V dobách nedávno minulých žili lidé v harmonii s okolním světem. Přechod z jednoho ročního období do druhého signalizoval změnu v chování – co jíst a jak připravovat jídlo, kdy vstávat a chodit spát atd. Také naše aktivita se přirozeně přizpůsobovala rytmu planety. V teplých měsících jsme pracovali více, v zimě méně.

Tato souhra je na některých místech stále důležitou součástí života, ale většina lidí je dnes odtržena od přírody, od kontaktu s druhými, a dokonce i od sebe samých.

V tradiční čínské medicíně (TČM) je život v harmonii se světem nejen životně důležitý pro zdravé tělo, mysl a ducha, ale je také základním aspektem šťastného a naplněného života. Zde se dozvíte, jak se tato starobylá disciplína dívá na přizpůsobování se ročním obdobím.

Letní období

Léto je nejjangovější období roku. Jang představuje oheň, aktivitu, expanzi, pohyb a projev navenek. Léto je obdobím růstu a hojnosti, kdy rostliny, stromy a květiny vzkvétají vyživovány blahodárnými slunečními paprsky. Léto je obdobím, kdy bychom měli tyto vlastnosti ztělesňovat, vstávat brzy, abychom mohli využívat sluneční energii, a užívat si krásy a hojnosti přírody. V létě tyto jangové vlastnosti pociťujeme nejvíce, jsme přitahováni ven, abychom se věnovali přátelům, rodině a planetě, pohybovali se a svobodně se projevili.

Srdce a radost

V čínské medicíně je léto obdobím srdce, které představuje naši schopnost radovat se. To znamená, že pěstováním radosti si posilujeme srdce a všechny jeho procesy. Naopak nedostatek radosti v životě negativně ovlivňuje srdce, a pokud trvá delší dobu, může vést k příznakům, jako je nespavost, spánek narušený sny, bušení srdce a špatná paměť. Pěstování radosti je tedy pro dobré zdraví životně důležité.

Protože je léto obdobím spojeným se srdcem, je to to nejlepší období pro naplnění srdeční energie a věnování se činnostem, které vám přinášejí radost a naplňují vás pocitem úžasu a potěšení. Zamyslete se nad tím, co vám dělá radost, a dělejte to s úmyslem nasytit si energii svého srdce, ať už je to telefonát příteli, který vás rozesměje, trávení času s domácími mazlíčky, kteří vás bezpodmínečně milují, nebo tvůrčí činnost, která nasytí vašeho ducha.

Lidé se zdravou a vyváženou energií srdce jsou přátelští, otevření a pokorní. Mají jasnou mysl, díky níž se dokáží bez námahy vypořádat s obtížemi a najít moudrá řešení téměř jakéhokoli problému. Do vzájemných vztahů vnášejí pozitivitu bez ohledu na situaci.

Chování v létě

V letních měsících nás tradiční čínská medicína nabádá, abychom vstávali brzy se sluncem a chodili spát později, abychom si mohli užívat delších dnů a teplých letních nocí. Slunce nás revitalizuje a omlazuje, takže pobyt venku a aktivita v létě je to, co živí naše tělo a ducha.

Fyzická aktivita je jangová na rozdíl od činností, jako je meditace nebo jóga, které jsou pomalejší a introspektivnější neboli jinové. Běhání, jízda na kole, plavání nebo sportování jsou jangové aktivity, ke kterým máme tendenci tíhnout právě v jangovém ročním období.

Rovnováha ve všech věcech

Duchovní a emocionální pojetí harmonie s přírodou v době mateřství. Ilustrační obrázek (olegbreslavtsev/envato)

Protože léto je nejteplejším obdobím roku a energie jang jsou na vrcholu, musíme dbát na to, abychom tyto energie udržovali v rovnováze, tj. aby příliš nepřevážily energii jinovou. K udržování jangové rovnováhy patří dbát na dostatečný odpočinek, zejména v nejteplejších částech dne, a hydratovat se pitím velkého množství tekutin. Po emocionální stránce se můžeme udržet v rovnováze tím, že se nenecháme vynervovat.

Zejména hněv je spojen s játry (a jarem) a je náchylný k horku. Nadměrný hněv může způsobit přebytek tepla v těle, který při delším trvání může vést k fyzickým příznakům, jako jsou červené oči, bolesti hlavy a hořká chuť v ústech. Může také vést k psychickým příznakům, jako jsou výbuchy hněvu, podrážděnost a agresivní nebo bezohledné chování.

Podstatným aspektem TČM, a zejména života s ročními obdobími, je praktikování umírněnosti a hledání rovnováhy ve všech aspektech života. Když je něčeho příliš mnoho, může nám to způsobit nemoci – fyzické i psychické. Proto moudrost žití podle ročních období přetrvala tisíciletí, je to průvodce, který pomáhá lidem žít v souladu s okolím a zůstat ve spojení nejen s okolím, ale i se sebou samými.

Stravování v letním období

Instinktivně víme, že stravování podle ročních období je pro nás dobré. Potraviny, které jsou v sezóně a na vrcholu zralosti, jsou plné chuti a výživných látek.

S rozšířením letecké dopravy a přepravy potravin ze všech koutů světa bez ohledu na roční období je snadné pochopit, jak jsme se od tohoto sezónního způsobu stravování odloučili. Nechat si v zimních měsících přivézt letní ovoce je sice úžasné, ale nepatří to do přirozeného koloběhu toho, jak se lidé stravují už tisíce let.

Zjistěte si, jaké potraviny rostou v místě vašeho bydliště a kdy se sklízejí, abyste si je mohli vychutnat v tu správnou roční dobu. Toto místní, sezónní stravování vám pomůže sladit se s jemným rytmem planety. V letních měsících by to mělo být snadné díky hojnosti ovoce a zeleniny, které si můžeme vychutnat.

Léto by nás mělo inspirovat k výběru široké škály pestrobarevného ovoce a zeleniny k vytvoření krásných jídel, která jsou pastvou pro oči i chuťové pohárky. Barva spojená se srdcem a letním obdobím je červená a mnoho červených potravin posiluje srdce a v tomto ročním období jsou obzvláště prospěšné.

Vaření v létě

V létě jsou potraviny, které jíme, na vrcholu své zralosti, takže metody úpravy by měly být rychlé a lehké, aby se zachovaly důležité vitaminy a živiny, které obsahují. Vaření v páře a blanšírování jsou jedny z nejlepších způsobů přípravy potravin v horkých letních měsících, protože jsou napuštěny vodou, která nám pomáhá udržovat hydrataci. Vaření v páře nebo krátké povaření ve vodě jsou vhodné způsoby vaření, které vyrovnávají letní horko a umožňují z potravin vytěžit maximum.

V letních měsících máme tendenci jíst mnoho syrových potravin, například salátů. Syrové potraviny jsou v čínské medicíně považovány za ochlazující, takže i když jsou některé z nich v nejteplejších měsících roku vhodné, nechceme to s nimi přehánět, protože ochlazující potraviny zhoršují zažívací problémy a mohou být pro žaludek náročné.

Přidání zahřívajících bylin a koření k syrovým nebo studeným potravinám může pomoci udržet rovnováhu. Patří mezi ně pažitka, jarní cibulka, šalvěj, rozmarýn, tymián, bazalka, bílý a černý pepř a malé množství česneku a čerstvého zázvoru.

Ochlazující letní potraviny

Naštěstí je v tomto ročním období k dispozici velké množství ochlazujících potravin, které potřebujeme proti intenzivnímu letnímu horku. Protože rovnováha je nezbytná, chceme do svých jídel přidávat ochlazující potraviny, abychom vyrovnali všechny jangové energie vně i uvnitř našeho těla. Zde je několik ochlazujících potravin, které můžete přidat do svého jídelníčku v těch nejteplejších měsících:

  • saláty
  • ovoce, např. jablka, melouny, citrony a limetky
  • klíčky
  • okurky
  • tofu
  • květinové a listové čaje (máta, heřmánek, chryzantéma)

V tomto ročním období jsou prospěšné také některé chladivé bylinky a koření. Patří mezi ně máta peprná, máta kopinatá, levandule, meduňka, cibulky lilie a květy cukety.

Těmto potravinám se v létě vyhněte

Některým potravinám se v letních měsících obvykle chceme vyhnout, obvykle extrémně horkým a studeným, abychom lépe udrželi křehkou vnitřní rovnováhu jinu a jangu neboli tepla a chladu.

Studené potraviny, které přicházejí přímo z lednice, vyžadují od těla více energie na jejich zahřátí, což může podle čínské medicíny oslabit trávení.

Mastná, těžká nebo tučná jídla, jako jsou smažená jídla a smetanové pokrmy, způsobují, že jsme pomalí a jejich zpracování vyžaduje více energie. Omezte konzumaci masa a vajec a v letních měsících si dopřejte lehčí jídla.

Zpracovaným potravinám se vždy raději vyhněte. Místo toho si v létě dopřejte pestrou nabídku čerstvého ovoce a zeleniny.

Povzbuzující látky, jako je káva, alkohol a kořeněná jídla, vytvářejí vnitřní teplo a mohou zhoršovat vnitřní tepelné stavy a emoční neklid. Stimulační látky by se měly konzumovat s mírou, zejména v létě.

Na závěr

Pro mnohé je léto jedním z nejpříjemnějších ročních období, na které se nespočet lidí těší po dlouhých chladných zimních měsících. Je to čas, kdy můžeme nasávat krásy přírody, která nás obklopuje, být aktivní, stýkat se s přáteli a rodinou a radovat se. Sezónní život je způsob, jak se nasytit a znovu se spojit s tou krásnou planetou, kterou nazýváme svým domovem.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.