Zveřejnění zprávy o špehování vlastních občanů americkou vládou odhaluje nové podrobnosti o tom, že tamní zpravodajské služby nakoupily obrovské množství citlivých informací o Američanech od firem, které shromažďují jejich data.
Soukromé společnosti nashromáždily v průběhu let tzv. komerčně dostupné informace (CAI), které obsahují podrobnosti o milionech amerických občanů, včetně údajů o poloze, chytrých telefonech a prohlížení webových stránek.
Přestože je většina těchto komerčně dostupných údajů anonymní, lze je „de-anonymizovat“ a použít k identifikaci osob, uvádí se ve zprávě amerického Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI), která byla zveřejněna 9. června.
Americké zpravodajské služby podle zprávy přiznaly, že nakupují velké množství těchto informací a jsou schopny je využít k získání cenných zpravodajských informací o nic netušících Američanech.
Zpráva varovala, že nedostatek standardů a postupů tajných služeb při získávání těchto údajů a nakládání s nimi představuje riziko pro soukromí a dokonce i bezpečnost lidí.
V návaznosti na zveřejnění zprávy ředitelka národních zpravodajských služeb Avril Hainesová informovala, že zřídila skupinu, která má vypracovat doporučení, jak mohou špionážní agentury tyto informace využívat.
„Vzhledem k rostoucímu objemu údajů, které jsou komerčně dostupné, jsem zřídila senior poradní skupinu pro komerčně dostupné informace a požádala ji, aby zpravodajské komunitě (IC) předložila doporučení ohledně toho, jak a za jakých okolností by IC měla komerčně dostupné informace používat, a zejména aby se zamyslela nad stávajícím rámcem pro zajištění ochrany soukromí a občanských svobod,“ uvedla Hainesová v prohlášení ze 14. června.
Rostoucí hrozba
Zpráva ODNI je prvním známým pokusem americké vlády o komplexní posouzení toho, jak federální agentury získávají a využívají komerčně dostupné údaje o Američanech, které jsou často shromažďovány bez jejich vědomí.
„Způsobem, který zřejmě chápe mnohem méně Američanů a ještě méně z nich se mu může vyhnout, obsahují o téměř každém člověku CAI data, která jsou takového typu a takové úrovně citlivosti“, které v minulosti bylo možné získat pouze cílenými možnostmi shromažďování zpravodajských informací, jako jsou soudem schválené příkazy k prohlídce, odposlechy a sledování, uvádí se ve zprávě.
Zpráva byla zveřejněna poté, co demokratický senátor Ron Wyden žádal Hainesovou o přezkoumání všech komerčních nákupů dat zpravodajskými službami.
„Oceňuji, že DNI Hainesová dodržela své slovo a sestavila tuto kontrolní skupinu a následně zveřejnila výsledky její práce,“ uvedl Wyden ve svém prohlášení.
Zprávu vypracovala poradní skupina, jejíž identita není veřejná a ve veřejné verzi zprávy byla redigovaná.
Hlavním bodem zprávy je, že komerčně dostupné informace jsou stále mocnějším přínosem pro využití ve špionáži – a že představují rostoucí hrozbu pro soukromí, osobní svobody a dokonce i osobní bezpečnost.
Přestože komerčně dostupné informace mohou být anonymní, autoři zprávy upozorňují, že je často možné je „de-anonymizovat“ a identifikovat tak osoby, kterých se týkají. Tyto informace by pak mohly být použity k „poškození pověsti, citového rozpoložení nebo fyzické bezpečnosti jednotlivce“.
Pokud se údaje dostanou do nesprávných rukou, mohou být snadno zneužity k „vydírání, pronásledování, obtěžování a veřejného zostuzení“, varují dále.
Americké zpravodajské služby byly ve zprávě vyzvány, aby vypracovaly lepší zásady a bezpečnostní opatření týkající se používání těchto údajů, a řešily tak rostoucí hrozbu, kterou tato praxe představuje.
Ačkoli nebyla předložena žádná konkrétní politická doporučení, zpráva identifikovala slabá místa, jako je nedostatek standardů a postupů pro získávání těchto údajů a nakládání s nimi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatek transparentnosti a uvedla, že zpravodajská komunita ani neeviduje, jaké komerčně dostupné informace o Američanech nakupuje.
Wyden vyzval k posílení dohledových pravomocí výkonné moci nad získáváním a využíváním těchto údajů a zároveň vyzval Kongres, aby zavedl legislativní opatření.
„Tento přezkum ukazuje, že stávající vládní politika nedokázala zajistit základní záruky pro soukromí Američanů ani dohled nad tím, jak agentury nakupují a využívají osobní údaje,“ uvedl Wyden v prohlášení a dodal, že současný stav znamená, že existuje „jen málo smysluplných omezení vládní špionáže“.
Deník The Epoch Times kontaktoval ODNI s žádostí o komentář k Wydenově výzvě k zavedení legislativních opatření. Do zveřejnění zprávy nedostal odpověď.
Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa