Někdy se říká, že ti, kdo vyrůstali v 90. letech, byli poslední generací, která prožila opravdové dětství. Je to proto, že dospěli předtím, než se naplno rozjely digitální trendy internetu, chytrých telefonů a dalších technických zařízení.

Protože jsem v těchto rádoby slavných letech strávila část svého dětství, je mi docela líto dnešních dětí, které přicházejí o požitky bezstarostného léta na čerstvém vzduchu. Je pravděpodobné, že by byly mnohem šťastnější a kreativnější, i kdyby je někdo nutil celé dopoledne trávit venku a nařídil jim, aby se v případě žízně napily ze zahradní hadice, jako jsme to dělávaly my.

Přestože léto venku je již minulostí, přinášíme vám několik nápadů, které můžete předat svým dětem a vnoučatům, abyste jim pomohli zažít na vlastní kůži slávu dětí 90. let nebo kterékoli z předchozích generací.

Klasické hry

Naučte své děti některé z klasických her na dvorku, jako je kopaná, na schovávanou, na babu, na slepou babu nebo čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku – a další.

Stavba pevnosti

Ať už se jedná o stálou skrýš ve větvích stromu nebo dočasný přístřešek vyrobený z deky a piknikového stolu, pevnosti u dětí vítězí, protože vytvářejí osobitý prostor, který patří jen jim. Ještě více jsou však pevnosti skvělé proto, že podporují vynalézavost. Děti dokáží být při stavení velmi kreativní a jako materiál použijí i zbytky, co odhodili dospělí. Koneckonců, polovina zábavy spočívá v tom, že něco vytvoříte.

Používejte nářadí

Pedagožka Carole Joy Seidová nabádá rodiče, aby se vykašlali na hrací sady s nářadím a poskytli dětem skutečné nářadí. Naučí je tak bezpečně a efektivně zacházet s nářadím, což jim poskytne tvůrčí odreagování a příležitost nacvičit si praktické dovednosti do budoucna.

Starejte se o zahrádku

Dejte dětem příležitost zašpinit si ruce a vypěstovat si pár rostlin, i kdyby to mělo být jen v okenním truhlíku. Naučíte je zároveň, jak můžete ušetřit díky plodům vlastní práce.

Jízda na kole

Kdysi bylo kolo „dětským autem“, které dětem umožňovalo objevovat okolní svět. Dnešní život tuto svobodu poněkud ztěžuje, ale nechte děti začít jezdit nejprve po ulici, pak kolem bloku a postupně, až ukáží větší zodpovědnost, i do vzdálenějších cílů. Tento trénink pomůže překonat váš i jejich strach.

Stolní hry

Příliš horké letní dny a večery, kdy se nechce ani pohnout, jsou pravděpodobně přesně tím, pro co byly stvořeny deskové hry. Zkuste vytáhnout Monopoly, Osadníky z Katanu nebo jen karty a postavit je venku na stůl. Děti budou stále na čerstvém vzduchu, ale přitom si budou si moci procvičovat uvažování a strategii místo zírání do obrazovek.

Natřete stůl a židličky

Domácí práce jsou jedním z nejlepších léků na nudu, ale to neznamená, že by domácí práce nemohly být i zábavou! Téměř každé dítě je fascinováno barvami, proto jim oblékněte nějaké starší oblečení, dejte do ruky štětec a dejte mu za úkol pomalovat nějaké předměty, například venkovní stůl a židličky. Dítě to bude bavit a zároveň tím pomůže rodině.

Inspirace příběhem

Než pošlete děti ven, přečtěte jim některá skvělá literární díla nebo, v případě mladších ratolestí, pohádky. Je pravděpodobné, že jakmile je pustíte ven, začnou s rekonstrukcí příběhu a budou si hrát na krále Artuše, Vinnetoua nebo Sněhurku.

Balónky s vodou

Tohle je bonus, protože zabaví nejen děti, ale i sousedy. Moji sousedé, kteří jsou už na důchodu, se mi přiznali, že se hodně nasmáli, když mě a mé kamarády z dětství sledovali, jak vyhazujeme balónky s vodou do vzduchu a pak se je snažíme rozbít o hlavu. (Věřte mi, že to zní mnohem bolestivěji, než to ve skutečnosti je, alespoň pro odolné dítě!).

Hry na trávníku

V obchodě nebo na bazaru si sežeňte kroketovou sadu a naučte děti hrát. S kamarády jsme to jako děti hráli celé hodiny. A když nás samotná hra přestala bavit, improvizovali jsme, používali jsme paličky jako berle nebo jsme je drželi vzpřímeně a balancovali hole na prstech, kdo to vydrží nejdéle.

Kreslení křídami

Pořiďte si pořádné tlusté křídy na chodník a nechte děti vyzdobit příjezdovou cestu nebo nakreslit skákacího panáka. Starším dětem navrhněte, aby napsaly povzbudivé vzkazy ostatním, kteří jdou po chodníku, a jako inspiraci použili verše z bible, motivační slogany nebo básně, které se naučily. Patřím k těm dospělým, kteří si tyto nečekané vzkazy na chodníku skutečně čtou, když jdou kolem, a obvykle mi na tváři vyvolají úsměv.

Divadlo na dvorku

Požádejte děti, aby na dvorku sehrály divadelní představení, které by mohlo vycházet z již zmíněné historické beletrie. Děti vždycky rády něco předvedou a nechají ostatní, aby se na to dívali. Příprava jim dodá tvůrčí šťávu. Zvažte možnost pozvat sousedy, aby se přišli podívat, čímž posílíte sousedskou pospolitost.

Často je považováno za dobré, když děti v létě vyběhnou z domu, protože se tím udržuje zdravý rozum maminky nebo tatínka, a zároveň se děti nenudí. Často však zapomínáme na to, že pobyt venku dětem prospívá jak po fyzické, tak po psychické stránce. Jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch!

Naučte proto své děti letos v létě prožívat radosti minulých generací. Kdo ví? Možná to bude klíč, který jim pomůže překonat problémy s duševním zdravím a studiem, které, jak se zdá, nastupující generaci neustále sužují.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil, editoval a doplnil Ondřej Horecký.