12. 6. 2023

Vědci dospěli k závěru, že lockdowny by měly být při kontrole budoucích pandemií „rovnou odmítnuty“, protože se jim nepodařilo výrazně snížit počet úmrtí.

Odborníci z Johns Hopkins University a Lund University tvrdí, že opatření přijatá k omezení covidu-19 na jaře 2020 nedokázala výrazně snížit počet úmrtí a zároveň si vyžádala vážné ekonomické a sociální náklady.

Zpráva zveřejněná minulý týden v think tanku Institute of Economic Affairs uvádí, že výluky zabránily relativně malému počtu úmrtí ve srovnání s běžnou chřipkovou sezónou.

To znamená, že výluky zabránily přibližně 1 700 úmrtím v Anglii a Walesu, přibližně 6 000 úmrtím v celé Evropě a zhruba 4 000 úmrtím ve Spojených státech.

Když tato čísla srovnáme s typickou chřipkovou sezónou, v Anglii a Walesu dochází k 18 500 až 24 800 úmrtím na chřipku, v Evropě k 72 000 úmrtí na chřipku a USA zaznamenávají 38 000 úmrtí na chřipku.

Výrazný kontrast

Studie zaznamenala „ostrý kontrast“ s dřívějšími modelovými manévry profesora Neila Fergusona a univerzitou Imperial College London z března 2020, které předpovídaly, že lockdowny zachrání více než 400 tisíc životů ve Velké Británii a více než dva miliony životů ve Spojených státech.

Podle výzkumu sehrály významnou roli při zmírnění pandemie dobrovolné změny chování, jako je sociální distancování. Tyto změny „účinně snížily úmrtnost na covid-19 ve Švédsku“, tedy v zemi, která nezavedla „drakonická zákonná omezení“.

„To je v souladu s důkazy z počátku pandemie, že dobrovolná opatření začala snižovat přenos ještě před lockdowny,“ dodává zpráva. Autoři poznamenávají, že přísnější omezení, jako zákaz vycházet z domu či uzavření škol, vyvolala velmi vysoké náklady, přičemž přinesla jen zanedbatelný zdravotní přínos.

Lockdowny v rámci snah zabránit pandemii covidu-19 označili autoři studie za „globální politické selhání gigantických rozměrů“. Studie „ukazuje, že omezení byla nesplněným slibem. Měla zanedbatelné zdravotní účinky, ale pro společnost měla katastrofální ekonomické, sociální a politické náklady. S největší pravděpodobností představují lockdowny největší politickou chybu v moderní době,“ napsal jeden ze spoluautorů studie Lars Jonung, emeritní profesor Centra finančních studií Knuta Wicksella na švédské univerzitě v Lundu.

Profesor Steve H. Hanke, další ze spoluautorů, který je profesorem aplikované ekonomie a spoluředitel Institutu pro aplikovanou ekonomii, globální zdraví a studium obchodních podniků na Univerzitě Johnse Hopkinse, uvedl:

„Pokud jde o covid-19, epidemiologické modely mají mnoho společného: pochybné předpoklady, za vlasy přitažené katastrofální předpovědi, které se míjejí účinkem, a pramálo poučení. Vědecké poznatky o lockdownech jsou jasné, údaje jsou k dispozici: zachráněné životy byly kapkou v moři ve srovnání s ohromujícími vedlejšími náklady, které byly způsobeny.“

Výzkum dospěl k závěru, že pokud se neobjeví zásadní alternativní důkazy, měly by být lockdowny pro kontrolu budoucích pandemií „rovnou odmítnuty“.

Mluvčí britské vlády sdělil deníku The Epoch Times e-mailem: „Jsme odhodláni poučit se ze závěrů covidového šetření, které budou hrát klíčovou roli při vládním plánování a přípravách na budoucnost.“

WHO chce hrát vůdčí roli

V roce 2021 učinili světoví lídři „naléhavou výzvu“ k uzavření mezinárodní pandemické smlouvy, kterou spolupodepsal i bývalý britský premiér Boris Johnson. WHO uvedla, že takové opatření by signalizovalo „politickou akci na vysoké úrovni potřebnou k ochraně světa před budoucími zdravotními krizemi“.

Šest konzervativních poslanců napsalo minulý měsíc ve spolupráci s kampaňovou skupinou USForThem ministerstvu zahraničí dopis, v němž požadovali, aby zablokovalo jakékoli nové pravomoci WHO. Jejich obavy pramení znavrhovaných změn, které učiní rady WHO „závaznými“, a ze zavedení nového požadavku, aby země uznaly organizaci jako „globální autoritu“ v oblasti zdravotních opatření.

Britská vláda v březnu oznámila, že postoj Spojeného království k přesné podstatě smlouvy „se teprve uvidí, jak budou pokračovat jednání“. V současné době probíhá ve Velké Británii vyšetřování reakcí vlády na koronavirovou krizi a způsobu přijímání rozhodnutí v té době. 

Bývalý premiér Boris Johnson v pátek 9. června uvedl, že je ochoten předat „všechny neredigované zprávy z aplikace WhatsApp“, které pravděpodobně zahrnují klíčové diskuze o třech koronavirových lockdownech nařízených v roce 2020.

Deník Epoch Times se obrátil na Imperial College London s žádostí o komentář.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.