Podle nové studie hrála platforma Twitter zásadní roli při organizování a šíření informací hnutí Black Lives Matter v době jeho největšího rozmachu.

Studii provedla Australská národní univerzita, jejíž tým analyzoval 118 milionů tweetů z let 2020 a 2021.

„Co se týče aktivistů, můžeme vidět, že protesty působily jako indikátor počtu tweetů, ale také počet tweetů působil jako indikátor protestů,“ uvedl koordinátor výzkumu profesor Colin Klein.

„Můžete jasně vidět vzorce politické angažovanosti. Aktivisté se řídí a jsou řízeni protesty, zatímco pravice reaguje spíše na politický kontext,“ uvedl v prohlášení.

Nejčastějšími hashtagy, které tým identifikoval, byly #BlackLivesMatter, #GeorgeFloyd, #BreonnaTaylor, #Black a #ICantBreathe. Tyto hashtagy napomohly virálnímu rozšíření hnutí.

Hnutí Black Lives Matter bylo kritizováno za to, že zneužilo legitimní obavy týkající se nepřiměřených policejních zákroků, aby prosazovalo kritickou rasovou teorii, a zároveň podněcovalo násilné protesty po celých Spojených státech i ve světě, či jiné projevy, jako pokleknutí a strhávání soch historických osobností.

Kritická rasová teorie tvrdí, že Spojené státy jsou systematicky rasistické a utlačovatelské, přičemž běloši údajně drží nadvládu nad černochy.

Tato teorie je však terčem kritiky za to, že sdílí stejné podtóny a myšlenky jako marxistické a komunistické režimy a ignoruje skutečné problémy, které trápí černošské komunity.

Pravicoví a levicoví uživatelé Twitteru reagují na krizové události rozdílně

Tým identifikoval tři odlišné skupiny komentujících, kteří používají Twitter: pravicově orientované, středolevé a levicové aktivisty.

Studie dospěla k závěru, že levicoví aktivisté jsou efektivní při vyvolávání zvýšené krátkodobé aktivity na platformě, která má upoutat pozornost, ale brzy se rozplyne.

Naproti tomu pravicově orientované účty často reagovaly na levicové aktivity a jejich aktivity byly trvalejší a umírněnější.

„Je to podobné tomu, co výzkumníci zjistili například po masové střelbě v USA. Velmi brzy přichází velká pozornost kolem omezování zbraní, ale mnohem déle trvá zájem o nákup zbraní,“ řekl Klein.

Podobných vzorců aktivit si tým všiml i po vraždě George Floyda v květnu 2020.

Klein také sdělil, že „algoritmy nepropagují náhodné tweety, ale tweety určitého stáří, s určitou rychlostí a s určitou historií viditelnosti“. Poznamenal, že dynamiku šíření může sociální síť ovlivnit algoritmicky.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.