Podle informátora z FBI, který byl odpovědný za zahájení vyšetřování Huntera Bidena, byl tzv. transition tým Joea Bidena (tj. tým, který se za situace vyhraných voleb chystá na převzetí funkce) v roce 2020 předem informován o tom, že FBI plánuje výslech prezidentova syna.

Agenti FBI a federálního daňového úřadu plánovali výslech na 8. prosince 2020, ale ještě to ráno jim bylo řečeno, aby se stáhli, uvedl 17. července na slyšení Výboru pro dohled Sněmovny reprezentantů whistleblower, který zůstává v anonymitě. Výbor zveřejnil přepis rozhovoru 14. srpna (pdf).

Tento „tip“ již dříve odhalil Gary Shapley, bývalý vyšetřovatel z daňového úřadu, který dohlížel na vyšetřování Huntera z pozice jeho úřadu, a který se stal whistleblowerem. Obě federální agentury dle whistleblowera z FBI spojily svá vyšetřování v dubnu 2020.

Agent FBI uvedl, že vyšetřování Bidena ml. zahájil v roce 2019 a na přelomu let  2019-2020 se stal nejvyšším supervizorem ve wilmingtonské pobočce FBI.

„Původním plánem bylo oslovit několik svědků, včetně Huntera Bidena 8. prosince [2020],“ řekl whistleblower podle přepisu.

V té době byl již Hunter Biden pod ochranou Tajné služby (díky listopadovým volbám, ve kterých byl předpokládaným vítězem jeho otec), a tak se agenti FBI rozhodli kontaktovat Tajnou službu (USSS), aby se předešlo jakýmkoli nedorozuměním nebo zmatkům.

„Původní plán byl, že místní kancelář Tajné služby bude informována ráno [8. prosince 2020], aby se zmenšily možnosti, že by byl informován kdokoli jiný,“ uvedl whistleblower.

„Pracoval jsem na tom se svým vedením, a stejně tak … s naší centrálou FBI.“

Zavzpomínal, že 7. prosince večer proběhl konferenční hovor s jeho nadřízenými, během něhož byl informován, že centrála FBI informovala nejen místní pobočku USSS, ale také její ústředí a další stranu.

Když se dozvěděl o výpovědi pana Shapleyho, řekl, že si vzpomněl, kdo je tou další stranou – „transition“, což chápal jako Bidenův transition tým.

„Vzpomínám si, že právě proto jsem byl ten večer naštvaný, protože byl informován někdo mimo Tajnou službu,“ řekl.

Řekl, že chápe, proč ústředí FBI mělo potřebu informovat ústředí USSS, ale už ne proč transition tým.

„Měl jsem pocit, že to byli lidé, kteří o našem záměru nemuseli vědět,“ řekl.

Dále sdělil, že se nikdy nedozvěděl, kdo o upozornění rozhodl, ale bylo mu jasné, že to nebyl jeho přímý nadřízený.

Ráno 8. prosince 2020, jak se čas výslechu blížil, obdržel whistleblower další zprávu.

„Můj asistent – zvláštní agent – mi oznámil, že se k domu nebudeme smět ani přiblížit; že plán, jak nám bylo řečeno, byl takový, že moje informace budou předány tajné službě, komu přesně nevím, a víte, moje jméno, můj kontakt, můj mobilní telefon, například s oznámením, že bychom chtěli mluvit s Hunterem Bidenem; a že se k domu nemám přibližovat a mám vyčkávat,“ řekl.

Agenti čekali jeden nebo dva bloky od domu, až se jim někdo ozve, ale nikdo se neozval, a tak přešli k dalšímu výslechu, který měli na ten den naplánován.

„Bylo to frustrující a vím, že [pan Shapley] byl velmi frustrovaný,“ řekl.

Později toho dne mu zavolal Bidenův právník.

„Představil se jako že má mé kontaktní údaje a že zastupuje Huntera Bidena a že veškerá další komunikace bude probíhat jeho prostřednictvím,“ řekl whistleblower z FBI.

Agentům se dle něj nakonec nikdy nepodařilo Huntera Bidena vyslechnout.

David Weiss, federální prokurátor z Delaware, vznesl v červnu proti Bidenovi ml. tři obvinění – ze dvou přečinů za neplacení daní a z nelegálního držení zbraně. Biden původně souhlasil, že se přizná k daňovým přečinům, a obvinění z držení zbraně se mělo řešit speciální dohodou, což by ho pravděpodobně ušetřilo jakéhokoli trestu odnětí svobody.

Přesto 26. července federální soudkyně Maryellen Noreikaová označila dohodu o přiznání viny jako „netypickou“ a „bezprecedentní“.