AfD v posledních týdnech třikrát aspirovala na nejvyšší obecní úřad na východě země – a nyní se jí to podařilo v durynském okrese Sonneberg. Ostatní strany to vnímají „s hrůzou“.

Průzkumy veřejného mínění v celé zemi se zvedly a nyní AfD dosáhla volebního vítězství: deset let po svém založení získala AfD poprvé v Německu nejvyšší obecní úřad. Její kandidát Robert Sesselmann v neděli s 52,8 procenta vyhrál volby do okresního zastupitelstva v durynském okrese Sonneberg proti svému soupeři z CDU Jürgenu Köpperovi, který získal pouze 47,2 procenta.

„To byl teprve začátek,“ napsal lídr AfD Tino Chrupalla na Twitteru. „Svou politikou přesvědčujeme většinu v zájmu občanů. Tak pro Německo dosáhneme obratu k lepšímu.“

Duryňský lídr AfD Björn Höcke uvedl, že ze Sonnebergu vyzařuje „politická blýskavice“. Dodal, že si tento impuls chtějí vzít s sebou do nadcházejících okresních voleb a poté se připravit na zemské volby, kde by mohli na východě země vyvolat „politické zemětřesení“. Příští rok se budou konat zemské volby v Durynsku, Sasku a Braniborsku.

Strana AFD, tedy Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland) je německá pravicová strana, někdy označovaná za krajně pravicovou politickou stranu. Vznikla v roce 2013 jako euroskeptická strana. Její členové mimo jiné kritizují islám, genderovou ideologii nebo migrační politiku.

Sesselmann (50) ani Köpper (57) nebyli u prezentace výsledků voleb v Sonnebergu přítomni – raději zůstali se svými příznivci. V AfD se slavilo, na stolech visely německé vlajky a všude byly zavěšeny modré balónky.

Vítěz voleb Sesselmann chce jako budoucí okresní správce mluvit i se svými politickými protivníky, oznámil na volebním večírku AfD v Sonnebergu. AfD je podle něj „na cestě stát se lidovou stranou“. Köpper, který prohrál, označil ve svém prohlášení výsledky voleb za „zklamání“ a hovořil o špatném dni pro okres Sonneberg i pro Durynsko.

Většina pro AfD je možná

V okrese Sonneberg se jednalo o okresního správce v oblasti s malým počtem obyvatel – okres v Durynském lese přímo na hranici s Bavorskem má jen 57 000 obyvatel a 48 000 oprávněných voličů. Výsledek ukazuje, že většina pro AfD je možná – a to i v Durynsku, kde je AfD se svým lídrem Höckem klasifikována Úřadem na ochranu ústavy jako prokazatelně pravicově extremistická a je pod dohledem.

Durynský premiér Bodo Ramelow (Linke) označil volební úspěch AfD za signál nespokojenosti. „Myslím, že musíme nově definovat ducha německé jednoty, abychom východní Němce vzali s sebou a nevyvolávali pocit, že se jim smějeme nebo že se o nich jen mluví,“ řekl Ramelow v neděli večer v televizi ZDF.

Durynský ministr vnitra a předseda SPD Georg Maier označil výsledek voleb za „poplašný signál pro všechny demokratické síly“. Generální tajemník durynské CDU Christian Herrgott prohlásil: „Po volebním výsledku je jasné, že nyní máme všichni za úkol najít řešení proti tomuto druhu protestů proti Berlínu.“

Levice, SPD, Zelení a FDP „bubnovali“ za protikandidáta Köppera. Tentokrát však ani toto široké spojenectví nestačilo k tomu, aby muže AfD zastavilo.

Druhé kolo voleb proti Köpperovi

Volební účast stoupla na 59,6 procenta po 49,1 procenta v prvním kole.

V prvním kole hlasování před čtrnácti dny získal padesátiletý Sesselmann, v současnosti poslanec zemského sněmu a právník, 46,7 procenta hlasů. Protože však nedosáhl absolutní většiny, konalo se druhé kolo voleb proti Köpperovi, který v prvním kole získal 35,7 procenta. Sesselmann vedl v Berlíně kampaň především proti trafikantské koalici v otázkách, ve kterých má okresní hejtman jen malé slovo – například v oblasti energetiky a uprchlické politiky.

V celostátním měřítku má AfD v současnosti 18 až 20 procent a v pěti východních spolkových zemích dosahuje výrazně vyšších výsledků. V Durynsku byla podle dubnového průzkumu agentury Insa AfD s 28 procenty nejsilnější stranou před Levicí s 22 procenty. V Sasku byla v dubnu s 28 procenty v průzkumu Insa rovněž jedničkou před CDU s 25 procenty a v Braniborsku byly AfD a SPD s 24 procenty vyrovnané.

AfD chce prokázat svou schopnost vládnout

Nicméně tento úspěch AfD by mohl být dalším náznakem toho, že vládní většinu bude stále obtížnější najít. V samotném Durynsku je tomu tak již několik let – premiér Ramelow je se svou červeno-rudo-zelenou menšinovou vládou nepřímo závislý na CDU.

Sama AfD vnímá volby jako příležitost dokázat, že je schopna vládnout – i když jen ve velmi malém měřítku. Budoucí okresní hejtman Sesselmann bude mít ve venkovském a konzervativním okrese v nejjižnějším cípu Durynska jeviště například i pro protesty proti ubytování uprchlíků. (dpa)

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.