Floridská federální soudkyně Aileen Cannonová požádala americké ministerstvo spravedlnosti o zdůvodnění toho, proč pro dodatečná obvinění Donalda Trumpa v případu prezidentských dokumentů přistoupila k využití velké poroty v District of Columbia (Washington D. C.).

Využít velkou porotu k obvinění obžalovaného v jiné jurisdikci, než ve kterém je jeho bydliště, není protiústavní, ale je neobvyklé, řekl deníku The Epoch Times právní expert.

Případ prezidentských záznamů se projednává v soudní síni ve Fort Pierce na Floridě.

Zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Jack Smith vznesl na Floridě 40 bodů obžaloby z federálních trestných činů týkajících se nezákonného uchovávání informací americké obrany (337 dokumentů s označením „tajné/důvěrné“), maření výkonu úředního rozhodnutí a lhaní vládě.

Tři obvinění byla vznesena dodatečně po zveřejnění většiny bodů obžaloby a byla k nim využita velká porota v hlavním městě USA. Bývalý prezident se dle nich údajně dopustil maření výkonu tím, že nařídil, aby byly vymazány bezpečnostní záznamy z jeho rezidence Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě.

V příkazu ze 7. srpna soudkyně Cannonová nařídila ministerstvu spravedlnosti, aby „vysvětlilo právní opodstatněnost využití velké poroty jiného okrsku k pokračování ve vyšetřování a/nebo k možnosti slyšení po vznesení obvinění ve věcech, které se vztahují k této věci v tomto okrsku“.

Soud stanovil vládě lhůtu pro odpověď do 22. srpna.

Skutečnost, že práce velké poroty v hlavním městě státu, které je demokratickou baštou a je považováno do značné míry za nepřátelské vůči bývalému republikánskému prezidentovi, byla základem toho, proč byl Trump obžalován u federálního soudu na Floridě.

Curt Levey, právník, který je prezidentem Committee for Justice, konzervativní neziskové organizace na obhajobu práv, řekl deníku The Epoch Times, že si není vědom žádného federálního zákona, který by tuto praxi zakazoval.

„Ústava to rozhodně nevyžaduje,“ dodal.

„Obvykle se velká porota schází ve stejném federálním okrsku, kde bude případ projednáván,“ řekl Levey v rozhovoru.

Levey dodal, že „existuje také pravidlo ministerstva spravedlnosti, které říká ‚snažte se neobviňovat lidi v době, kdy to zasáhne do voleb‘, a nezdá se, že by se jí skutečně řídili“.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.