Podle Granta Newshama, plukovníka americké námořní pěchoty ve výslužbě a autora knihy „Až Čína zaútočí“, se čínský režim snaží vytlačit Spojené státy a jejich spojence z regionu a připravuje blokádu Tchaj-wanu.

Americké velitelství pro Indopacifik nedávno obvinilo námořnictvo čínské Lidové osvobozenecké armády z nebezpečných námořních manévrů, kterých se dopustilo 3. června při zkřížení cesty americkému torpédoborci USS Chung-Hoon v Tchajwanském průlivu. Podle americké armády, když k incidentu došlo, prováděl Chung-Hoon „rutinní průjezd Tchajwanským průlivem z jihu na sever“ spolu s kanadskou fregatou HMCS Montréal.

Čínská válečná loď podle Pentagonu předjela loď Chung-Hoon a zkřížila jí cestu před přídí ve vzdálenosti 150 metrů, čímž donutila americké plavidlo snížit rychlost, aby se vyhnulo srážce.

„Nejbližší bod přiblížení [čínského plavidla] LY 132 byl 150 metrů a jeho jednání porušilo námořní pravidla lodního provozu o bezpečném průjezdu v mezinárodních vodách,“ uvedlo velitelství USA pro Indopacifik.

Čína tím „skutečně již poněkolikáté vyslala velmi jasný signál, že Jihočínské moře, Tchajwanský průliv a okolní vody považuje za čínské území“, uvedl Newsham v pořadu televize NTD „China in Focus“ a dodal: „A postupně si nad těmito vodami uzamykají kontrolu a dělají to kousek po kousku.“

Při dalším incidentu čínská stíhačka hazardně zkřížila minulý měsíc dráhu amerického letadla, čímž riskovala životy jeho posádky a vystupňovala napětí mezi oběma národy. Pilot stíhačky J-16 „provedl 26. května zbytečně agresivní manévr“ proti americkému průzkumnému letounu RC-135, uvádí se v prohlášení, které 30. května zveřejnili američtí vojenští představitelé.

Velitelství pro Indopacifik zveřejnilo videozáznam incidentu, na němž čínský pilot agresivně přeletí před nosem amerického letounu a nutí ho proletět turbulencí menšího letadla.

„Čína sleduje své cíle, jimiž je zajistit si absolutní kontrolu nad těmito vodami, které jsou tak trochu v čínském sousedství, a držet Američany mimo a všechny ostatní mimo,“ řekl Newsham, který je rovněž přispěvatelem Epoch Times.

„Čína skutečně určuje pravidla pro toto území a dělá vše, co může, aby zpřísnila kontrolu. A když se na to podíváte v průběhu let, zjistíte, že čínské schopnosti si to vymoci postupně sílí. A jednoho dne prostě řeknou: ,Nechoďte sem.‘“

Newham dodává, že jde o postupný proces, který se právě odehrává a jehož jsme svědkem. „Takhle to Čína dělá. Nárokuje si něco, co chce, a pak to tak trochu přitvrdí – a pak to absolutně ovládnou.“

Nezvratný bod

Vzhledem k tomu, že se Spojené státy po únorovém incidentu s čínským špionážním balónem neustále snaží obnovit normální komunikaci s Komunistickou stranou Číny (KS Číny), Newsham uvedl, že americká administrativa si není vědoma hry, kterou Čína hraje.

„Zdá se, že Američané si neuvědomují, že právě toto jsou čínské cíle, nechtějí tomu věřit. A zdá se, že jejich myšlenka zní: ,No, když budeme pokračovat, Číňané pochopí, že to myslíme vážně. A když s nimi budeme mluvit, i oni pochopí, že to, co dělají, je špatně. Takhle se ta hra nehraje. Takhle se civilizované národy nechovají,‘“ vysvětlil bývalý vojenský důstojník.

„Zdá se, že chybí pochopení toho, že Číňané mají velmi odlišný pohled na to, jak funguje mezinárodní právo, mezinárodní zvyklosti a praxe. A vidí to zcela jinak než my, a to je třeba uznat. Takže pokud se snažíte vymyslet nějaký způsob, jak se s tím vypořádat, nebude to tím, že se budete snažit Číňany přesvědčit, že způsob, jakým to děláme my, Západ a civilizované národy, je ten správný. Oni to tak nevidí.“

Newsham vyzdvihl nedávnou poznámku čínského státního rady a ministra obrany generála Li Šang-fua.

Li řekl, že čínská armáda „bez váhání“ zaútočí na každý národ, který se odváží oddělit ji od Tchaj-wanu. Komentář zazněl v projevu na téma „Nová čínská bezpečnostní iniciativa“ na víkendovém dialogu Šangri-La v Singapuru.

„Musíte vzít Číňany za slovo a poslechnout si, co ministr obrany řekl, a on nehovořil spatra. Bylo to velmi jasné a pevné prohlášení, že Čína je ochotna použít sílu. A tak to raději berte vážně,“ míní Newsham a dodává: „Myslím, že cíle Číny jsou velmi jasné, a pokud nebudou zpochybněny a pokud nepřestaneme napomáhat tomu, co Čína dělá, pak si myslím, že zjistíme, že jsme v bodě, odkud není návratu. Může se stát, že nebudeme mít prostředky nebo schopnosti [fyzické] či psychické, abychom se postavili na odpor. Myslím, že k tomu směřujeme.“

Na této zprávě se podíleli Melanie Sunová, Andrew Thornebrooke a Katabella Robertsová.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.