, aby chránila zemi před vnějšími hrozbami pro naši národní bezpečnost,“ řekl ne výše postavený demokrat sněmovního justičního výboru Jerrold Nadler. „Vláda jej může použít pouze k zaměření se na ne-občany USA nacházející se mimo území Spojených států. Pokud FBI trvá na tom, že je bude používat pro běžné domácí trestní vyšetřování bez soudního příkazu nebo pravděpodobného důvodu, pak by možná neměla mít k těmto informacím přístup vůbec.“
Mnohé z nestandardně provedených vyhledávaní byly provedeny ještě předtím, než FBI začala s revizí systému. Ta měla zahrnovat proškolení, zintenzivnění auditů a revizi pokynů k vyhledávacím standardům.
FBI sdělila deníku The Epoch Times prostřednictvím e-mailu: „Jak ředitel Wray jasně uvedl, chyby popsané ve stanovisku FISC jsou zcela nepřijatelné. V důsledku auditů, které odhalily tyto případy nedodržení předpisů, FBI změnila své postupy pro vyhledávání, aby se tyto chyby již neopakovaly. Tyto kroky vedly k výraznému zlepšení způsobu, jakým provádíme vyhledávání informací dle Sekce 702 v souladu se zákonem. Jsme odhodláni v této práci pokračovat a zajistit větší transparentnost procesu, abychom si získali důvěru amerického lidu a posunuli naše poslání chránit jak národní bezpečnost, tak zároveň soukromí a občanské svobody.“
Podle údajů zveřejněných letos v dubnu vedly tyto změny k celkovému poklesu počtu vyhledávání.
Přesto ale čtyři procenta ze vzorku vyhledávacích dotazů zkoumaných v druhé polovině roku 2021 a v prvním čtvrtletí roku 2020 porušila normy, uvedl nedávno kontrolní orgán FBI. Členové Kongresu proto zvažují novou legislativní úpravu.
„FBI prokázala zálibu ve špehování všech Američanů bez soudního příkazu. Stanovisko popisuje šokující zneužívání pravomocí Sekce 702 FBI a Kongres by měl reagovat zastavením tohoto protiústavního sledování,“ uvedl pro The Epoch Times e-mailem Aaron Mackey, ředitel Electronic Frontier Foundation pro svobodu projevu a transparentnost.
Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa